Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahradničení v říjnu: Příprava zahrady na zimu

Říj 2313 Autor: Claudie Kornelová

Říjen přináší v zahradničení přechod mezi letním a zimním obdobím. Je to čas, kdy bychom měli udělat poslední úpravy našich zahrad, aby byly připraveny na chladné měsíce, které nás čekají. Přestože se může zdát, že se zahrada chystá na odpočinek, existuje mnoho úkolů, které je třeba dokončit, abychom zajistili zdravý růst rostlin a krásnou zahradu na jaře. V tomto článku se podíváme na klíčové úkoly pro zahradničení v říjnu a jak správně připravit zahradu na zimu.

dítě

Jaké věci byste měli na své zahradě udělat v říjnu? Zdroj foto: Pixabay.com – PublicDomainPictures

Shrabejte spadané listy

S příchodem podzimu začínají stromy a keře shazovat své listy. Je proto důležité spadané listy pravidelně sbírat, abyste předešli hromadění vlhkosti a chorobám v zahradě. Padlé listy můžete využít k vytvoření kompostu nebo mulčování.

Připravte květiny na zimu

Pokud máte v zahradě trvalky, které nejsou zimovzdorné, je říjen ten správný čas na jejich vyjmutí a přesazení do květináčů. Rostliny, které zimují venku, by měly být pokryty mulčem, aby byly chráněny před mrazem.

Ořežte stromy a keře

Říjen je ideální čas na ořezávání stromů a keřů, zvláště pokud chcete formovat jejich tvar nebo odstranit nemocné nebo poškozené větve. Ořezávání by mělo být provedeno pečlivě, abyste nepoškodili rostlinu, a mělo by být provedeno před prvními mrazy.

strom

Říjen je ideální na ořezání stromů a keřů. Zdroj foto: Pixabay.com – JerzyGorecki

Sklízejte a konzervujte

Pokud máte v zahradě zeleninu nebo ovoce, říjen je čas sklizně a konzervace. Mohou to být jablka, hrušky, dýně, brambory a mnoho dalších plodin. Máte-li přebytek, plody můžete konzervovat, připravit marmelády nebo v případě zeleniny zamrazit.

Pokračujte v zalévání

Nemějte tendenci opomíjet zálivku jen proto, že dny jsou chladnější. Rostliny, zejména mladé stromy a keře, mohou potřebovat dostatek vláhy i v chladnějším počasí. Je proto důležité zajistit, aby kořeny byly dostatečně hydratované před příchodem zimy.

Připravte půdu na jaro

Zahradničení v říjnu je ideální pro to, abyste si připravili půdu na příští jaro. Můžete provést kompostování nebo dodatečné hnojení, abyste zajistili, že půda bude bohatá na živiny pro rostliny, které zasadíte na jaře.

kompost

Pokud vaše půda potřebuje hnojení či kompostování, pusťte se do toho. Zdroj foto: Pixabay.com – herb007

Ochrana před mrazy

Před příchodem prvních mrazů je třeba chránit některé rostliny. Použijte ochranné obaly nebo netkaný textil, který poskytne tepelnou izolaci a rostliny tak ochrání.

Vhodné rostliny na podzimní výsadbu

Pokud máte rádi podzimní zahradničení, říjen je ideálním časem na výsadbu některých rostlin, které kvetou nebo mají zajímavé zabarvení právě v tomto období. Sem patří například chryzantémy, sedmikrásky, a heřmánek.

Připravte své nářadí na zimu

Nářadí a zahradní vybavení by měly být očištěny a připraveny na zimu. To zahrnuje vyprázdnění zahradní hadice a uložení veškerého nářadí na suchém a chladném místě.

nářadí

Kromě toho je to čas, kdy byste měli ošetřit své nářadí před zimou. Zdroj foto: Pixabay.com – Pexels

Postarejte se o ptactvo

Zapomenout bychom neměli ani na ptáčky. Nabídněte jim krmivo a pitnou vodu, zejména v období, kdy je pro ně těžší nalézt potravu. Pamatujte, že ptáci mohou být vašimi pomocníky při kontrole škůdců v zahradě.

Říjen může být pro zahrádkáře hektickým měsícem, ale je to také čas, kdy si můžete užívat krásné podzimní barvy a zahradní plody. Příprava zahrady na zimu je klíčovým krokem k udržení zdravých rostlin a pestré zahrady i v příštím roce. Nenechte se odradit klesajícími teplotami – s dostatečnou péčí a plánováním můžete dosáhnout skvělých výsledků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist