Kombucha – z čaje udělá kvašenou delikatesu
Tibetská houba kombucha dokáže ze sladkého čaje vykouzlit perlivý nápoj, jehož chuť se podobá burčáku. Je to doslova elixír zdraví a zajímavé je i celá práce s touto zvláštní symbiozou organismů.
Stačí si ve zdravé výživě pořídit prvotní násadu a můžeme začít. Houbami se to bude u vás brzy jenom hemžit.
Laktobacily a směs dalších bakterií a kvasinek produkuje mimo jiné i kyselinu glukonovou a glukoronovou, které jsou pro naše zdraví velkým přínosem, protože pomáhají z lidského těla odbourávat škodliviny. Detoxikační účinek je tedy obrovský. Dále tu najdete mnoho trávicích enzymů, kyselinu mléčnou, vitamíny skupiny B (kyselinu listovou), C, D, E, K, sodík, draslík, magnezium, mangan, polysacharidy a zhruba 0,01 -0,5% alkoholu.
Chuť je pokaždé jiná
Každý kombuchový nápoj má jinou chuť. Vliv má stáří a kondice houby, množství cukru, teplota okolí (teplo a větší množství cukru urychluje proces kvašení), druh a množství čaje (jinou chuť má čaj zelený, jinou bylinný, jinou černý) anebo i nádoba, ve které nápoj připravujete. Čím je nápoj starší, tím více se mění jeho chuť i vůně v ostrou až velmi kyselou. Kombucha umí vytvořit velmi kvalitní ocet.
Platí však dvě zásady:
- K houbě mi nemělo přijít nic kovového. Lžičky, nádoby apod… vše skleněné nebo plastové.
- Všechna použitá voda musí být převařená.
Šumivou nebo silnou? Můžete si vybrat
Šumivá kombucha vznikne, pokud sladký čaj nalijete do plastové lahve. Postup si můžete ulehčit tím, že si uvaříte silný hrnek čaje, v dalším hrnku rozpustíte přibližně ¾ krystalového cukru také horkou vodou, vše vychladlé vlijete do 1,5 l plastové lahve a dolijete vychladlou převařenou vodou. Vrškem „zašoupnete“ houbičku, zavíčkujete a za týden či dva máte nápoj, který perlí lépe než šampaňské. Tady se však houba nemnoží a trvá týdny, než se z nápoje stane ocet.
Silná kombucha se schopností se množit vznikne, když silný sladký čaj dáte do skleněné nádoby, kterou jen lehce překryjete hadříkem nebo zavíčkujete víčkem od zavařovačky. Oxid uhličitý se tu při kvašení nekumuluje v nápoji, ale volně odchází, takže nápoj není šumivý a snáze pak přechází do octového stavu a to už zhruba po deseti dnech. Tady se však houba báječně množí, v krátké době máte na povrchu novou vrstvu.
Tu stačí jen nechat dorůst minimálně do půlcentimetrové tloušťky a můžete zakládat nový nápoj. Houbu lze libovolně krájet (pozor, je tuhá jako kůže) a když je starší, tvoří se na ní černé povlaky z čaje a mrtvé kultury, to jemně oberte nebo okrájejte.
O kombuše se někdy říká, že je nesmrtelná a věčná. Je pravda, že jedna houba vám vydrží minimálně půl roku a pořád „pracuje“, od nápoje k nápoji.
V konzumaci dělejte přestávky
Léčivé účinky této houby jsou obrovské. První dny při její konzumaci však možná pocítíte účinek laktobacilů a jiných trávicích enzymů a můžete mít průjem. Vydržte, tělo si zvykne! Minimální dávka je asi 250 ml denně, maximum není omezeno. Nejdéle po dvou měsících pravidelného pití si dejte alespoň měsíc přestávku a oddech, poté můžete opět pokračovat.
Domácí výroba je jednoduchá
Jak první budete potřebovat mateční kulturu. Tu seženete v prodejně zdravé výživy zhruba za 100,-Kč.
Vypadá takto, asi jako podivný sliz:
Uvaříme sklenici silného sladkého čaje. Do vychladlého vložíme houbu. Čaj by nikdy neměl mít vyšší teplotu než 35°C jinak se houba spálí a odumře.
Dávkování do půllitrová zavařovací sklenice: 1 polévková lžíce kvalitního sypaného čaje a cca půl sklenice krystalového cukru.
Čaj můžete vařit ve velkém množství, ale to je poněkud nepraktické. Zlepšovákem je vaření menších silných dávek do hrnečků a poté dolití množství převařenou vychladlou vodou.
Houba se objeví po pár dnech jako tlustý kožovitý povlak s příjemnou mléčně nakyslou vůní po burčáku. Nyní ji můžete vložit do nového nápoje. V matečné nádobě se rychle vytvoří houba nová.
Tak hodně štěstí!
A ještě pár drobných rad na závěr:
- Zapomenete-li vykvašený nápoj vypít, nechte ho stát. Vytvoří se na něm samovolně nová houba.
- Místo cukru můžete používat i med.
- I když houba zvládne vykvasit i zelené či bylinkové čaje, čas od času ji dejte do černého čaje, ten potřebuje pro zdárný růst.
- Experimentátoři mohou tvořit i kvašené ovocné šťávy, například čerstvá rozmixovaná rajčata vytvoří po pár dnech kvašený kečup.
- Nepoužívejte aromatizované čaje, mění se chuť, vzniká pak přímo odporná pachuť.
- Také nepoužívejte čaje ovocné.
- Umístění kvasných nádob do chladna zpomalí proces kvašení.
- Kvasíte-li šumivý nápoj v PET lahvích, zhruba jednou za několik dní v nich uvolněte tlak. Je tak silný, že může nádobu roztrhnout výbuchem.
- Octový nápoj nemusíte vyhazovat, naopak – řeďte ho například s perlivou vodou a vzniká nápoj podobný tomu z jablečného octa. Projímavé účinky jsou však silnější.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.