Zavádíme první příkrmy – díl 2.
O vaření, receptech a labužnictví toho na našem webu bylo a ještě jistě bude, napsáno mnoho. Ovšem velmi mnoho pravidelných čtenářů si stěžuje, že se velmi málo věnujeme vaření pro děti. Rádi bychom to napravili a začali jsme pěkně od začátku-stravou pro kojence a nyní dostávají slovo první příkrmy.
Kdy začít s příkrmy?
Na první příkrmy mají různí lékaři různé názory. Postupy se s časem také mění. Není to tak dávno (cca před 5ti lety), kdy pediatři doporučovali plně kojit miminka do ukončeného šestého měsíce věku. Ovšem podle nových studií se doporučuje začít s příkrmy již od 4. měsíce. A důvod?
Odborníci mají za to, že by se s příkrmem mělo začít právě v době 4. měsíce věku miminka. V této době je totiž nejmenší pravděpodobnost alergické reakce na potravu. S příkrmem by se tedy v této době mělo u plně kojených miminek i u těch, které jsou živeny mlékem umělým.
Pokud se ani přesto s touto teorií neztotožňujete, klidně začněte s příkrmem později. Nejpozději však v době, kdy se dítě sápe po jídle, které jíte vy a také by rádo něco ochutnalo. Nikdy by tato doba neměla být déle, než do ukončeného 6. měsíce.
Co dát jak první příkrm?
Zde se pediatři shodují, že nejlepší je začít zeleninou. Děti velmi dobře reagují na mrkev, která je přirozeně sladká a velmi dobře stravitelná. Další může být brambor, pastiňák, brokolice, cuketa, zelený hrášek, květák apod.
Vždy ale začněte podávat jednodruhový příkrm. Jen tak zjistíte, co má dítě rádo, příp. na co může být alergické.
Jak uvařit první příkrm?
Jestli vařit nebo kupovat jídlo v lahvičkách je jen a pouze na vás. Jídlo pro děti od ukončeného 4. Měsíce prochází těmi nejpřísnějšími kontrolami, není dosolováno ani doslazováno a má přesně takovou konzistenci, která dětem nejvíce vyhovuje. Ovšem počítejte s tím, že za lahvičku o hmotnosti asi 120 g zaplatíte 15-20 Kč. Dítě zprvu sní 1-3 lžičky, ovšem příkrm neskladujte v lednici déle než 2 dny. Navíc vždy ohřívejte jen trochu, pokud ohřejete celou skleničku, nikdy ji znovu neukládejte. Před podáváním zamíchejte a je to.
Pokud se rozhodnete vařit, brzy zjistíte, že nejde o nic složitého. Zprvu stačí uvařit jednu dobře očištěnou a omytou mrkev. Nakrájejte ji na menší kousky, které budete vařit do měkka (asi 15 min). pak rozmixujte s trochou kojenecké vody do hustoty řídké kaše a mírně teplé podávejte. Zbytek můžete uchovávat v uzavřené lahvičce v lednici 2 dny. Pokud nemáte mixér, můžete zeleninu propasírovat-vždy ale musí být výsledná řídká kaše hladká a bez hrudek.
Pak můžete stejným způsobem zkusit podávat i další druhy, vždy po jednom, pak mix jednotlivých zelenin, do kterých přidáme vařený brambor. Brambor oloupejte, nakrájejte a nechte alespoň hodinu ve studené vodě-tak se zbaví přebytečného škrobu.
Jak podávat první příkrm
Oba druhy příkrmů, tedy kupovaný i vařený, podáváme dítěti v době oběda, před kojením nebo podáváním umělého mléka. Dítě si pevně posaďte na klín, jako bryndák použijte větší plínu, kterou dítě jakoby obalíte. Tak nebude mít volné ruce a nebude vám do jídla sahat. Velmi důležité také je, aby dítě mělo dobrou náladu. Ostatně to platí pro všechny nové věci, zkoušení a trénování.
Přichystejte si akorát teplý příkrm a malou plastovou lžičku. Dítě by mělo na příkrm dobře vidět a vždy když se blížíte k ústům, můžete dodat „mňam“. Zprvu bude dítě potravu plivat, ale to jen z důvodu, že neví co s jazýčkem. V žádném případě to neznamená, že by jídlo dítěti nechutnalo.
Přejeme mnoho úspěchů s prvními dobrotami!
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.