Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Matcha čaj

Říj 1419 Autor: Renata Petříčková

matcha cajTypický japonský práškový čaj s nezaměnitelnou jemnou, zároveň však příjemně intenzivní chutí je něčím, co si zamilujete. Pojďme se vydat po jeho stopách. Má příjemné povzbuzující účinky, které zdaleka předčí kávu. Zelený jemný prášek svou konzistencí připomíná škrob nebo kvalitní kakao.

Nejlepší je si na něj poprvé zajít do čajovny, kde v jeho ryzí kvalitě můžete vychutnat zvláštní svěží chuť i hráškově zelenou barvu. Budete tak mít nejlepší možný vzor pro své vlastní domácí činění s čajem matcha.  A můžete si tam zároveň koupit i balíček domů. Je to asi nejspolehlivější metoda, jak najít k zelenému matcha čaji tu nejlepší a v našich českých podmínkách nejkvalitnější cestu.

TIPY: 

bila cokolada s matcha cajem

Bílá čokoláda s matcha čajem

  • V Japonsku se prodává matcha čaj i ve formě nedrcených listů, tato novinka už co nevidět začne pronikat i do všech dalších koutů světa.
  • Rozhodně ochutnejte i delikatesy s matcha čajem.

Matcha čaj je drahý, protože je vzácný

Jeho lístky prochází dlouhou pětiletou cestou, na začátku které se pečlivě vybírají semena a samotné rostlinky se pěstují v centrálním Japonsku na polích, kde se z čajové rostlinky sklízejí vrchní čerstvé lístky jen jednou ročně. Navíc tyto malé nové lístečky musí být záměrně zastíněny před sluncem, aby v nich byl žádoucí vysoký obsah chlorofylu, tedy zeleného barviva, které mu dodává onu charakteristickou chuť a vůni a také až desetinásobně vyšší podíl výživných látek, než který je v běžném zeleném čaji.

I další zpracování je velmi titěrné… Jen si to představte!

Matcha čaj nemá žilky!

Z lístků se potom velmi opatrně vypreparují listové žilky a výsledná surovina pro další výrobu čaje pak vypadá jako listové vločky. Jen tak se může z listů namlít tak jemný pudrový prášek, jakým pravý  matcha čaj je.

Léčivé účinky na lidský organismus

matcha cajMatcha čaj je díky své intenzitě ceněn jako léčivý prostředek. V první řadě je jemným, ale účinným povzbuzovačem, probouzí tělo i psychickou bdělost. Nabudí a osvěží organismus na dobu 8 – 10 hodin bez nepříjemných doprovodných jevů jakými jsou nervozita nebo nutnost neustále odbíhat na malou.  Na druhou stranu je to stále velmi stimulující látka, takže opatrnosti by měli dbát všichni, kdož trpí úzkostmi nebo panickými atakami, protože i tady může hrozit riziko přechodného zhoršení stavu.

Jinak se ale matcha čaji přisuzují léčebné účinky jak proti nádorovým onemocněním (je velice silný antioxidant), tak proti virům. Určitě ho tak můžete zařadit do repertoáru v případě, že vás přepadne nějaká ta zimní viróza. Dále stabilizuje vysoký krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Díky povzbuzení metabolismu také pomáhá ve spalování tělesného tuku a tedy v hubnutí.

Příprava matcha čaje

caj matchaS tímto kouzelným čajem je spojen samozřejmě velmi posvátný čajový obřad, to by byl velký hřích nezmínit. V českých čajovnách se ale setkáte s matcha čajem ve formě studených nápojů, nápojů smíchaných s mlékem nebo ovocnými šťávami.
V podobném duchu můžete experimentovat i doma, dávkování na jeden šálek kávy je nízké, asi 1- 2 špetky prášku, protože jeho chuť a účinek je velice intenzivní. Čajový prášek musíme v trošce horké vody pečlivě vyšlehat metličkou do úplného rozpuštění a následně přilévat vodu nebo mléko podle naší chuti. Speciálně pro matcha čaj se prodávají bambusové metličky a malé nádobky určené pro tohoto zeleného krále čajových platáží.

Toho, který se sice celý svůj život schovává ve stínu, ale po sklizni se vyhřívá na výsluní oblíbenosti mezi všemi ostatními čaji.

UCHOVÁVÁNÍ: Matcha čaj v originální krabičce uchováváme na chladném leč suchém místě.  Neotevřenou krabičku lze uchovávat i jeden rok v mrazničce.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist