Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Výmarský ohař krátkosrstý

Pro 1330 Autor: Redakce

vymar oharVýmarský ohař patří mezi nejstarší plemeno kontinentálních ohařů. Dodnes není zcela známý jeho původ, tak jako u většiny velmi starých plemen. Z některých pramenů vyplívá, že domovinu mají výmarští ohaři ve Francii, jinde se dočteme, že původem se jedná o hnědě zbarveného německého ohaře, ze kterého díky mutaci šedé barvy, kterou dále utvrzovali selekcí, vzniklo toto plemeno. Z dalšího pramene se dočteme, že jeho předci jsou pointr, ulmská doga a ohař.

Další verze naznačuje původ výmarského ohaře v Čechách. Karel August z Výmaru, choval smečku stříbrošedých psů. Tito psi byli dále čistokrevně šlechtěni a jejich podoba i vzhled se zachovala bez větších změn dodnes.

vymarsky ohar

V roce 1879 se konala v Hannoveru mezinárodní výstava psů, ze které je první zmínka o cíleném chovu výmarského ohaře. V roce 1929 bylo plemeno dovezeno do Spojených států, kde získalo velmi brzy oblibu. V dnešní době se ve Spojených státech nachází více jak tři čtvrtiny tohoto plemene na světě. V Česku byl založen samostatný klub výmarských ohařů teprve v roce 1966.

Popis

Výmarský krátkosrstý ohař je středně velký až velký pes. Jeho tělo je silné a velmi dobře osvalené. Krk silný, hlava dlouhá, z profilu působí hranatě, oči jsou světle jantarové až tmavě jantarové. Štěňata mají oči barvy modré. Uši jsou celkem široké, vysoko nasazené, na spodní straně mírně zaoblené. Nohy dlouhé, rovné, šlachovité. Barva srsti je šedobéžová, myší šeď, nejznámější je stříbřitě šedá. Struktura srsti je krátká, hustá a jemná. Přechody mezi těmito barvami jsou uznávané.

vok

Hlava a uši jsou někdy světlejší a na hřbetě se může táhnout úhoří pruh. Na hrudi a na prstech jsou bílé znaky přípustné. U tohoto plemene je patrný pohlavní dimorfismus.

  • Výška psa – 59 – 70 cm
  • Váha psa – 30 – 40 kg
  • Výška feny – 57 – 65 kg
  • Váha feny – 25 – 35 kg

Povaha

Výmarský ohař je velmi temperamentní plemeno, těžce unavitelné. Je velice učenlivý, spolehlivý, vnímavý, vytrvalý a ostražitý, s dobrým nosem a nebojácný. Pro tyto schopnosti se využívá v myslivosti. U tohoto psa nikdy nepodceňujeme výcvik, potřebuju pevnou ruku a cílenou výchovu aby se neprojevila vrozená dominance, kterou na Vás začnou zkoušet od první chvíle. Dobře vychovaný výmarský ohař se chová k dětem přátelsky a láskyplně. K cizím lidem bývá ostražitý a poctivě hlídá svou smečku.

Péče

vymarak povaha

Toto plemeno potřebuje díky svému temperamentu velmi mnoho pohybu. Každý kdo uvažuje o jeho pořízení, by měl velice dobře zvážit své možnosti časové, ale i fyzické. Po stránce péče o srst je toto plemeno nenáročné. Pravidelně psa kartáčujeme a kontrolujeme čistotu uší. Uši je dobré často větrat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist