Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vychytávky a doplňky na toalety

Čvc 1404 Autor: Redakce

Toalety, jakožto malé místnosti s nejvyšší mírou soukromí, jsou nezbytnou částí našich domů a bytů. Ať chceme nebo ne, trávíme na WC podstatnou část našeho života, proto je důležité místnost zařídit tak, aby vše fungovalo a dobře vypadalo.

Klasické doplňky

zachodove prkenkoKe každému záchodu patří prkénko. Je možné si vybrat od nejlevnějších plastových, která nejsou ovšem dostatečně kvalitní a mají tendenci praskat, přes duroplastová po dřevěná klasická nebo lepená. Výhodou kvalitnějších duroplastových prkének je možnost různých dekorací, designů a barev, jako je například předmět zalitý do prkénka. Dřevěná prkénka je nutno opatřit lakem, případně ho obnovovat. Jinak by dřevo mohlo navlhat nebo praskat. K tomu nedochází u lepených dřevěných prkének. Dřevo má dobré tepelně izolační vlastnosti, proto nebude návštěva toalety v zimě při otevřeném okně zkouškou odhodlání. Kvalitní prkénka mají brzdu, která při sklopení prkénka nenechá spadnout sedátko a poklop volným pádem. Tak by se mohlo poškodit. Při výběru si dávejte pozor na způsob uchycení – nejlepší jsou klasické panty. Sice je v nich zvýšená možnost usazování nečistot a prachu, ale jde o nejkvalitnější možný způsob přichycení. Existují i zacvakávací, která disponují lepší čistitelností. Dále je potřeba zkontrolovat, zda prkénko dobře dosedá na mísu a netvoří příliš vysokou mezeru. Pak by se mohlo snadno stát, například u dětí, že tato mezera bude důvodem louže na podlaze.

drzak na toaletakNezbytným doplňkem je držák na toaletní papír, opět je k dispozici nepřeberné množství designů a materiálů. Pokud na toaletě nemáte skříňku či polici na rezervní toaletní papír, ideálním praktickým řešením je zásobník toaletního papíru. Dále jistě nesmíme zapomenout na čistící kartáč záchodu, lidově řečeno štětku. Pokud jste ochotni si připlatit, můžete si pořídit takové, které budou předmětem obdivu, aniž by bylo patrné, že se jedná o tak obyčejnou věc. Zejména ženy ocení dávkovač hygienických sáčků a rukavic na hygienické potřeby, jak bývá čím dál častěji zvykem na veřejných toaletách. S tím souvisí nutnost malého odpadkového koše, který je možné vzhledově sladit s ostatními doplňky.

Z hygienických důvodů je časté umístění malého umyvadla přímo do místnosti s WC. Je velmi praktické nenavštěvovat další místnost jen proto, abychom si umyli ruce. Umyvadlo může být doplněno zásobníkem, stojanem či dávkovačem na mýdlo a zrcadlem pro kontrolu vzhledu. Pokud místnost nenabízí dostatek prostoru pro bidet, lze k umyvadlu doplnit malou ruční sprchu, která bidet spolehlivě nahradí. Je potřeba však věnovat pozornost jejímu umístění, musí být z mísy dobře dostupná, ideálně i možnost regulovat teplotu vody přímo z místa.

Čisté a voňavé WC

uklidTyto dva požadavky jsou naprostou samozřejmostí. Pomoci nám s jejich udržením mohou nejrůznější čistící přípravky a vůně. Pro osvěžení vzduchu jsou na trhu spreje, různé voňavé bloky a gely nebo vonné oleje v lahvičce, které vzlínají po v nich namočených dřevěných tyčinkách nebo textilii. Protože se klade důraz na design a funkčnost těchto výrobků, snadno seženeme závěsné stlačovací spreje, které přilepíme na zeď a v případě potřeby zmáčkneme. Také se do povědomí dostávají stojaté automatické spreje s fotobuňkou, která aktivuje aplikaci vůně při pohybu nebo změně osvětlení.

Další kapitolou jsou čistící a vonné přípravky přímo do WC. Existují v moderní podobě bloků, které se vymáčknou na suchou vnitřní stěnu mísy, kde dlouho vydrží. Alternativou jsou gelové pásky, které se přilepí do mísy bez nutnosti zavěšování. Dalšími možnostmi jsou klasické plastové závěsné na tuhé bloky nebo tekuté přípravky či gely. Požadujete-li dlouhou výdrž, pořiďte si maxi závěsy.

Ideálním řešením pro zajištění čistého vzduchu bez zápachu je samozřejmě okno. Jeho používání v zimě však nemusí být zrovna nejlepší volbou. Zde přichází na řadu ventilátor. Je naprostou nutností v prostorách bez možnosti přímého větrání, například v panelových domech. Mohou se aktivovat klasicky stlačením vypínače nebo je lze propojit se světlem – tedy při rozsvícení se aktivují a při zhasnutí deaktivují. Je však lepší, mají-li doběh. Doběh zajistí fungování ventilátoru určitou dobu po opuštění toalety. Lze zakoupit i ventilátory aktivující díky fotobuňce či s časovačem, který zajistí vyvětrání po určité nastavené době. Ventilátory mohou zajišťovat pouze odvod vzduchu nebo zároveň odvod i přívod čistého. Jsou v různých vizuálních podobách, lze najít i velmi nenápadné až desénové ventilátory. Vybírejte je pokud možno maximálně výkonné, co nejméně hlučné a snadno čistitelné s co nejmenším odběrem elektrické energie.

Netypické doplňky a nápady

Pokud rekonstruujete koupelnu nebo stavíte novou, měli byste se zamyslet nad interiérem toalet a koupelen již při hrubé stavbě. Velmi praktickým řešením různých polic a skříněk jsou prolamované příčky a niky. Do nich je pak možné vestavět skříňky na hygienické potřeby a čisticí prostředky tak, aby nezasahovaly do vizuálního působení celku. Nika může skříňku také kompletně skrýt a nedat o sobě vůbec vědět. Vytvoří se tak jednolitá stěna.

Klasická prkénka mohou být nahrazena pevným a odolným, ale měkkým materiálem, který nestudí. Tvořen je speciální texturou, samozřejmě se nejedná o látku. Jde o novinku, za kterou zaplatíme nemálo. Látkové a kobercové potahy sedátek jsou hygienicky extrémně nevhodné. Používaly se pro lepší tepelnou pohodu při sezení. Dnes jsou naštěstí již přežitkem.

vyhrivane prkenkoPrkénko z vodivých materiálů je možné mít i bez studeného pocitu. Vyrábí se totiž vyhřívaná. Pokud si chcete pořídit vyhřívané, můžete rovnou bidetové. Elektronické sedátko vypadá podobně jako klasické, je však vybaveno tlačítky. Těmi lze ovládat vyhřívání prkénka, směr a teplotu vody, která je do prkénka přiváděna. Také jsou vybavena možností sušení. Tato bidetová prkénka jsou vhodná do prostor, kam se bidet už nevejde, nechceme jím zaplňovat prostor nebo se nám za něj nechce utrácet. Jsou velmi vhodné při zdravotních komplikacích nebo gynekologických problémech, poskytují masážní programy a skvěle vylepší kvalitu osobní hygieny každého uživatele. Disponují různými programy (program pro dámy apod.). Nejsou potřeba žádné stavební úpravy, pouze zásuvka na 230 V a přívod vody. K dostání je od deseti tisíc korun.

Hi-tech záchody se mohou pochlubit samočisticími sedátky. V zadní části prkénka je instalována čistící jednotka, kterou oválné prkénko vždy po použití projede a vydezinfikuje se. Nehrozí tak přenos bakterií a je zajištěna dokonalá hygienická čistota.

Chcete-li se na toaletě cítit ještě lépe, zde jsou nápady pro zpříjemnění času tam stráveného. Pro české uživatele toalet je typické čtení si na WC časopisů nebo knížek. Pokud je to váš případ, pořiďte si na ně závěsný stojan. Luštíte-i rádi křížovky nebo hrajete hry, jsou k dostání vtipné toaletní papíry s hrami, či dokonce WC golf. Dáváte-li přednost troše relaxování, instalujte na WC reproduktory. Mohou být vestavěné ve stěně či klasicky viditelné. Kdo nedokáže vydržet bez televize ani na záchodě, nechť si pořídí malou plochou obrazovku i tam.

Zastánci ekologického způsobu života nebo zahrádkáři bez přístupu k vodě a elektrické energii ocení kompostovací WC. Jeho interiérová verze je vybavena vestavěnými ventilátory, je potřeba potrubím zajistit přívod vzduchu. To musí být kryto síťkou proti vlétání hmyzu. Obsahuje dvě nádoby, které separují tuhý odpad od tekutého, čímž se zabrání zápachu. V nádobě na tuhý odpad se obsah kompostuje. Pokud se obáváte zápachu, není to na místě. Systém je dokonale vymyšlený tak, že funguje v tomto ohledu lépe, než klasické WC. Jen je potřeba ho jednou za čas vynést (při trvalém užívání dvěma lidmi asi jednou za 14 dní). A právě při vynášení je se zápachem problém, proto je dobré zásobník ihned vložit do pytle. Odpad lze použít jako hnojivo pro zahradu. Jako snad každá věc má i kompostovací WC svá negativa, tedy nepříliš hygienické vynášení odpadu, „péče“ o kompost (nesmí být moc suchý ani moc tekutý), při trvalém užívání poměrně časté vynášení, nutné studium nepříliš snadného návodu k použití a informování příchozích návštěv o užívání WC. Pokud chcete WC reklamovat, musíte ho na vlastní náklady vyčistit, což nebude příjemná práce. Stále však nepotřeba vody a tím šetření nákladu za ni a ekologický charakter převažují možné nevýhody a bude se skvěle hodit pro chaty a chalupy místo nevábných suchých WC.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist