Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Bylinky, když zlobí žaludek…

Led 1402 Autor: Redakce

bolesti brichaTrávicí potíže se nevyhýbají čas od času každému. Od dietní chyby až po chronické potíže. Některé lze velmi snadno ovlivnit přírodní lékárničkou. Takže, co dělat, když protestuje žaludek? Nechutenství a zvracení patří k těm nejčastějším problémům.

Pálení žáhy

Nepříjemné pálení žáhy může v nejhorších případech imitovat i infarkt, ale kdo se s touto pálivou bolestí na hrudi již potkal, ví, že ne vždy zabere jedlá soda nebo mléko. Potrápit nás žáha může nejen v těhotenství, ale i nenadále po konzumaci příliš tučného nebo dráždivého jídla, specialistou na pálení žáhy je také mák. Chceme-li sáhnout do přírodní lékárničky, máte na výběr dvě bylinky.

Proskurník lékařský je vytrvalá statná bylina až 180 cm vysoká se sametovými listy. Má světlé, terčovité plody, které se podobají trojhránkům. Léčivou částí jsou listy a také kořeny, které dají sbírat, vyrývat, během celého roku. Proskurník už staří Římané přidávali do pečených selátek, do mastných pokrmů, aby zmírnili jejich těžkost.  Rostlina totiž obsahuje léčivý sliz, který chrání žaludeční sliznici a zmírňují i pálení v oblasti jícnu.

Tužebník jilmový je také statná rostlina, která je zajímavá svými květy, jež voní po hořkých mandlích. A opravdu obsahují malé množství kyanovodíku a tak by se voňavé neměly dávat do uzavřených místností. Z toho vznikla pověra šířící se většinou v Anglii, že tužebník přináší do domu neštěstí.  Naopak, ale jako součást svatební kytice přinášel štěstí nebo se sypal do cesty novomanželům – tak si vyberte. Náš žaludek však bude zajímat, že tužebník odstraňuje nejen pálení žáhy, ale i překyselení žaludku, léčí i žaludeční vředy a žaludeční záněty.  Mimo jiné, tužebníkový čaj pomáhá předcházet problémům, když vám „nachladne hlava“, někde ofouknete nebo promrznete. Tužebník totiž v malé míře obsahuje salicin, což je základ kyseliny salicylové a právě tato bylina hrála jednu z hlavních rolí při objevu aspirinu.

Poruchy trávení

Tady pomáhají hodně hořké byliny.

pelynek cernobylPelyněk černobýl je typickou rostlinou a tuto bylinu svatého Jana najdete často na rumištích. Nenápadná, ale velmi účinná. Její vůně (či zápach) odpuzuje hmyz a pověšen nad domovními dveřmi odhání i neštěstí a zármutek. Na žaludek je to však přímo balzám. Čaj z pelyňku je hodně hořký, ale podporuje trávení a hojí sliznici podrážděnou zánětem. Dále působí i na nervový systém, při úzkosti, napětí nebo depresi dokáže ulevit.  Pozor, pelyněk se nesmí užívat během těhotenství, naopak, uleví při bolestivé a nepravidelné menstruaci.

Jablečník obecný vypadá nenápadně, jako krásná sladká bylinka podobná meduňce. Jeho chuť je však naprosto odporná. Je však nedocenitelný při tzv. „zadní rýmě“ a při odhlenění organismu. Mimo jiné působí báječně i na žaludek. Léčivé jsou listy a květy, které se v průběhu roku sbírají kdykoliv.  Rodové jméno této byliny je „Marrubium“ a pochází z hebrejštiny jako „hořká šťáva“. Nic není více vystihující. Jablečník je lepší vychladlý a tak na podrážděný žaludek pijte čaj studený.  Pomáhá také na pálení žáhy a údajně i proti střevním parazitům. Povzbuzuje chuť k jídlu.

Zeměžluč lékařská má nevábné jméno a jako bylinka je zajímavá svými květy. Ty se totiž otevírají jenom ráno a kolem poledne se zase zavírají. Je-li venku zataženo, neotevírají se vůbec.  Zeměžluč se také sbírá jen za slunečných dnů a dokonce snáší sušení na slunečním svitu.  Chuť této bylinky je extrémně hořká a provází ji i nepříliš hezká pověst. Ve středověku byla nařčena z toho, že je bylinou čarodějnic, které pomáhá dovést do extáze.  Ostatně dodnes je zeměžluč zasvěcujícím nápojem nových bylinkářů, protože její chuť nás magicky zasvětí do světa a duší bylin… když však bolí žaludek, je jen málo lepších rostlin. Má povzbuzující účinky na trávení a to jak při bolesti žaludku, tak při nevolnosti nebo pálení žáhy. Doporučuje se též při léčení anorexie, protože podporuje chuť k jídlu a také čistí játra.

Nebylo už hořkého dost?

Hořkých bylin existuje dost, nejsou-li problémy tak výrazné, uleví i jemnější bylinky s podstatně příjemnější chutí.

medunkaMeduňka lékařská má krásné rodové jméno „Mellisa“, které znamená včela.  Už Plinius psal, že meduňka potěší včelky nejvíce. Dokonce se traduje, že pití meduňkového čaje může prodloužit život. Známé jsou její uvolňující účinky na psychiku a tak tiší žaludeční sliznici zejména tehdy, jsou-li naše problémy spojeny s úzkostí, stresem, strachem a depresí.  Má výborné hojivé vlastnosti, takže se hodí k doléčení podrážděného žaludku, který sice už nebolí, ale ještě to není tak úplně ono.

Heřmánek je voňavá dětská bylinka, která dětem přivodí krásný spánek. Působí dobře i při zánětech žaludku a poruchách trávení. Opět, jsou-li příčinou únava, stres, strach a úzkost, působí heřmánek o to lépe. Na žaludek a sliznice působí především hojivě.

Chceme-li trávení podpořit, dobrou službu udělá lehce pikantní mátový čaj, nastrouhaný zázvor do horké vody nebo aloisie, či již zmiňovaná šalvěj nebo bazalka. Žaludeční křeče mírní i kozlík lékařský nebo rozmarýna či řepík lékařský. Nemáte-li hořkého dost, dalším dobrým adeptem je známý řebříček obecný, který také tiší a hojí žaludek (a migrény), neměly by to ovšem také používat těhotné ženy.

Klidně zkuste i zeleninu

celer pro detoxikaciMálo se ví, že na podrážděný žaludek báječně působí třeba nastrouhaný celer nebo petržel. Působí zásadotvorně a uklidňují překyselený žaludek. Zkuste to, místo rohlíku – budete příjemně překvapeni. Ostatně bílé pečivo na podrážděný žaludek není tím nejlepším, opět příliš překyseluje.

TIP: Klasikou zůstává černý hořký čaj po lžičkách. Málo se ví, že ještě lepší je zelený vychlazený čaj, jeho třísloviny na žaludek působí přímo zázračně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Bylinky, když zlobí žaludek…
  • Erika 17.12.2014 (09:44)

    Na žáhu mi většinou zabere sklenice mléka…a na žaludek mám nejradši Pangrol a mátový čaj… Pangrol pomůže s trávením, máta zklidní a vytráví…a pak si zas dám chvíli od smaženého a sladkého pohov.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist