Zatočte se mšicemi a molicemi
Mšice a molice. Noční můra všech zahrádkářů a pěstitelů rostlin všeho druhu. Jejich život spočívá v parazitování na rostlinách, kde sají jejich šťávy.
Mšice jsou velké 3 mm. Je známo okolo 3000 druhů. Většinou jsou bezkřídlí, ale pokud se přemnoží, líhnou se samičky s křídly. Jejich přesun z rostliny na rostlinu je tak jednodušší. Jak poznáte jejich napadení? Listy se začínají kroutit, vadnout a ztrácejí barvu. Na jejich spodní straně jsou jasně viditelní malí broučkové, kteří si pochutnávají na rostlinné šťávě. Dalším příznakem je mazlavý černý povlak na listech – tzv. medovice, kterou vylučují. Tu přitahují mravenci, jejich rojení je tak dalším důkazem.
Molice jsou okřídlený hmyz, ale umí i skákat. Na rub listů vypouštějí lepkavý výkal. Jsou známým přenašečem chorob rostlin. Ochrana je účinná jen v počátku. Vajíčka jsou proti postřiku odolná.
Abyste nemuseli řešit problém se škůdci, zajistěte preventivní opatření. Pravidelné vytrhávání plevele v záhoncích, ale také postřik hned na začátku sezony. Jistotu, že vaše zahrádka nepodlehne nezvaným hostům, ale nemáte.
Střídejte postřiky!
Proti těmto škůdcům existuje řada přípravků. Abychom se jich zbavili na rajčatech, okurkách, bramborech, paprice, salátu, květáku, celeru, jahodníku, ale i na okrasných rostlinách, můžeme použít nový insekticidní přípravek Plenum. Jeho kouzlo vysoké účinnosti tkví v látce pymetrozin. Působí proti všem stádiím mšic i molic. Rostlina přípravek přijímá zelenými částmi a hned po aplikaci se dostává do celé rostliny. Hubí i hmyz, který je nezasažen přípravkem. Zbavíte se tedy hmyzu obklopující celou rostlinu.
Hmyz si dokáže na přípravek zvyknout, proto je vhodné přípravky střídat. Na trhu máte na výběr ze široké škály. Například Mospilan či Neudosan zahubí nejrůznější zahradní hmyz. Pirimor je specialistou na mšice. Ninja je určen na mšice i molice, na zeleninu i okrasné rostliny. Nepostradatelným pomocníkem na zahradě jsou lepové desky, které jsou pokryty nevysychavým lepidlem. Ty vám nejen určí identifikaci škůdce, ale jsou i prevencí a ochranou.
Návrat k přírodě
Pokud se hmyz ještě nepřemnožil a raději dáváte přednost přírodním způsobům v boji proti škůdcům, zkuste následující možnosti. Slunéčko sedmitečné je asi nejznámějším požíračem mšic.
Za zmínku stojí i vosičky Aphidius colemani. Je to parazitická vosička, která klade vajíčka do jednotlivých mšic. Larvy vosiček se dále vyvíjí uvnitř mšice, kde se i kuklí. Po vylíhnutí dospělé vosičky zůstává na listu mumifikovaná pokožka mšice. Jedna samice Aphidius colemani parazituje až 300 mšic.
Z rostlinné říše vám mohou být nápomocni například afrikány s jejich typickým pachem odpuzující mšice. Pokud máte v rodině kuřáka, může vám být nápomocný. Stačí jen vylouhovat nedopalky ve vodě a roztok postříkat na mšice. Zkusit můžete i nálev z pelyňku, kopřivy nebo česneku. Jestli se nepřátelské skupiny rozmnožily do vysokého počtu, nezbude vám nic jiného, než sáhnout po chemii.
Zjistit, že se na vaší úrodě vyskytne nějaký škůdce, není příjemné. Pokud však budete dodržovat prevenci nebo škůdce včas rozpoznáte a zareagujete, nemusíte se bát katastrofy.
Komentáře k článku
Tomeček 1.6.2019 (19:10)
Jak se mohu zbavit molice v jahodách.Je nějaký přípravek který se dá použít v době dozrávání jehod.Předem moc děkuji za informaci. Tomeček
Gregor 3.4.2016 (19:07)
Uzitecne. Ja hledam zase vosicku, ma to byt v prodeji, ktera hubi moucne cervi v domacnosti. Videla jsem to v televizi a uniklo mi jmeno toho pripravku. Zna to nekdo?
Moc by mi to pomohlo. Diky.Gregor
maruskaweissova 7.5.2014 (12:03)
dobry den,chtela bych se vas zeptat na pripravek nahubeni mravencu v byte uvadeli jste ted nedavno v poradu receptaraja jsem si to nezapsalaprosim vas o nazev pripravku dekuji vam pedem vase divacka marie weissova hezky zbytek dne.