Domácí ořechovka
Je pravý čas na výrobu domácí ořechovky. Nepotřebujete k tomu nic jiného než lahev dobrého alkoholu a zelené vlašské ořechy v mléčné fázi zralosti. V takové je najdete v průběhu července a srpna. Výroba zahrnuje několik fází, při kterých se finální produkt bude doslova měnit před očima. Aby byl finální výrobek co nejlépe uleželý a ochucený, budete muset počkat až do prvních podzimních dnů. Na druhou stranu je to celkem dobrý vánoční dárek, takže proč nemyslet na vánoce už nyní?
Důležité jsou ořechy
Už jen krájení těchto ořechů je báječný zážitek, protože neuvěříte, jak jsou velice šťavnaté. Měkké zelené ořechy mají uvnitř po rozkrojení již náznak ořechu, ten je však zatím vyplněn nahořklou vodou a postupně se mění v měkkou bílou hmotu. To je pravý čas, kdy se jejich účinné látky dobře vyluhují.
3 – 4 týdny na sluníčku
PRACUJEME S MNOŽSTVÍM 1 L ALKOHOLU A TŘI HRSTI VLAŠSKÝCH OŘECHŮ
Omyté a oschlé ořechy rozkrájíme na menší kousky a vložíme do čisté sklenice. Zalijeme je čistým alkoholem, doporučuje se klasická vodka, režná, nebo dobrá domácí slivovice. Někdo používá také rum, což rovnou dodá i příjemné aroma. Poté sklenici odneseme na teplé a nejlépe i slunečné místo a tam ji necháme 3-4 týdny. Když tuto dobu přetáhnete klidně do konce prázdnin nebo do září, vůbec nic se neděje. Ořechy jsou v lihu konzervované. Tekutina se začne zabarvovat do tmava, později je tmavě hnědá až černá.
Je libo vylepšení a vůůůni?
A potud je hotovo, pokud nechcete něco sladkého a kořeněného. V podstatě už tento lihový roztok z vlašských ořechů je léčivým přípravkem, ale protože chutí zrovna nevyniká, je čistě hořký, ořechovka se v tuto chvíli může vylepšit o další ingredience, zejména o cukr.
Tekutinu slijeme a přecedíme do hrnce a svaříme si cukerný sirup
500 ML VODY A 250 G CUKRU (pro zpestření chuti můžeme nakrájet kolečka citronu nebo pomeranče nebo dát trochu citronové šťávy či kyseliny citronové, což výsledný produkt lehce barevně projasní)
Až se cukr rozpustí a provaří, počkáme až vychladne. Poté ji smícháme s alkoholovým výluhem a můžeme okořenit podle své chuti. Výtečně se hodí skořice, hřebíček, muškátový oříšek, vanilku nebo badyán. Použít můžeme i kandovanou citronovou kůru pro ochucení.
Netypickými kořeními může být malá sušená chilli paprička nebo kuličky pepře nebo jalovec pro pikantní pálivou chuť. Ideální kombinace pro drsné muže.
Necháme ještě 24 hodin vyluhovat a poté scedíme do vysterilizovaných lahví se šroubovacím nebo patentovým uzávěrem. Některé koření ale můžeme vhodit zpět do lahve na ozdobu a pro intenzivnější chuť.
K pití je ořechovka už za týden, ale čím déle bude rozležená, tím lépe. Znalci tvrdí, že nejlepší bývá na Vánoce. Pravdou je, že právě na Vánoce ji můžeme nejvíce ocenit.
Zklidňuje žaludek a trávení
Ořechovka má skvělé desinfekční účinky a používá se jako žaludeční likér. Buď po jídle, nebo jak tvrdili naši předkové, po ránu malý panáček pro pevné zdraví. Výborně rovná pocuchaný žaludek, buď špatnou kombinací jídla nebo požitím ne úplně čerstvého nebo nějak bakteriálně kontaminovaného pokrmu.
Takže vzhůru na ořechy. Tři hrsti zelených krasavců a jedna lahvička vodky – a máme o čtvrt roku péče a zábavy v kuchyni postaráno.
Komentáře k článku
Václav 29.7.2022 (16:07)
malý dotaz zbýral jsem ořech před annouale už se tvořila kořabka nevým zda je jsou takové ořechy vhodné ale naložit jsem je
Jaromír 9.5.2020 (16:25)
Opravdu dost dobré
Martin 22.7.2018 (23:30)
Zajímavý prima recept ;-). Ale přeci jen není jednodušší tu ořechovku koupit? Zas tak drahé pití to není, a předpokládám, že lidi co se tím živý to asi zmáknou lépe: https://www.panalfred.cz/orechovky/. Jelikož to trvá celý podzim připravit, bude dost nemilý pod stromečkem zjistit, že to není úplně ono…je to podle mě taková jednoduchá alchymie a zkoušení. A bůh ví na který pokus to konečně odladíte. Ale jako originální Vánoční dárek určitě super. Jen nikoho neotrávit 😀
Alena 29.1.2018 (19:14)
ořechům tvrdne skořápka už v první půli července, když je teplo, už je nerozkrájíte. Říká se, že nejlepší doba je kolem svatého Jana, takže koncem června.