Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

7 pokojových rostlin se skrytými zdravotními benefity

Kvě 2217 Autor: Claudie Kornelová

Příroda působí regeneračně. Procházka v lese nebo na pláži dokáže hotové zázraky pro vaši duševní i psychickou pohodu. I sebemenší dávka zeleně – například v podobě pokojové rostliny – může pozorovateli poskytnout zvláštní výhody. Přečtěte si, které pokojové rostlinky obsahují skrytou léčivou sílu.

pokojovky

Pokojové rostliny mají léčivou moc. Zdroj foto: Unsplash.com – Prudence Earl

Chryzantéma: Superstar mezi čističkami vzduchu

Chcete, aby byl váš domov čistý od stopových toxických chemikálií? Vzpomeňte si na obyčejnou chryzantému. Studie NASA analyzovaly různé pokojové rostliny a zjistily, že chryzantéma má hvězdou vlastnost absorbovat těkavé organické sloučeniny (VOC), včetně formaldehydu, benzenu, čpavku a trichlorethylenu, z nichž všechny se nacházejí v mnoha produktech pro domácnost.

Aloe Vera: Úžasný léčitel

Aloe gel má antibakteriální a antioxidační vlastnosti, zkracuje dobu hojení ran, zklidňuje popáleniny a hydratuje pokožku. Ujistěte se, že tuto prospěšnou pokojovou rostlinu použijete pouze pro vnější první pomoc – a především ji mějte mimo dosah domácích mazlíčků.

aloe vera

Aloe Vera působí například na popáleniny od sluníčka. Zdroj foto: Unsplash.com – Kara Eads

Máta: Instantní dodavatel energie

Existuje více než 600 druhů máty a mnohým z nich se velmi dobře daří v květináči na parapetu. Máta se pěstuje snadno, a protože studie naznačují, že její peprná vůně může zlepšit paměť a náladu, vyplatí se pěstovat tuto odolnou rostlinu doma dvojnásob.

Gardénie: Přírodní spánkový pomocník

Jste-li jedním z milionu lidí, kteří trpí nespavostí, přičichněte k rostlině gardénie. Vědci v Německu zjistili, že sloučeniny ve vůni gardénie mají stejný účinek jako léky na předpis. Akorát bez jakýchkoli vedlejších účinků.

gardénie

Gardénie nejen pohádkově vypadá, ale také i voní. Zdroj foto: Unsplash.com – Parker Sturdivant

Šanta citronová: Osvědčený zlepšovač nálady

Ptáte se někdy, jestli aromaterapie skutečně funguje? Vědci ze státu Ohio zjistili, že šanta citronová (a citronová vůně jako taková) má silnější měřitelné účinky na náladu než levandulový olej. U pokojových rostlin, které do interiéru přinášejí citronovou vůni, zvažte citroníky, citronovou verbenu či meduňku.

Zelenec chocholatý: Volba vhodná pro děti a domácí mazlíčky

Chcete si vyčistit vzduch, ale zároveň se nebát, že si vaše domácí zvířátko splete pokojovku se salátem? Zkuste zelenec (nebo-li také pavoučí rostlinu)! Snadno se pěstuje a při požití není toxický. Zelenec má další výhodu v odstraňování stopových úrovní oxidu uhelnatého z vašeho domácího prostředí.

zelenec

Se zelencem si budou rozumět jak vaše děti, tak i zvířátka – není pro ně totiž nijak škodlivý. Zdroj foto: Unsplash.com – Severin Candrian

Šplhavnice zlatá: Čistič garáží

Detoxikujte svou garáž a další místnosti se slabým osvětlením přirozeným způsobem pomocí pokojových rostlin, kterým se daří při slabém osvětlení, jako je šplhavnice, zamiokulkas či chrysalidokarpus nažloutlý (nebo-li Areka). Tyto odrůdy čistí vzduch od znečišťujících látek, což je vlastnost, která je zvláště důležitá v oblastech vašeho domova, které jsou vystaveny výfukovým plynům automobilů, výparům z barev, čistícím prostředkům a dalším chemikáliím.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na 7 pokojových rostlin se skrytými zdravotními benefity
  • Stáňa 20.5.2022 (15:56)

    okrasné květiny jarní

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist