Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Tužebník jilmový-chlapská síla

Říj 1001 Autor: Redakce

tužebník jilmovýChlapská síla nebo chlapice jsou lidové názvy pro rostlinku s latinským názvem Filipendula ulmaria, česky tužebník jilmový. Tužebník je trvalka z čeledi růžovitých se vzpřímenou lodyhou o velikosti cca 60 cm. V optimálních podmínkách ale doroste až do úctyhodné výšky 2 metrů.

Tato voňavá bylinka kvete v podstatě celé léto, ale pěstuje se zejména pro léčebné účely jako přírodní aspirin, její odvar totiž účinně snižuje horečku. Najdeme ho po celé Evropě většinou na vlhkých stanovištích.

Sušená lodyha se používá jako diuretikum a napomáhá v léčbě močového ústrojí a ledvin. Tradičně je  tužebník využíván při nachlazení a chřipkách. Pomůže ale i od bolesti zubů nebo jako přílodní lék při artrózách a bolestech kloubů.

V masti ho lze využít proti kožním podrážděním, vyrážkám a svědění. Mast jednoduše připravíte smícháním sušené natě a bílé vazelíny. Je možné použít i doma škvařené sádlo. Tužebníkové léky se nedoporučují astmatikům. Zdravým jedincům ale pomůže při překyselení žaludku a při peptických vředech. Kvůli obsahu salicylátů se nedoporučuje těhotným, dětem a osobám citlivým právě na salicylátní látky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist