Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Dobře dostupná exotika jménem granátové jablko

Říj 1714 Autor: Redakce

Některé exotické ovoce je bohužel opravdu těžko dostupné a na pultech našich obchodů je velmi těžké a někdy až dokonce nemožné ho sehnat. To se však netýká granátového jablka, které se řadí mezi velmi dostupné ovoce. Byl by tedy hřích toto ovoce nechat ležet a neochutnat ho. Jeho chuť je poměrně aromatická a sladkokyselá. Kromě toho je navíc i velmi zdraví prospěšné.

granatove jablko

Jak vypadá strom, na kterém granátové jablko roste?

Jedná se přibližně o 2 metry vysoký olistěný keř, či až 5 metrů vysoký strom. Řadí se mezi opravdu dlouhověkou rostlinu, protože se bez problémů může dožít až 200 let. Samotný plod měří v průměru kolem 12 centimetrů.

granatove jablko

Charakteristika granátového jablka

Slupka plodu je poměrně tvrdá a tlustá, ale tím se rozhodně nenechte odradit. Pod touto tvrdou slupkou se ukrývají pouzdra, která v sobě schovávají malé, výborné kuličky, čili semena. V pouzdrech je kuliček opravdu veliké množství, mohli bychom jich napočítat až 600.

granatove jablko

Granátové jablko a jeho složení

Toto ovoce obsahuje opravdu velké množství vody, v procentech je to až neuvěřitelných 77%. Granátové jablko není chudé ani na vitamíny, obsahuje poměrně velké množství vitamínů B, C a v menším množství i vitamín A. Nalezneme v něm ale také řadu minerálních látek, jako je například fosfor, železo, vápník, sodík, či hořčík. Granátové jablko je také obdařeno velkými antioxidačními vlastnostmi, a proto je již neodmyslitelnou součástí kosmetického průmyslu. Vaši pokožku tak dokáže skvěle chránit před stárnutím, vysušováním a celkově zvyšuje její elasticitu. Mimo to, má také velké protizánětlivé účinky a proto je velmi účinným pomocníkem při boji s problematickou pokožkou. Ne nadarmo je toto ovoce už od dob dávných považováno za velký elixír mládí a krásy. Rozhodně se není čemu divit, že se granátové jablko těší takto velké obliby.

granatove jablko

Jak na pultech obchodů vybrat správný kousek?

Pokud vás toto exotické ovoce velmi zaujalo a již plánujete, že se pro něj vydáte, nedivíme se vám a přinášíme vám typy, jak si z obchodu odnést ten nejlepší kousek. Vybraný plod si vždycky pořádně prohlédněte. Neměl by být nikde pomačkaný, otlačený a rozhodně ne uschlý. Prohlédnout nezapomeňte ani slupku ovoce, ta by měla být nádherně lesklá a ve všech místech stejně pevná. Doma bychom ho měli uchovávat v nejlepším případě v lednici. Pokud bychom ho nechali na stole s ostatním ovocem, mohlo by se stát, že by velmi rychle začalo ztrácet na své šťavnatosti a velmi snadno by také mohlo začít hnít.

granatove jablko

Můžeme granátovník pěstovat i doma?

Ano, rozhodně to není záležitost nemožná. Vypěstovat ho můžeme pohodlně ze semen. Začneme jednoduše tím, že je necháme trochu zkvasit ve vodě, poté propláchneme a již můžeme zasít. Pro jejich klíčení bude naprosto ideální teplota v rozmezí od 25 do 30°C, vyklíčí nám ale i při teplotě nižší jen to bude trvat déle. Rostlinu můžeme umístit do běžného substrátu, který bychom vždy ale měli doplnit pískem, perlitem, či polystyrenem. Granátovník se skvěle popere s teplotou do 0 °C, nižší však ale už nezkoušejte. Celkově nejde o příliš náročnou rostlinu, plodů se však ale dočkáte až po několika letech.

granatove jablko

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist