Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Mytí vlasů žitnou moukou

Dub 1501 Autor: Renata Petříčková

vlasy kosmetikaŠampon můžete klidně zahodit! V poslední době se rozmáhá čistě přírodní a velice efektivní mytí vlasů po vzoru našich předků. Žitná mouka vlasy nejen zbaví zbytečné mastnoty, ale také vyživí a uklidní vlasovou pokožku. Budete mít nejen pevnější a lesklejší vlasy, ale také se můžete zcela snadno a bez chemie a za laciný peníz, zbavit třeba úporných lupů. Sáček žitné mouky stojí kolem třiceti korun a kilovka vydrží na dobrých deset až dvacet mytí, záleží na délce vašich vlasů.

Také se ale podívejme na nevýhody: pozor na odpad!

Přece jen, než se pustíme poprvé do mytí vlasů žitnou moukou, si povíme něco o pár nevýhodách tohoto mytí. Jsou to spíše věci, na které si musíme dát pozor, pokud nechceme hned zkraje udělat nějakou nepříjemnou chybu.

První je pečlivé smytí

Kašičku z žitné mouky z vlasů smývejte pečlivě. Pokud děláte tuto proceduru ve vaně, poslední spláchnutí proveďte tekoucí vodou. I když se ve vaně plné zakalené žitné vody zdá, že jsou vlasy čisté, jemná vrstvička mouky na nich může udělat nepěkný zplihlý film.  Vymývejte tedy opravdu dočista.

Druhý zádrhel může být odpad, ale pokud do výlevky nelijete přímo nějaké husté těsto, nic by se stát nemělo. Běžně smývaná hmota má konzistenci zabarvené vody a při běžné údržbě odpadu, tedy pravidelného čištění, se nemusí nic stát. Instalatéři se bojí, že příliš velké nánosy moukového těstíčka mohou ucpávat potrubí. Ale spolu s pečlivým a pomalým vymýváním je toto nebezpečí zažehnáno.

Žitný „šampon“

Postup je jednoduchý. Tři až čtyři lžíce žitné mouky zalijeme vlažnou vodou a dobře rozmícháme na konzistenci kašičky.  Tento žitný „šampon“ můžeme ihned použít.

vyroba zitneho samponu

Výborně se s ním pracuje, skvěle se nanáší, má konzistenci podobnou vlasové masce (pevný, kompaktní a trochu slizký) a výtečně na pokožce hlavy a ve vlasech drží. Nebojte se – vůbec nelepí, naopak, prsty pak klouzavě a pečlivě promneme pokožku hlavy a potom opatrně a pečlivě vše spláchneme.

Regenerace?

Kvalitní vlasy nepotřebují regeneraci, protože jistou dávku ochrany jim poskytne už samotná žitná mouka. Ale vlasy slabé, barvené nebo poničené v pohodě můžeme po umytí ošetřit vlasovou maskou nebo kondicionérem.

Vlasy vypadají jinak, nelekněte se!

no poo vlasy myte zitemJak vypadají vlasy po umytí žitem? Nelekněte se, vypadají jinak, ale také záleží na vašem konkrétním typu vlasů. Mytí žitnou moukou patří mezi metody vyznavačů „no poo“ nebo „watter only“ tedy lidí, kteří ze své vlasové kosmetiky vyřadili všechnu chemii a myjí se jen žitem, marockým jílem nebo samotnou vodou. Principem je nechat vlasy samoozdravit, vlasy mají do jisté míry samočistící schopnosti a pokud budete mít pocit, že vám vlasy zůstávají po žitě přece jen mastné, věřte, že po pár týdnech se to zlepší a vlasy budou nadýchané.

Mastnota vlasů je často způsobena agresivním odmaštěním, které jim způsobují běžné šampony a mazové žlázky pak zběsile vyrábí další a další maz. Pokud jim dáte klid a nebudete je dráždit šamponem, uklidní se a produkce mazu klesne. Na vlasech pak zůstává pouze lehká voskovitá hmota (tzv. sebum), která vlas přirozeně chrání, není vidět, jen dělá vlas silnější, odolnější a příjemnější k úpravám.  No poo vlasy jsou jedny z nejkvalitnějších a kadeřnice je milují, protože na nich všechny kadeřnické úpravy typu lokny nebo vyžehlené vlnky, drží i bez stylingových přípravků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Mytí vlasů žitnou moukou
 • Lenka 14.12.2017 (17:25)

  Dobrý den,
  zajímalo by mne, jestli jde na mytí vlasů použít i celozrnná žitná mouka… teď mne napadlo…, že asi ne?

 • ondra 8.5.2017 (20:13)

  myti vlasu moukou je lepši delat nad vanou poslepu

 • jindriska nespurkova 28.5.2016 (07:54)

  Myslela jsem si, že mytí moukou budu problém, hlavně jak ji dostat z vlasů. Všechna se pečlivým oplachováním vymyla, nasledně oplach jablečným octem. Výsledek byl velmi příjemný. Moje jemné vlasy nepotřebují žádné tužidlo jako dříve, nejsou splihlé jen přirozeně nadýchané. Účes drží v nacesanem tvaru

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist