Domácí zabijačka
Klasická česká zabíjačka byla pro zimní období naprostou klasikou. Tato tradice se ale vrací, protože není nic lepšího, než domácí maso, s láskou rozporcované a jitrnice, u kterých víte, co jíte. My už se ze zabíjačky můžeme těšit celoročně, protože nadbytek masa můžeme uchovat v mrazácích. Už nemusíme konzervovat a udit a spoléhat na matku přírodu s teplotami pod bodem mrazu.
Nejlepší bezesporu je, pokud si prase vykrmíte doma ve chlívku. Můžete se tak rozhodnout, jak tlusté má být a kolik z něho tedy bude sádla. Ovšem ne každý chce mít doma zvěřinec a ne každý má také ty možnosti. Bez problémů si ale čuníka můžete objednat ve výkrmnách (prasečácích) nebo u dobrých řezníků. Pokud vás samotný akt zabití prasete odrazuje, nebo je pro vás z celého prasete masa, sádla a druhotných výrobků příliš mnoho, kupte si třeba jen půlku. Už očištěnou, připravenou k dalšímu porcování. V takovém případě si ani nemusíte zvát profesionálního řezníka. I tak si ale určitě minimálně připravte guláš, tzv. smažák a rozhodně také tlačenku.
Zabíjačka by měla být především kulturní akcí, na které se sejde pokud možno celá rodina. I tak ale nesmíte zapomenout na spoustu propriet, bez kterých se rozhodně neobejdete. V prvé řadě to jsou ostré nože a dostatek prkének na krájení. Sáčky na mrazení masa a fix na jeho popisování. Nezbytností jsou samozřejmě hrnce a naběračky. Pokud se vrhnete do tvorby tlačenky, jelítek či jitrniček, nezapomeňte na housky a samozřejmě také umělá střívka, špejle a podobně. Vařené maso bude vonět široko daleko. Z vývaru udělejte úžasnou polévku. Stačí do ní nakrájet kořenovou zeleninu a zavařit nudle nebo játrové knedlíčky. Zcela jistě dostatečně osolte.
Zcela jistě budete potřebovat také větší množství různého koření, cibuli a česnek. Pokud kupujete očištěnou půlku prasete, nemusíte začínat brzy ráno. Pokud ale je zabíjačka se vším všudy včetně pifnutí prasete střelou z jehlové pistole, musíte začít hned ráno, aby se vše stihlo. Po porážce dojde k vykrvení prasete a to by se měly citlivé povahy vzdálit, protože nejde o hezký pohled. Pak je prase spařeno a očištěno od štětin, vykucháno a napíchnuto na hák. Pak už dochází k postupnému porcování na kýtu, krkovičku, vepřovou pečeni, plec, bůček, hlavu, nožky a sádlo. Hospodyňka může začít s pytlíkováním masa do mrazáku.
V podstatě všechno maso, které neputuje do mrazáku se vaří pro výrobu světlého prejtu. Ovarové maso je podáváno s křenem, hořčicí a chlebem. Na zabíjačce rozhodně není hlad. Mastnota se zalévá pivem nebo pálenkou. Řezník ale alkoholu příliš neholduje, aby měl dobrou chuť pro ochucení všech dobrot.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.