Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vlněné bytové doplňky vytvoří z vašeho domova ráj i pro alergiky

Úno 1811 Autor: Redakce

Vlna patří mezi příjemné a staletími užívání prověřené přírodní materiály. Doplňky z ní jsou hřejivé a působí příjemně a teple. Nejenom na lidském těle, ale i v bytě. Evokují pocit pohody. Zároveň ovčí vlna neškodí ani alergikům, kterých bohužel stále přibývá.

Ovčí vlna dokáže regulovat teplotu

Pohodu a teplý kontakt zaručují doplňky z ovčí vlny. Tento druh vlny je antialergický, zaručuje termoregulační schopnosti a je i praktický na údržbu. Proto například sedáky, přehozy na křesla nebo předložky vyrobené z ovčí vlny jsou rozhodně dobrou volbou, jestliže chcete mít domácnost s maximem přírodních materiálů příznivých lidskému tělu.

ovci vlna

Jaké jsou výhody bytových doplňků z ovčí vlny?

  • Reagují na okolní teplotu. Vlněný vlas se stahuje či roztahuje. Díky tomu zaručují vlněné výrobky prodyšnost. V zimě hřejí a v létě dokážou udržet stabilní teplotu.
  • Absorbují vlhkost, a to dokonce v míře až 30 % své hmotnosti. Proto jde o velmi dobrý materiál například i na lůžkoviny. Navlhlá vlna se navíc v suchém prostředí velmi dobře a rychle vysuší.
  • Mají výborné izolační vlastnosti, skvěle izolují od chladu. Koberce z ovčí vlny tedy patří mezi vynikající materiály na chladnou zem.
  • Dokážou ochránit alergiky. Vlákna ovčí vlny obaluje lanolín. Ovce jsou díky této vrstvě na pastvě chráněny před mikroorganismy a roztoči. Zároveň lanolín i odpuzuje prach. Zásluhou těchto vlastností jde o velmi dobrou surovinu na bytové doplňky a lůžkoviny pro děti a dospělé alergiky.
  • Vyžadují pouze minimální údržbu. Povrch vlněných vláken tvoří šupinky, díky kterým se vlna snadno čistí a dokáže odolat prachu a špíně. Je pevná, a přitom pružná a odolná. Nezapáchá.

Praní musí být velice opatrný proces

Pozor ale na praní vlněných bytových doplňků. Vlna snadno žmolkuje, tvoří plsť, proto ji nikdy neperte na víc než na 30 °C. Jinak byste mohli mít místo krásné deky nebo předložky ošklivou sraženinu. Perte raději ručně a hlídejte si teplotu, do pračky vlněné předměty dávejte jedině tehdy, když je k dispozici velice šetrný program na vlnu. Vždy se také řiďte doporučením výrobce. Pokud výslovně uvádí neprat v pračce, dodržujte to. Neždímejte, nekruťte vlnu v ruce. Opatrně vodu vymačkávejte. Sušit je nejlepší ve vodorovné poloze na sušáku.

deka z vlny

Vlněné deky, přikrývky a polštáře jako lék

Máme pro vás i jeden zajímavý tip. Vlnotuk, tedy lanolín obalující vlákna ovčí vlny, má i léčivé vlastnosti. Ulevuje třeba při revmatických bolestech. Díky tomu, že ovčí vlna odvádí vlhkost, vyrábí suché teplo. To je velice důležité pro zmírnění bolestí pohybového ústrojí a napětí ve svalech a kloubech, ale i pro krevní oběh. Různé bytové doplňky jako deky či přehozy nebo polštáře z ovčí vlny jsou proto i léčebným nástrojem. Zároveň lanolín má mírně protizánětlivé účinky, uklidňuje podrážděnou pokožku. Působí dobře i na kvalitu spánku.

vlnene bytove doplnky

Nestárnoucí klasika: koberce z vlny

Vzhledem k tomu, že se v současnosti prosazuje i v bytových doplňcích návrat k přírodním materiálům, i vlna má zelenou. Nestárnoucí klasikou bývají vlněné koberce. Mluví pro ně dlouhá životnost, vysoká odolnost a také pružnost, kterou jim dává lanolín. V porovnání se syntetickými vlákny tolik neodolávají nečistotám. Což je v podstatě jediná nevýhoda ještě společně s poněkud vyšší cenou. Pomocí impregnace ale je možné odolnost vůči prachu zvýšit.

vlneny koberec

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist