Dokonalé koření-paprika
Také máte občas pocit, že bez cibule, česneku a mleté papriky neuvaříte? Ne nadarmo je červený prášek mletá paprika jedním z nejoblíbenějších koření u nás, ale samozřejmě také v Maďarsku, nebo třeba ve Španělsku. Paprika je výborná zelenina plná vitamínu C začerstva (asi 100 gramů papriky pokryje jeho denní potřebu u dospělého člověka) a nepřekonatelné koření ve formě rozemletých sušených plodů kořeninové papriky druhu Capsicum annuum. Vysoký obsah vitaminu C v čerstvých plodech se během procesu sušení (třebaže probíhá většinou jen na vzduchu) a následného mletí ztrácí.
Odborníci ale upozorňují, že lidstvo vyspělých států jídla příliš solí i koření, což vede k nižší schopnosti vnímat chutě. Ne nadarmo se vracíme k přírodním chutím bez glutamátu a tun soli a pepře.
Na druhou stranu je právě paprika čistě přírodní produkt. Obsahuje antioxidanty (alfa a beta karoteny, flavonoidy, glukoalkaloidy, kumariny), vlákninu a další tělu prospěšné látky (fosfor, zinek a měď). Jemná, chcete-li sladká paprika, nechybí snad v žádné domácnosti. Pálivou papriku můžete používat místo chilli či pepře.
Alkaloid kapsaicin, který je obsažen v pálivých paprikách v množství až 0,1 %, je podle některých zdrojů prospěšný v boji s rakovinou, ale zcela jistě pomáhá snížené peristaltice (pohybu) střev. Dále ozdravuje střevní mikroflóru, protože brání množení patogenních mikroorganismů. Ani v rozvojových zemích se nemusíte bát průjmových onemocnění, pokud se nebudete vyhýbat ostrým jídlům. V těle působí v podstatě jako aspirin, ale bez vedlejších účinků.
Paprika v kuchyni
Mletá paprika patří snad do všech základů omáček, polévek, pečených mas, drůbeže i ryb, uzenin, pomazánek, dresingů, dipů a kečupů. I začínající kuchaři moc dobře ví, že se pravá vůně a chuť rozvine až po zahřátí. Paprika ovšem snadno podléhá spálení, kdy nevzhledně ztmavne a co je důležitější, zhořkne (cukr přítomný v paprice zkaramelizuje).
Koření je jedna z mála potravin či pochutin, u kterého by se měla striktně dodržovat doba použitelnosti. Pokud papriku skladujete ve velmi dobře uzavřené nádobě, v suchu a chladu, vydrží vám krásně voňavá asi půl roku. Znalci papriku dělí nejen na sladkou a pálivou, ale hlavním parametrem je také stupeň ostrosti podobně jako u chilli papriček. Dalším velmi důležitým parametrem je především barva a barvivost v pokrmu. Rozhodně ale neplatí, čím tmavší, tím lepší.
Co jste možná nevěděli
- Mletá paprika je národním kořením Maďarů, do Maďarska se ale dostala z Balkánu, tehdy jako tzv. turecký pepř.
- Paprika atakovala Evropu také ze západu, jako indiánský pepř, a to díky výpravám Krištofa Kolumba.
- Maďarská města Szeged a Kalocsa jsou hlavními městy tohoto koření.
- Papriku v Americe koupíte pod názvem Hungarian pepper, tedy Maďarská paprika.
- Krom maďarské papriky jsou velmi vyhledávané také papriky španělské. Výjimkou nejsou ani papriky sušené nad ohněm, ze kterých dostanete koření zvláštní uzené chuti.
- Poprvé byl vitamín C chemicky izolován právě z plodů červené papriky.
- Kořeninovou papriku u nás nevypěstujete, daří se jí totiž jen v těch nejteplejších místech.
- Pálivá paprika je pro tělo lépe stravitelná než pepř.
- U nás papriku koupíte pod názvy sladká, polosladká, ostrá, pálivá, lahůdková, nebo třeba gulášová.
- Pálivost papriky se měří tzv. Scovilleovou stupnicí (SHU). Zdrojem pálivosti pálivých paprik je alkaloid kapsaicin. Nejpálivější typ papriky na světě je indická bnut jalokia (pálivost milion SHU). Nejvíce kapsaicinu je koncentrováno v přepážkách paprikových lusků a samozřejmě také v semenech. Synteticky vyráběný čistý kapsaicin má asi 16 milionů SHU.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.