Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Třezalka tečkovaná

Srp 1111 Autor: Redakce

Právě teď je vhodná doba na sběr a sušení známé léčivé bylinky TŘEZALKY TEČKOVANÉ (Hypericum perforatum). Třezalka je výborný a vyhlášený pomocník pro zklidnění nervů, úzkostných stavů, nespavosti, stresu, neurózách, zánětech nervů. Pomáhá při průjmu. Mladé dívky, které začínají mít menses, by měly pít třezalkový čaj na ustálení pravidelného cyklu, a to několik týdnů dva až tři šálky čaje denně. Jde o cca 60 cm vysokou bylinu, která roní žluté mléko, jehož byrvivem je hypericin.

trezalkaJe ale nutné upozornit na to, že třezalku není vhodné pít v jarních a letních slunečných dnech, protože ve spojení se slunečním svitem může způsobovat u citlivějších lidí zvýšenou pigmentaci, které se projevuje hnědými skvrnkami, často v obličeji, což je zejména pro ženy nepříjemnou záležitostí. Pokud si teď třezalku nasbíráme a usušíme a čaj z ní budeme užívat na podzim a v zimě, úplně nám tato půlroční kůra postačí k tomu, aby se náš nervový systém zotavil. Žlutě kvetoucí třezalka roste hojně, najdeme jí na každé louce, polní cestě, na mezi, na březích rybníků a řek. S jistotou jí poznáme podle toho, že rozmačkaný květ červeně barví. Velmi dobře se suší, dobře vyschne i v menších svazcích, zavěšených kdekoli v suchu. Po usušení uskladníme v tmavých sáčcích nebo sklenicích, které vyložíme papírem, abychom zamezili přístupu světla.

Třezalku můžeme použít i pro sedací koupele nebo pro koupele nohou – mají velmi uklidňující účinky, zejména v případě, kdy absolvujeme koupele bez přerušení šest dní po sobě. Tato metoda pomáhá i při nočním pomočování dětí. Velmi ceněný je třezalkový olej, známý pod názvem JANŮV OLEJ, protože dříve se kladl zvláštní důraz na to, aby bylinka byla trhána v den svatého Jana. Na rozdíl od čaje a koupelí, kde použijeme květ i nať, k výrobě oleje sbíráme pouze květy třezalky, kterými naplníme láhev a zalijeme je v ní nejlépe olivovým olejem. Několik týdnů necháme stát na slunci nebo alespoň u zdroje tepla. Olej se zbarví do červena. Přecedíme do tmavé lahvičky.

Olejíčkem léčíme místa bolavá z důvodu namožení, pohmoždění, revmatismu, ischiasu, použijeme při bolestech zad a kloubů. Pomáhá při hojení ran a vyrážek, při otocích žláz, při bolestech břicha, zejména u dětí. Je vynikajícím kosmetickým přípravkem, hodí se na ošetření citlivé pokožky obličeje, po opalování, po holení, na změkčení loktů a pat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist