Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Farmářské trhy

Čvn 1318 Autor: Redakce

farmarske trhyZajít si v sobotu ráno nakoupit čerstvou zeleninu přímo od farmáře? Ochutnat lokální a sezónní potraviny? Něco takového již dnes není problém ve většině měst naší republiky. Vděčíme za to novému fenoménu farmářských trhů.

Lze hovořit o boomu farmářských trhů v posledních letech. Lidé si stále více uvědomují nutnost podporovat drobné místní zemědělce, kteří jsou stále více válcování levnými dováženými potravinami. Ovšem právě malozemědělci nám mohou nabídnout mnohem větší kvalitu. V dnešní době lze také zaznamenat trend ekologického smýšlení našich hospodyněk a to i v mladších generacích. V tomto ohledu trhy nabízejí místní suroviny, u kterých odpadá požadavek na dlouhou a k životnímu prostředí nešetrnou dopravu. Standardně nelze hovořit o tom, že by se na trzích nabízelo zboží v bio kvalitě, ale i takové se zde objevuje.

S jakými představami tedy na trh přicházet?

trhy farmarskeNabídka se odvíjí od ročního období. Nemůžeme očekávat, že v dubnu seženeme na trhu čerstvá jablka, jako jsme tomu zvyklí ze supermarketu. Ve velice časném jaru seženete spíše mléčné výrobky, jako domácí sýry. Dále se můžete těšit na různé uzenářské lahůdky, med, víno nebo domácí sádlo. Nechybí samozřejmě ruční výrobky ze dřeva nebo sušení ovoce, které ještě zbylo ze zimy. S postupujícím jarem a přicházejícím létem se ve stáncích začne objevovat rané ovoce, jako jsou třešně nebo jahody. Celosezónně jsou pak k dostání aktuální sazeničky zeleniny nebo trvalek. Právě tato sezónní nabídka zajití pestrost na našem stole.

Jako všude, i zde existují lidé, kteří se pokusí vás obalamutit

zelenina z farmarskych trhuProdejci totiž většinou nejsou nijak prověřování pořadateli trhů. Proto se vám může stát, že i na trhu nakoupíte jablka ze Španělska nebo jahody z Itálie. Jako ve všech oblastech proto platí i zde: „Důvěřuj, ale prověřuj!“ Ale stačí troška obezřetnosti a nemusíte se nákupu vůbec bát.

Kdy se dají tyto trhy najít?

Dnes už je pořádá téměř každé město nebo dokonce městská část. V Praze vyzkoušejte například tržiště Náplavka v Praze 2 nebo na Jířáku (Náměstí Jiřího z Poděbrad). V Brně je tradičním místem prodeje čerstvé zeleniny Zelný trh i jiná místa.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Farmářské trhy
  • hana morávková 17.8.2015 (22:11)

    ..dobrý den, dostala jsem se na vaše stránky a moc prosím o radu, jak zlikvidovat potravinové moly ve špajzu. 3x jsem ho vystěhovala, vydrhla octem prkna v policích a stále se objevují. Samozřejmě vyházela jsem všechny potraviny – původ byl v kroupách. Děkuji za odpověď. Morávková, Strakonice

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist