Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Kakaové máslo – víte, že vydrží až 5 let?

Úno 1415 Autor: Renata Petříčková

Škoda jen, že kosmetický průmysl profituje na oné vůni čokolády a uměle ji do krémů s obsahem kakaového másla přidává.  Pravé, čisté kakaové máslo má úžasné vlastnosti nejen pro naši pleť a přirozenou, leč velmi jemnou čokoládovou vůni a chuť. Budete-li mít někde příležitost koupit si čisté „cocoa butter“, neváhejte, doma se určitě neztratí.

kakaove bobyLisováním z kakaových bobů se získává olejnatá tekutina, která se později mění právě na čisté kakaové máslo. Ze zbytků, z oné vylisované drtiny, se poté mele charakteristický tmavý kakaový prášek. Obsah kakaového tuku v bobech je různý, záleží na odrůdě kakaovníku, na oblasti, ve které se pěstuje i na tom, jaké byly v době růstu přírodní podmínky. Nejkvalitnější kakaové boby z hlediska obsahu tuku jsou z Venezuely, mají od 51 – 60 % tuku, naopak boby z ostrova sv. Lucie v Karibiku mají boby pouhých 46 % tuku.

Překvapivě chuť kakaového másla je neutrální, opravdu v něm zůstává jen nepatrný zlomek vůní z kakaových bobů a tak jeho čistá forma není zrovna chuťový požitek. Ovšem pro další použití je to věc nenahraditelná. Zde je jedna z jeho vzácností!

Jedinečné vlastnosti kakaového másla – je téměř věčné

kakaove masloKdyž vezmeme v úvahu dobu žluknutí jakéhokoliv jiného tuku, je kakaové máslo téměř věčné. Je to jeden z nejstabilnějších tuků vůbec a v nezměněném stavu může zůstat až snad neuvěřitelných pět let!

Kosmetický průmysl ho využívá velmi rád, protože má jemnou strukturu a pleť ho výtečně snáší. Pleť hydratuje, změkčuje (hodí se zejména na zrohovatělou pokožku na loktech nebo patách) a nezatěžuje, takže je příjemný i pro mastnou pleť.

Záhada jeho skupenství

Podobně jako kokosový olej, ani kakaové máslo tak nějak neumí být tekuté a krémovité. Díky jedinečnému složení přírodních tuků, triglyceridových molekul, patří mezi tuky, které jsou buď pevné nebo tekuté, nic mezi. I proto se vsakují okamžitě do pokožky a pravá čokoláda s kakaovým máslem se na jazyku rozplývá jako pohádka sama…

Je libo čočky nebo krém?

maslo kakaoveProtože je kakaové máslo tuhé, prodává se buď ve vaničce, ze které ho musíte nabírat podobně jako hodně tuhý tuk, ve formě 100% kakaového másla v tyčinkách nebo ve formě peciček. Ty vypadají asi podobně jako čokoládové čočky pro cukrárenské použití. Takové to malé, z čeho se rozehřívá profi cukrárenská poleva nebo co šupnete do těsta na muffínky.

Tyhle čočky můžete využívat po svém.

Ideální je rozetřít si čočku v dlaních, nechat ji postupně rozehřát a potom si natřít tělo právě tam, kde potřebujete. Kakaové máslo se úžasně rychle a nemastně vstřebává a působí na pokožku hojivě.  Rozpraskané rty natřené kakaovým máslem jsou schopny se zregenerovat během jediné noci.

Domácí léčivý krém? Ano!

maslo na pletKakaové máslo je naprosto ideální pro výrobu domácích voňavých nebo léčivých krémů. Pecičky nechte rozehřát nad vodní lázní nebo nad horkým ústředním topením (hlavně nepoužívejte mikrovlnku, máslo by se přepálilo) a do vzniklé olejovité směsi můžete po kapkách přidávat, co je jen libo. Esenciální oleje (heřmánek nebo mateřídouška dobře hojí pokožku) nebo silné výluhy z bylinek (pro zhojení akné a podrážděné pleti je fajn silný výluh z kopřiv nebo lípy) a jemně míchejte.  Oblíbeným přídavkem je také med, který se hodí právě na zhojení rtů rozpraskaných. Odstavte a čas od času promíchejte, aby se ingredience správně spojily.

Uložte do chladničky a krém je hotov!

TAJNÝ TIP: Máte doma melasový sirup? Nebo javorový sirup. Udělejte si mlsku: smíchejte roztavené kakaové máslo půl napůl s kakaovým tukem a vznikne dobrota pro tajné a zdravé mlsání.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist