Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vhodná zelená hnojiva

Zář 1005 Autor: Redakce

Koncem léta a začátkem podzimu je vhodné vysazovat a vysévat pozdnější zeleninu nebo výsev zeleného hnojiva. Zelené hnojení totiž plně nahrazuje hnojení organickými  statkovými hnojivy a navíc se záhony nezaplevelí. Takže na zimu nemusíme odplevelovat a navíc nám plevel nevysemení a nebudeme se s ním trápit následující rok.

semínko řepkyZelené hnojivo ve směsi řepky a hořtice je vhodné na záhony, kde se pěstovala nebo bude pěstovat kořenová zelenina. Tato směs není vhodná pro brukvovitou zeleninu, protože by došlo k podpoře výskytu houbového onemocnění-nádorovitosti. Této směsi se vysévá 100g na m2.

Dalším vhodným zeleným hnojivem je lupina bílá. Jde o technickou rostlinu, která rychle vytváří hodně zelené hmoty. Nesmíme ale lupinu nechat přerůst, protože pak nasadí tvrdé stvoly, neboly lodyhy, které je potřeba mechanicky rozmělnit například mulčovačem. Na m2 potřebujeme 300g hnojiva.

svazenka zelené hnojeníSvazenka vratičolistá (Phacelia) má velice jemné semeno a je problém s přesetím. Proto semínka namícháme v poměru 1:1 s jemným (říčním)pískem. Protože pokud máme svazenkové hnojení příliš husté, rostlinky polehávají a zahnívají a takto nesprávně vyseté zelené hnojivo udělá víc škody než užitku. Svazenky sejeme opravdu malinko, ve směsi s pískem použijeme pouze cca 4g na m2. Svazenka navíc podporuje činnost půdních mikroorganizmů a zabraňuje erozi.

Osivo buď rozhazujeme ručně nebo použijeme rozmetadlo. Osivo musíme do půdy zasekat. Zasekání děláme z důvodu, aby semínka v půdě dobře vyklíčila a navíc nám je nevyzobou ptáci. Pokud je půda dobře připravená, Hnojivo začne růst a cca za jeden měsíc můžeme zelené hnojivo posekat. Zelené hnojení necháme několik hodin zavadnout a zarýváme.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist