Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Jak prohřát tělo prokřehlé lezavou zimou

Lis 1425 Autor: Renata Petříčková

prohrejte organizmusPodzim a zima je čas, kdy se někdy potýkáme s nepříjemným vnitřním chladem. Ne a ne si zahřát ruce nebo nohy a tak toužíme po čemkoliv, co nás zahřeje. Naše tělo také automaticky více tíhne ke sladkým a tučným potravinám, protože v nich cítí více energie potřebné pro zahřátí organismu. Nemusíme ale hned sahat po horkém pečeném bůčku, zkusme to třeba pomocí čajů, zábalů a koupelí.

Tělo to uvítá rozhodně víc než knedlo, zelo, vepřo.

Zejména ženy trpí v chladném období roku pocity zimy a neschopnosti se zahřát. Na vině může být nízký krevní tlak, hormonální nerovnováha nebo i důsledek vyčerpání a stresu.

Některé z těchto tipů se také budou hodit, když na vás poleze nějaká viróza a budete se chtít rychle prohřát.

KOUPELE

domaci mydloJednoznačně první volbou při celkovém promrznutí organismu je teplá až horká koupel. Dobrý tipem na ještě účinnější prohřátí organismu je, když do horké koupele kápneme několik kapek MEDUŇKOVÉ SILICE, jež je starobylým prostředkem proti počínajícímu nachlazení. Není lepší a příjemnější prevence.

Pokud se nechceme ponořit celí, velmi účinná je i koupel nohou. Od nohou jsme většinou nejvíce prokřehlí. Do nádoby nebo kyblíku s vodou teplou tak jak sneseme, ponoříme nohy až po lýtka na dobu přibližně pěti minut. Též můžeme přidat meduňku.

TIP: Tato horká koupel nohou také účinně povoluje zastydlou rýmu.

HORKÉ NÁPOJE

zazvor pravyHorké nápoje jsou jedinečné a nemusíme zůstat jenom o lipového čaje a čaje s medem a citronem. Pokud přidáme nějaké ostré koření, zahřívací efekt bude ještě silnější. Do klasických čajových směsí nebo černých čajů můžeme přidat sušený či čerstvě nastrouhaná zázvor, chilli koření nebo kardamom.

KOŘENÍ do jídla

Jak již bylo zmíněno v čajích, i do jídel si můžeme přidat něco ostrého koření. Maso, míchaná vajíčka, rizoto, pečené brambory – to všechno můžeme v zimě obohatit o chilli koření, kardamom, kmín, bazalka, fenykl, hřebíček, skořice nebo různé druhy pepřů či chilli koření. Věřte, že budete velmi brzy dobře rozpálení! Taková pečená dýně s pálivým kořením je ta pravá pochoutka pro chladné lezavé podzimní večery.

POTRAVINY

uvarena ryzeJáhly jsou jednoznačně potravinou, která má nejsilnější vnitřní zahřívací efekt. Pokud si dáte dvakrát denně jídlo z jáhel, za dva dny vám už bude vnitřně mnohem tepleji. Jsou skvělé právě na onu vnitřní zimu, kterou pociťujete z v důsledku stresu, vyčerpání nebo úzkosti.  Podobný, ne však tak silný účinek, má i rýže a pohanka. Pokud jídlo obohatíte ještě o sušené ovoce, oříšky nebo mák, bude efekt dodání tepelné energie tělu dokonalý!

Vyhýbejte se: citrusovým plodům a exotickému ovoci. Stejně tak ovocným džusům, kupodivu ochlazujícím účinkem disponuje i mléko, alkohol nebo zelený čaj. Asi prokřehlí na kost nebudete bažit ani po syrových salátech, ovoci a zelenině typu rajčata a okurky. Vsaďte tedy raději na zeleninu vařenou, ideálně ve formě zapékaných pokrmů nebo horkých polévek.

ZÁBALY A OBKLADY

Znáte to. Prokřehlá krční páteř nebo kolena. Nejvíce nepříjemné, navíc velmi brzy zavánějící zdravotním problémem. Několikadenními bolestmi kloubů nebo hlavy od ztuhlé krční páteře. Jednoduchá pomoc je z lékárny, kde si můžete pořídit některou z prohřívacích mastí či gelů. Nemáte-li však po ruce nic z toho, kromě koupele a teplých ponožek nebo „kočky“ za krk, si můžete pomoci například hořčičným obkladem.  Jemně mletý hořčičný prášek smícháme s teplou vodou a do směsi namočíme plátýnko. To potom ovineme kolem prokřehlé části těla a pro jistotu ještě zabalíme teplou šálou nebo šátkem. Po deseti minutách by se nám mělo výrazně ulevit.

S alkoholem a svařákem to ale nepřehánějte. Zprvu zahřeje, ale pak přivodí ještě větší únavu a vyčerpanost. A věřte mi, druhý den vám bude ještě větší zima. Lépe je si do sebe hodit každé ráno silný čaj se zázvorem.

Ale co si budeme povídat – nejvíc hřeje lidské teplo!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist