Internetový hobby magazín

Menu

Články

Nejnovější články

Václav Větvička

Pro 0915 Autor: Redakce

pan doktor vaclav vetvicka reditel botanicke zahradyPan doktor Václav Větvička (příznačné jméno že? 🙂 ) se narodil 13.1.1938. Vystudoval přírodovědu UK v Praze obor geobotanika. Diplomovou práci psal na téma: Akátové porosty ve vltavském údolí.

Václav Větvička, bývalý ředitel Botanické zahrady, nyní zámecký zahradník ve Štiříně, je fenoménem ve svém oboru a má velké zásluhy ve zpopularizování botaniky a zahradnictví.

Vedle rozhlasové a televizní práce a dále pak odborné práce v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se zajímá o výtvarné umění a design. S Českým rozhlasem spolupracoval ještě za svého působení v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky. Nyní se věnuje i televizním pořadům. V letech 1975-1992 vedl Pokusnou a aklimatizační stanici v Černolicích, v letech 1989-1992 byl vedoucím Průhonického parku.

Publikoval řadu odborných a populárně-vědeckých prací, za něž mu byla v roce 2004 udělena cena Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Je autorem bezmála 13ti odborných knižních publikací. Nedávno vyšly jeho rozhlasové vzpomínky: Moje květinová dobrá jitra (2003) a Moje vzpomínková dobrá jitra (2004), Moje růžová dobrá jitra (2006), .

Dlouholetý ředitel Botanické zahrady sepsal několik velmi úspěšných publikací pro laiky a domácí zahrádkáře. Nyní se v dalším svazku čtenářsky oblíbené série tentokrát zaměřil na teplomilné letničky a dvouletky, které se vysazují či vysévají do letních záhonů. Ke každé rostlině je v knize podrobný popis a vyobrazení i zásady vhodného pěstování. Dále je spoluautorem publikací Růže, Berounka-řeka bez pramene, Zelený Most, Herbář pod polštář a další.

Krom výstav a odborných programů můžete tohoto úžasného intelektuála a milovníka veškeré květeny vidět téměř každou neděli před polednem v  pořadu televize Prima Receptář prima nápadů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

232 reakcí na Václav Větvička
 • Urban 21.2.2020 (10:46)

  Dobrý den, pane Větvičko. Mohu poprosit o radu zda je možné někde sehnat odrůdu třešně, které se lidově říkalo Amrhele? Švagr takovou měl ještě po poválečné době. Zrála do světle červených vodnatějších plodů, strom měl užší listy. Děkuji za odpověď.

 • Zdeněk Hvězda 17.11.2019 (20:31)

  Dobrý den pane Větvička .
  Obracím se na Vás s velkou prosbou jestli nevíte kde by jsem mohl si opatřit Škornici Šípolistou a nebo Rúžkatou sháním ji již několik let a nějak nemohu na ně narazit sušenou drogu není problém opatřit ale sazeničky a nebo semena je velký problém.
  Děkuji za odpověď Zdeněk Hvězda

 • František Aschenbrenner 1.5.2019 (16:59)

  Dobrý den,krátký dotaz-proč se najednou začali na Marantě kroutit všechny listy spodní stranou nahoru?Děkuji.Aschenbrenner,Varnsdorf.

 • janluc 8.7.2018 (05:42)

  Dobrý den. Prosím o radu. Máme na zahradě Nyssu Sylvaticu. Od jara ji ale listy od špiček černají a schnou, až nakonec upadnou. Zalévaná je hojně. Čím to? Děkuji. Luckerová

 • Honza 20.6.2018 (12:47)

  Dobrý den, potřeboval bych poradit. Manželka našla na hrušni včera zajímavý útvar, který tam předevčírem nebyl. Jedná se o objekt hruškového tvaru,asi 15 cm. velký, jako by to byla síťovina a uvnitř byly housenky růžové barvy vel cca. 3 cm. Mám i foto, můžu zaslat. Děkuji.

 • Eliška 10.6.2018 (18:54)

  Dobrý den. Mám cca 120 fuksii,jsou to náročné květiny ale vždy jsem si poradila.Letos ale po umístění na venek,po počátečním bohatém nárustu, zesvětlaly vrcholové listy a narůstají pomalu a malinké.Listky,puvodní jsou krásně zelené.Rostlina jakoby zakrněla nenasazuje květy.Zaštipnuti vrcholu nepomáhá.Hnojím Witality complex a krystalonem plus tekuté železo.Nic nepomáhá. Děkuji za odpověď

 • Zdeňka Muchová 1.6.2018 (20:08)

  Dobrý den, potřebovala bych poradit se 2 rostlinami. Před 3 roky se mi objevila na zahradě rostlina-zjara vypadala jako chřest, později jako zahradní asparágus. Nemohu se dopídit, co mi to vlastně vyrostlo.
  Druhou rostlinu pěstuji 2. rokem b květináči, krásně modře kvete, přezimovala v garáži a při koupi jsem se nedozvěděla její název. V příloze posílám foto obou. Předem Vám děkuji za mailovou odpověď a mnohokrát děkuji.
  PS: Bohužel se mi nepodařilo foto vložit a neznám Vaši mailovou adresu, s tou druhou kytkou mi nemůžete poradit.

 • Milan Jánský 25.2.2018 (17:22)

  Dobrý den pane doktore,obracím se na Vás s prosbou,protože se už nevím rady.
  Asi před pěti léty jsem se nastěhoval do bytu v malém panelovém domě blízko silnice po,které denně projede spousta aut včetně TIR.do bytu jsem si sebou přestěhoval i krásné pokojové květiny, z nichž jsem si některé i sám vypěstoval.Jaké je však moje zklamání,protože za nějaký čas všechny uhynuly.Je mě to líto o to víc ,neboť pokojové květiny mám rád.Nechtěl jsem to tak snadno vzdát a tak jsem jsem pár nových květin nakoupil,některé jsem dostal od sousedů nebo známých.K mé veliké lítosti všechny dopadli stejně.Pokoušel jsem se je přesazovat, nebo je dát na jiné stanoviště,dokonce jsem je začal zalévat vodou z řeky,ale všechno marně.jediné rostliny,které mě zatím neuvadly jsou kaktusy.
  Nevím už si opravdu rady a začínám mít podezření zda se v tom mém bytu nevyskytují nějaké abnormality(špatné ovzduší,výskyt Radonu atd..)
  Bydlím v přízemí a okna mám orientována na jihovýchod.
  budu Vám velice zavázán,pokud se alespoň pokusíte mě poradit co by se v mém případě dalo dělat.Obávám se totiž,v případě výskytu nějakých škodlivin ,i o své zdraví.
  Děkuji za případnou odpověď a jsem s pozdravem a přáním stálého zdraví,
  Váš obdivovatel
  Milan Jánský

  • Antonin Straňák 11.5.2018 (19:18)

   Dobrý den pane doktore,
   prosím na kterou adresu mohu zaslat foto květiny,
   kterou neznám a potřeboval bych vědět podrobnosti
   Děkuji

 • Marie Kafková,Vinohrady 28,669 02 Znojmo 26.1.2018 (13:25)

  Dobrý den, pane Větvočko, obracím se na Vás peo radu, jak mám rozmnožit Třemdavu bílou. Alespoň si myslím, že je to ona. Koupila jsem ji před lety na trhu ve Znojmě, s tímto názvem a vyrostla mně do takové krásy. Na zimu ji zabalím a až na jaře od spodu začne obrážet, tak ji teprve stříhám. Semínek se mně podařilo již několikrát posbírat, ale nikdy mně nevzešly.Co mně prosím poradíte, mohu do toho celku začít vrtat? Děkuji moc za radu, ráda bych to rozmnožila.

 • Martinec Jan 26.1.2018 (11:18)

  dobrý den pane doktore, poprosil bych o radu.
  U lesa u chaty máme vysazený živý plot (ptačí zob)již 15 let. V poslední době se vyskytuje dole u stonku bílá tvrdá houba, která stonek obepíná a zahubí. Máme dotaz čím se můžeme proti této houbě bránit, zda je na to nějaký postřik. Moc děkuji za odpověď.

 
<<Bře 2023>>
PÚSČPSN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist