Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Výborné odrůdy sazenic jahod a jejich výsadba

Zář 1013 Autor: Redakce

nové odrůdy sazenic jahodJahody máme podle našich babiček sázet nejpozději do konce srpna, ale dnešní odborníci radí, že je možno jahody sázet až do začátku října. Sazenice ale musí být dobře vzrostlé a prokořenělé. Musí mít silný kořenový krček a  každá sazenice by měla být vyzrálá. Většina z nás zná nejznámější odrůdy a to jsou Carmen anebo Senga sengáno.

Pokud se ale začnete malinko zajímat o sazenice jahod, pak si můžete rozložit sklizeň v podstatě na celé léto. Určitě doporučujeme například výbornou odrůdu Polka, Dita, Valika, Ilona, Frikonza, Olívie (jsou seřezeny podle ranosti).

Při výsadbě doporučujeme použít přírodní prostředel Lignohumát. Ten se velmi osvědčil jako stimulační přípravek, který připraví sazenice pro dobré zakořenění a přípravu na zimu. Především ale můžete očekávat vynikající výnosy v příštím roku.

Roztok připravíte naprosto jednoduše smícháním cca 1l vody a lžíce lignohumátui tak, aby byl roztok barvy tmavšího čaje. Do roztoku namočíme zasenice tak, aby byly kořeny až na dně. Tam je necháme 4 hodiny a můžeme začít sázet. Při výsadbě musíme částečně zakrátit kořínky, protože by došlo k jejich zahnití a navíc tato část začne jako první regenerovat a vyskytuje se kořenové vlášení, které zapříčiní dobré kořenění. Pak přidáme speciální substrát na jahody. Ten má totiž charakteristické vlastnosti a zadržuje živiny, vodu i lignohumát, kterým následně rostlinky zalijeme (ředění na barvu slabého čaje).

Sazenici umístíme kolmo do připravené jamkdy, v žádném případě nesmíme rozprostřít kořeny. Klidně jahody zasadíme až po srdíčko z důvodu, že půda trochu slehne. Sazenice sázíme 40 cm od sebe.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist