Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Je libo panáčka rumu?

Bře 1922 Autor: Komerční sdělení

Máte rádi rum? A jaký byste si dali? Na trhu jich totiž existuje celá řada. Pojďme si je probrat. Rum je destilát vyráběný buď z melasy, nebo cukrové třtiny. Na trhu se setkáváme s mnoha druhy rumů, které se od sebe liší barvou, zráním či výrobou jako takovou, jež se v mnohém podobá výrobě jiných alkoholických nápojů.

rum

Do koktejlu? Jedině bílý

Rumy se obecně dělí na bílé, tmavé, kořeněné (spiced), ochucené a vysokoalkoholické (overproof). Velké oblibě se těší bílé rumy s minimálním obsahem přísad. Pro svou ve srovnání s tmavými rumy méně výraznou chuť se stávají vyhledávanou přísadou do koktejlů.

Aged, nebo gold?

Již zmíněné tmavé rumy se na pohled, jak ostatně prozrazuje jejich název, vyznačují tmavou barvou. Tu většinou získají různými způsoby, ať již se jedná o dlouhé zrání v sudu (aged rumy), či naopak zrání krátké (gold rumy). Tmavé barvy destilátu je ale možné dosáhnout i přidáním různých přísad během výroby, jako jsou vanilka či karamel.

Ochucené a okořeněné

Zajímavou chutí se vyznačují rumy ochucené a okořeněné, byť laici se v těchto pojmech mohou ztrácet. Zatímco při ochucování rumu se většinou používá ovoce, při jeho okořeňování to je, jak jinak, koření, které mu také propůjčuje tmavší barvu. Velké oblibě se těší příchutě vanilkové, skořicové, hřebíčkové či s muškátovým oříškem.

Rumy overproof

Na tyto rumy, které prý byly oblíbeným pitivem námořníků a pirátů, si dejte pozor! Jsou totiž opravdu silné. S obsahem alkoholu vyšším než 70 % se tak často využívají jako přísady při pečení.

Rumy anglické, francouzské a španělské

Na trhu se ovšem můžeme setkat i s rumy „exotickými“, jež se většinou podle metody zpracování dělí na španělské, anglické a francouzské. Ty se od sebe odlišují nejenom svůj původem, ale i chutí.
Například rum španělský, s nimž se setkáte v Jižní Americe, je velmi sladký s příchutí vanilky. Drsnější chuť a vyšší obsah alkoholu očekávejte očekávejte od rumů anglických. Rumy francouzské pak mnohým připomínají koňak.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist