Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Tři oříšky pro zdraví

Pro 1504 Autor: Redakce

Ořechy jsou už od nepaměti součástí našeho jídelníčku. Jsou zdraví prospěšné a mají vysokou energetickou hodnotu, obsahují tzv. zdravé tuky. Jedněmi z nejoblíbenějších a také často spojovanými s Vánocemi, při pečení vánočního cukroví, jsou ořechy lískové.

liskove oriskyLískové oříšky mají vynikající jemnou chuť oproti hořkým vlašským ořechům a díky obsahu vitamínů a dalších prospěšných látek pomáhají nejen tělu, ale i duši, říká se totiž, že posilují nervy. Mezi hlavní látky obsažené v těchto ořechách patří mnoho minerálů a vitamínů. Jedná se o vitamín B1, B2, E, dále je v nich obsaženo mnoho vlákniny, kyselina listová, vápník, hořčík, selen, draslík, železo a další látky.

Kromě pozitivního účinku na psychiku pomáhají lískové ořechy v boji s osteoporózou, dále posilují paměť, oběhový systém a srdce. Pozor bychom měli dát při konzumace ořechů u dětí, tato potravina je často příčina alergie. Proto je lepší začít konzumací raději v menším množství.

liskove orechyLískové ořechy jsou skvělá potravina po všech stránkách, jediná jejich nevýhoda je cena, za kterou se dají pořídit v obchodech. Není proto nic lepšího, než si lísku nasázet na zahradu a oříšky si vypěstovat. Tento listnatý strom potkáváme běžně v přírodě České republiky a často právě i na zahrádkách. Strom má domovinu v Asii a největší obliby se těší v Turecku, jež je jedním z největších producentů lískových oříšků vůbec.

Líska obecná (Corylus avellana)

Jedná se o rozložitý keř s typickými mírně chlupatými, vejčitými listy s pilovitým okrajem. Charakteristické je brzké kvetení, a to od února do dubna, ještě než se na keři objeví listy. Samčí květenství je jehněda a samičí nenápadné pupence s nafialovělou bliznou. Plodem jsou oříšky dozrávající na konci léta kryté listeny, tzv. punčoškou. Plody často rostou po více, ve skupinách.

Kromě lísky obecné lze snadno pěstovat mnoho dalších odrůd. Plody se liší ve tvaru, velikosti či barvě. Odlišnosti také často najdeme u vzhledu punčošky, ve které oříšek sedí. Mezi oblíbené odrůdy patří například líska Lombardská bílá s punčoškou přesahující délku oříšku, líska Hallská obrovská vynikající svou odolností proti mrazu nebo líska Webbova s podlouhlými oříšky.

Pěstujeme lísku

Lísku obecnou a její odrůdy dokáže pěstovat doslova každý, jedná se o velmi nenáročnou dřevinu, která se dá pěstovat jako strom, nebo jako keř. Nejvhodnějším obdobím pro sázení je jaro nebo podzim. Vysazovat bychom měli lísky nejlépe po dvou či více kusech z důvodu snadnějšího opylení. Co se týče půdy, není vhodné rostliny umisťovat na přemokřená místa, ale ani na jižní svahy, kde by naopak mohly mít deficit vláhy. Lískám také neprospívají příliš hluboké mrazy.

Během růstu lísky bychom neměli zapomínat na prořezávání, které zamezí prosychání a díky němu bude rostlina prosvětlena. Zmlazování provádíme odstraňováním nových, mladých výhonů. Je dobré udržovat lísku ve výšce kolem 3 metrů. Rostliny se dožívají až 70 let, takže budou rodit oříšky třeba celý váš život.

Lupiči oříšků

veverkaPrvní, kdo nás pod tímto pojmenováním napadne, je určitě veverka, která je schopna uloupit i celou úrodu, pokud bydlíte v blízkosti lesa. Dalšími nepřáteli úrody jsou ptáci s příznačným jménem ořešník, kteří vám na stromě nechají jen červivé oříšky. A právě červivost ořechů je způsobena dalším nepřítelem, larvami brouka nosatce lískového. Na přelomu června a července do oříšků samička naklade vajíčko, z něhož se vylíhne larva, která se jím uvnitř živí. Ochranou před nosatci může být jejich sklepání na bílé prostěradlo a to během května či června. Jako prevence může posloužit i pečlivé hrabání listí na podzim, aby se zamezilo přežití brouků. Poslední možností je samozřejmě i použití insekticidu. Postřik je vhodné aplikovat právě během kladení vajíček samičkami na přelomu června a července.

liskove orechy cele

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist