Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zařizujeme dětský pokojíček

Úno 1406 Autor: Redakce

dite malujeKaždé dítě potřebuje svůj prostor, ať už je v jakémkoli věku. Dětský pokoj plní hned několik funkcí, proto by měl být přizpůsobený na spaní, hraní, odpočinek a v pozdějším věku i k učení a práci, prostor však nesmí působit přeplněně. Vybavení pokojíčku se také přizpůsobuje věku, pohlaví, počtu dětí a také jejich potřebám. Při výběru vybavení bereme v úvahu, že dítě poroste a abychom každou chvíli nemuseli nábytek měnit, je vhodné vybrat takový, který svůj účel bude plnit dlouhodobě. V první řadě je třeba dbát na to, aby byl pokoj i nábytek bezpečný, náš nejdražší potomek tam bude přeci jenom trávit většinu času.

Každé dítě má individuální potřeby, záliby a přání, proto je vhodné pokojíček zařídit tak, aby se mu tam líbilo a aby čas strávený v tomto prostoru byl příjemný. Už i v nízkém věku se hodí, abychom vzhled pokoje s naším milovaným potomkem konzultovali.

Hlavně bezpečnost a zdraví

Nejdůležitějším aspektem při výběru vybavení je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Pravidlem číslo jedna je, že všechen nábytek musí být jak funkční, tak hlavně bezpečný, to znamená žádné ostré hrany, nezačištěné okraje nebo špatně dotažené úchyty a šrouby. Kusy nábytku musí být v kvalitním provedení, aby se nemohlo stát, že v zápalu oblíbeného a leckdy dost divokého dětského prozkoumávání okolí a hraní povolí šuplík, ulomí se dvířka nebo dokonce nějaký kus nábytku spadne. Nábytek by měl být i dobře udržovatelný a samozřejmě vyrobený ze zdravotně nezávadných materiálů. Pokud je dítě alergik, na zem je nejvhodnější zvolit koberec z polyamidu s nízkým vlasem.

Nábytek pro naše nejmilejší potomky

zarizeni detskeho pokojeAbychom nemuseli řešit otázku přizpůsobování nábytku rostoucímu věku dítěte, je vhodné vybavit pokojík takzvaným rostoucím nábytkem, nejlépe v neutrálním designu. Na takovém nábytku je možné nastavovat například výšku u stolů a židlí, takže poslouží od nejranějšího školního věku až do studentských let. Plocha stolu by měla být dostatečně prostorná a umístění je vhodné v dosahu denního světla. I u rostoucích postelí můžeme očekávat variabilitu, na trhu jsou takové, které slouží jako postýlka pro kojence a po drobném upravení může sloužit do vyššího věku dítěte nebo postel v délce 140 cm přizpůsobitelná až na dva metry délky. Některé kusy nábytku se dají snadno přestavit, například z přebalovacího pultu vznikne komoda a tak podobně.

Pokojíček by měl být rozdělen na několik částí podle účelu. Jedná se o prostor na spaní, prostor na hraní a také na učení a práci. Nesmí chybět dostatek úložných prostor, ať už v podobě vestavěných skříní, komod nebo nejrůznějších úložných boxů. Pro snadné udržování pořádku jsou vhodné snadno uzavíratelné skříňky.

Nejdůležitějším kusem nábytku je bezesporu postel. Zdravé spaní je důležité pro každého a zvláště pak pro děti a jejich zdravý vývoj. Na výběr postele by měl být kladen velký důraz. Když už je dítě v takovém věku, kdy nepotřebuje v posteli zábrany, aby nevypadlo, to znamená kolem předškolního věku, klidně můžeme pořídit už dospěláckou postel. Pro dětská zádíčka se hodí zdravotní matrace, která není ani měkká, ani moc tvrdá.  Vhodné jsou přírodní materiály, v opačném případě by mohlo dojít k podráždění kůže nebo k alergiím. Důležitý je i kvalitní rošt, nejlépe lamelový, který při spánku podpoří dětskou páteř.

Materiály, barvy a dekorace

Asi nejpříjemnějším materiálem pro nábytek do dětského pokojíčku je dřevo. Působí teplým dojmem a je k dostání v nejrůznějších typech. Můžeme zvolit i laminát nebo dýhu.

detska kuchynkaBarvy nábytku a velkých ploch by se měly volit v neutrálních odstínech. Co se týká nábytku, bude ho dítě využívat po dobu několika let a jeho vkus i požadavky se budou měnit, takže je lepší dát přednost přírodním nebo neutrálním barvám a jejich kombinacím. Výsledný efekt pokojíčku a jeho design můžeme obměňovat v podobě barevně sladěných doplňků, jako jsou tapety, obrázky, osvětlení, koberce i třeba maličkostí jako závěsy, přehozy na postel, polštářky a nespočet dalších dekorací.

Důležitým doplňkem je také světlo. Jeho nedostatek může způsobit zkažený zrak. Samozřejmostí je centrální světlo. Lampička by měla být u psacího stolu a v blízkosti postele. Lampička u stolu nesmí způsobovat, že by si dítě při psaní stínilo a měla by být nastavitelná podle potřeby. V moderních interiérech se mohou umístit také nejrůznější světelné efekty pro naladění příjemné atmosféry a dekorativní účely.

Pokoj podle věku

detsky pokoj pro vetsiKdyž se miminko narodí, často rodiče dávají přednost tomu, aby spalo s nimi v ložnici. I v tomto případě však musí mít vlastní postýlku a přebalovací pult. Jak dítě roste, vyžaduje stále více svůj prostor, jak už kvůli němu samotnému, tak i kvůli soukromí rodičů. Potřebuje bezpečný prostor pro lezení, hraní, zkrátka pro rozvoj své vlastní osobnosti. Jeho oblíbené věci se můžou rychle měnit, proto je opravdu ideální mít základní vybavení pokoje v neutrálních tónech, abychom pak mohli obměňovat vzhled pokoje podle aktuálních oblíbených pohádek, hrdinů a ve starším věku podle koníčků, oblíbených osobností, hudebníků a tak dále. Vždy je základem kvalitní spaní, prostorný psací stůl a pohodlná židle a dobré osvětlení. V pubertě už si většinou náš potomek sám zvolí, co a jak chce v pokoji mít, měl by mít možnost kreativního přístupu a hlavně soukromí. Většinou už netouží po dětských motivech ani hračkách, spíše prahne po moderním a osobitém vybavení.

V každém věku je tedy důležité, aby se dítě v pokoji cítilo příjemně, bezpečně a mělo i svůj klid.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist