Cibule-zázrak v kuchyni i lékárně
Cibule pochází ze západní Asie a pěstuje se v mnoha odrůdách. Své místo nalezla jak v českých kuchyních, tak i lékárničkách.
Farmaceutický průmysl vyrábí léky – antibiotika. Jejich časté užívání není pro lidské tělo vůbec dobré. Likvidují totiž nejen bakterie špatné, ale i ty tělu prospěšné. Pojďme se tedy podívat na antibiotika přírodní. Jejich užívání je mnohem zdravější a není spojováno s žádnými vedlejšími účinky. Velkým pomocníkem při bakteriálních infekcích je právě cibule.
Cibule obsahuje velké množství zdraví prospěšných vitamínů (B, C, E), minerály, vápník, hořčík, draslík, síru, měď, fosfor, sodík, zinek a železo.
Pozitivní účinky cibule
- bojuje s kašlem a odhleňuje
- působí jako přírodní antibiotikum
- lze ji preventivně užívat proti stárnutí cév
- její šťáva zmírňuje následky po pobodání hmyzem
- snižuje krevní tlak
- čistí močové cesty
- podporuje činnost jater
- čistí krev atd.
Čerstvá cibule neutralizuje jed obsažený v žihadlech vos a včel. Rozkrojenou ji přikládáme na bodnutí co nejdříve.
Sirup proti kašli
Jedná se o výborný přírodní sirup za pár korun. Cibuli nadrobno nakrájíme a přendáme do skleněné misky, kde ji smícháme s medem. Misku přikryjeme pokličkou a necháme odstát. Z cibule postupně vyteče šťáva. Tuto šťávu pijeme 3x denně.
Cibulový čaj proti nachlazení
Nadrobno nakrájíme 2 cibule a cca 20 min je vaříme v půl litru vody. Odvar scedíme, osladíme medem a pijeme během dne.
Odvar z cibule proti revmatickým bolestem
3 cibule se slupkou nakrájíme na plátky a povaříme 15 minut. Odvar scedíme a pijeme 1 šálek ráno a večer na lačno.
Z historie cibule
Cibule je využívána jako koření, lék a potravina již od pradávna. Již v egyptských papyrech z roku 3200 př. n. l. se o cibuli jako potravině píše. Konzumovali ji obyvatelé Mezopotámie, antického Řecka i Říma. Staří Římané její léčivé účinky popsali tak, že zostřuje zrak, pomáhá při zažívacích obtížích, od nespavosti a léčí bolesti zubů. Římští gladiátoři se před zápasem údajně šťávou z cibule potírali. Obyvatelé staré Ameriky používali k vaření divokou cibuli. Její v Evropě známou a chuťově výraznější variantu přivezl až Kolumbus.
Cibule kuchyňská
Rozlišujeme hlavní typy:
- mírně ostrý
- ostrý
A dva tvary:
- kulatý
- oválný
Jarní cibule
Sklízí se, dokud je mladá a než se vytvoří cibule. Vytahujeme ji spolu s natí. Používá se čerstvá na oblohy, pomazánky, přílohy a do salátů.
Cibule zimní
Do Evropy se dostala z Číny, kde se pěstovala už kolem roku 2 000 př. n. l. Její cesta vedla přes Rusko, proto je často nazývána sibiřská cibule. Známe celou řadu typů – japonský, egyptský, čínský a hlavně ruský. Cibulky jsou drobné a rostou v trsech. Roste i pod sněhem a disponuje velkým množstvím vitamínu C.
Cibule šalotka
Pro svou ostřejší chuť se používá zejména v ruské, americké a francouzské kuchyni. Má vysoký obsah vitamínu A, B a C. Dá se koupit především v létě a na podzim. Při dobrém uskladnění vydrží až dva roky.
Cibule v mezinárodní kuchyni
Při vyšší teplotě se ze syrové cibule uvolňuje voda, chuť připravovaného pokrmu se tak stává výraznější.
Krájet ji můžeme i bez slz, a to tak, že ji před samotným krájením vložíme na několik minut do teplé trouby nebo ji krájíme nožem namočeným ve studené vodě.
Česká kuchyně
Cibule tvoří základ většiny jídel. Nalezneme ji v masových pokrmech, pomazánkách, omáčkách, ve sklenicích se zavařenou zeleninou a tak dále.
Britská kuchyně
Tradiční cibulovou specialitou jsou nadívané cibule.
Francouzská kuchyně
Jistě většinu z nás napadne lahodná cibulová polévka. Další specialitou je například cibulový koláč.
Americká kuchyně
Smažené cibulové kroužky v těstíčku tvoří chutnou přílohu k hamburgerům a dalším masovým pokrmům.
Maďarská kuchyně
Nemůžeme nezmínit guláš, kde je cibule základem.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.