Václav Větvička
Pan doktor Václav Větvička (příznačné jméno že? 🙂 ) se narodil 13.1.1938. Vystudoval přírodovědu UK v Praze obor geobotanika. Diplomovou práci psal na téma: Akátové porosty ve vltavském údolí.
Václav Větvička, bývalý ředitel Botanické zahrady, nyní zámecký zahradník ve Štiříně, je fenoménem ve svém oboru a má velké zásluhy ve zpopularizování botaniky a zahradnictví.
Vedle rozhlasové a televizní práce a dále pak odborné práce v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se zajímá o výtvarné umění a design. S Českým rozhlasem spolupracoval ještě za svého působení v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky. Nyní se věnuje i televizním pořadům. V letech 1975-1992 vedl Pokusnou a aklimatizační stanici v Černolicích, v letech 1989-1992 byl vedoucím Průhonického parku.
Publikoval řadu odborných a populárně-vědeckých prací, za něž mu byla v roce 2004 udělena cena Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Je autorem bezmála 13ti odborných knižních publikací. Nedávno vyšly jeho rozhlasové vzpomínky: Moje květinová dobrá jitra (2003) a Moje vzpomínková dobrá jitra (2004), Moje růžová dobrá jitra (2006), .
Dlouholetý ředitel Botanické zahrady sepsal několik velmi úspěšných publikací pro laiky a domácí zahrádkáře. Nyní se v dalším svazku čtenářsky oblíbené série tentokrát zaměřil na teplomilné letničky a dvouletky, které se vysazují či vysévají do letních záhonů. Ke každé rostlině je v knize podrobný popis a vyobrazení i zásady vhodného pěstování. Dále je spoluautorem publikací Růže, Berounka-řeka bez pramene, Zelený Most, Herbář pod polštář a další.
Krom výstav a odborných programů můžete tohoto úžasného intelektuála a milovníka veškeré květeny vidět téměř každou neděli před polednem v pořadu televize Prima – Receptář prima nápadů.
Komentáře k článku
Pavel 20.1.2024 (14:30)
Vážený pane profesore, rád bych u Vás našel radu a pomoc ohledně rzy hrušňové. Mám na pozemku hodne rozmanité porosty jako tuje, jalovce. Dalo by se určit, které z nich jsou přenašeči rzy hrušňové po zasláni vzorku z daných stromu. Ďekuji za odpověď.
olga O'Reilly Svobodová 23.10.2023 (07:21)
Dobrý den, mám na zahradě kudrnatou vrbu, která má stále nepěkné listy s černými fleky a po uříznutí větve, uprostřed tmavě hnědý střed. Co se s tím dá dělat?
Ivana Vítková 2.10.2023 (20:42)
Dobrý večer, marně hledám namluvený pořad p.V. Větvičkou o potoku. Mám to místo ráda. Popisuje cestu krajem z Červené Lhoty do Dírné. Je to na rozhraní okresu J.Hradec – Tábor. Děkuji za odpověď.
Ludmila Šimková 22.8.2023 (13:41)
Vážený pane profesore, ráda bych u Vás našla radu a pomoc, na starším roubovaném stromku rybízu se mi objevila černá vyšší houba, nebo černý řasnatý mech? Co se s tím dá dělat? Koupit postřik, nebo stromek zlikvidovat než se houba rozšíří i na další stromky? Moc Vám děkuji za radu, pokud by bylo potřeba fotografii, ráda pošlu. Přeji příjemný den a ještě jednou děkuji.
Miroslav 30.7.2023 (17:00)
Vážený pane profesore, již druhým rokem se nám objevily na záhoně jahod v zemi malé bílé tak 2,3 mm housenky. Jsou v zemi a vlezou nám i do plodů jahod. Prosím jak se jich zbavit. jaký postřik? Děkuji moc za radu. Zubr Mirek.
Jana Martinková 5.10.2022 (12:20)
Vážený pane profesore, ráda bych u Vás našla radu na pomoc mým ořechům, které začaly tak před 3 lety černat. Zpočátku se zdá být všechno v pořádku, ale se nachyluje čas jejich zrání, začnou černat a jádra nejsou k užitku. Moc Vám děkuji za radu, pokud by bylo potřeba fotografii, ráda pošlu. Přeji příjemný den a ještě jednou děkuji. Martinková
Jaroslava Hrstková 6.9.2022 (19:15)
Vážený pane profesore,chtěla bych Vás poprosit o radu, sháním clerodendron splendens a clerodendron speciozu,nevíte kdobx mohl mít aspoň aplegry nebo semínka. Děkuji Hrstková
walrerova Blanka 31.5.2022 (17:58)
vazeny pane VETVICKO prosim o radu co delat se stribrnym smrkem ktery rapidne odchazi hnedne mu jehlici a postupuje to velice rychle do koruny.Koupili jsme horkou sul,ale uspech neni.Dekujeme predem za radu byli by jsme vam vdecni,jinak je strom na porazeni