Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Výsadba a moření podzimních cibulovin

Říj 1116 Autor: Redakce

Okrasné cibuloviny, které se sázejí na podzim, potřebují pro svůj květ mráz. Vzhled jarní zahrádky tedy ovlivňujeme právě na podzim. Říjen je vhodná doba pro výsadbu tulipánů, v srpnu je doba vhodná na sázení podzimních krokusů a okrasné česneky sázíme až v listopadu, kdy je půda dostatečně promrzlá a snížíme tak riziko napadení houbovými chorobami. Ani tak byste ale neměli zapomenout na moření.

Moření okrasných cibulovin

moreni cibulovinMořením chráníme cibule proti houbovým chorobám. Nejvíce škod vždy napáchají nepohlavní stadia plísně šedé hub Botryotinia fuckeliana (Botrytis cinerea).

Všechny cibule přebereme, poškozené plísní nebo mechanicky nevysazujeme. Zdravé můžeme namořit v roztoku fungicidního přípravku (například Síra SK nebo Rovral). Rovral Aquaflo je ve vodě ředitelný širokospektrální fungicidní přípravek vhodný k moření, ale také k ochraně rostlin proti houbovým chorobám, protože inhibující klíčení spor. Jeho účinnou látkou je Iprodione, který blokuje mycelia houbových patogenů.

Nachystáme si 4% vodný roztok Rovralu, ve kterém budeme okrasné cibule namáčet po dobu 20-30 minut. Cibule necháme okapat a přejdeme k samotné výsadbě. Pokud se rozhodneme i pro moření česneku měli bychom vědět, že ten musí být na rozdíl od okrasných cibulí, při výsadbě suchý. Pokud si chcete práci ulehčit, cibule umístěte do pytlíku s oky. S cibulemi je pak mnohem jednodušší manipulace.

Výsadba okrasných cibulovin

Přichystáme si záhon, který by se měl vyskytovat na slunném místě. Cibuloviny vysazujeme do nakypřené, lehčí půdy. Některé cibuloviny nesnáší přemokření, proto (např.u řebčíků) zauvažujte o drenážní pískové vrstvě. Všechny cibule sázíme vždy růstovým vrcholem cibule vzhůru. Cibule vysazujeme cca 2,5x hlouběji, než je délka celé cibule. A to buď do volné půdy, nebo do sázecích košíků proti hlodavcům. Cibuloviny mají rády výsadbu do shluků. Každá z nich ale potřebuje určitý prostor, například tulipány cca 10 cm.

Po výsadbě cibule zalijeme, aby se nastartoval kořenový systém. Záhon můžeme prolít zbylým roztokem mořidla, které v žádném případě nepoužíváme druhý den.

Nejznámější podzimní cibuloviny

tulipány, modřence, lilie, okrasné česneky, bledule, sněženky, řebčíky, ladoňky, snědky, hyacinty

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Výsadba a moření podzimních cibulovin
  • Ludmila Kolackova 25.9.2015 (15:16)

    Dobrý den.Chci zkusit mořenī tulipánů.Doufam,že se mi to povede a na jaře mi pokvetou.Existuje jiný trik?

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist