Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Třezalka tečkovaná, bylina Svatého Jana

Čvc 1710 Autor: Štěpán Budil

sber trezalkyJe nejvyšší čas vyrazit na Třezalku. Alespoň na naší zahradě. Naše zahrádka je na slunném místě-to je pro ni ideální. Stačí jí sluníčko a dobře propustná půda. Je nenáročná a přesto úžasná.

Je to krásná bylina s mnoha prospěšnými účinky. Její květ se pyšní zlatou barvou a ukrývá v sobě sluneční zář a dobrou náladu. Abychom jistě poznali, že se jedná o Třezalku, stačí rozmáčknout květ a měla by vytéct fialovo-červená šťáva. Je vysoká 30 – 60 cm.

Pokud jí nechcete mít na své bylinkové zahrádce, můžete na ní narazit na okraji cest a lesů, na louce a mezích. Její čas je od července do září. Sklízí se v období květu, kdy se můžou sklízet pouze květy (vhodné na olej), anebo se seřízne cca 15 cm od země.

Třezalka si svoji oblíbenost nezasloužila jen tak

Je to dobrý pomocník při nachlazení. Je to přírodní antibiotikum. Pomáhá léčit rány, zmírňuje a léčí záněty. Uklidní bolavá záda. Je nápomocná při bolestech. Léčí záněty močového měchýře. Ženám uleví v období menstruace. Po dobrém, ale těžkém jídle nám povzbudí metabolismus. Podporuje činnost jater. Pomáhá žlučníku, slinivce a žaludku opět vykonávat svou práci v našem těle. Pro jedince, kteří chtějí skoncovat se závislostí na alkoholu a nikotinu to je dobrá opěrná berlička. Při dnešní uspěchané a náročné době uklidní někdy dost pocuchané nervy. Pomůže nám dobře se vyspat a další den začít v plné síle. Pomáhá při alergiích a ekzémech. Je dobrým pomocníkem při hemeroidech, jak vnitřně, tak zevně. Dlouhodobě se užívá i při roztroušené skleróze. Posiluje cévy a zlepšuje krevní oběh. Pokud Vaše dítko trápí noční pomočování může být Třezalka dobrým pomocníkem. A je toho ještě spousta….

Je výborná v podobě čaje

trezalkovy cajMůže se pít z čerstvé rostlinky, anebo si jí můžeme usušit a mít jí po ruce celý rok. Bylinky obecně potřebuji sucho a pomalejší sušení, tak pozor na ostré sluníčko. Dobře usušenou Třezalku je potřeba uskladnit na suchém místě. Pokud začne hnědnout, je to známka toho, že je navlhlá. Proto je dobré jí v průběhu uskladňování kontrolovat.

Čaj z ní připravíte tak, že jednu čajovou lžičku na jeden klasický hrneček zalijete vroucí vodou, necháte louhovat přibližně deset minut a vypijete. Čaj voní nádherně a chutná výtečně.

Dále se využívá v podobě oleje

Příprava Janova oleje je taková, že nať s květy trhané za krásného, suchého dne naplníme až po okraj lahve či zavařovací sklenice a celý obsah ponoříme do kvalitního olivového oleje. Je dobré před napěchováním sklenice Třezalku trochu podrtit. Nic z Třezalky nesmí vykukovat. Dobře zavřenou láhev necháme několik týdnů (5 – 6) na sluníčku nebo na teplém místě. Olej se časem zbarví do červena. To je známka toho, že už se může jít k dalšímu zpracování. Olej s Třezalkou přelijeme přes hadřík nebo jemné sítko a čistý olej uchováme v tmavé lahvičce ve sklepě či ledničce. Pro použití na popáleniny se doporučuje olej lněný.

Může se užívat jak zevně, tak i vnitřně. Je dobrý i do koupelí. Olej má tu nejlepší sílu po dobu jednoho roku.

trezalka

Na co si dát trochu pozor

Jsou ojedinělé případy, kdy Třezalka způsobila reakci na kůži při slunění, proto se nedoporučuje konzumovat velké množství před sluněním.

Pro lidi, kteří užívají antidepresiva by bylo vhodné konzumaci Třezalky nejprve konzultovat s odborníkem.

Mě tato květinka naprosto uchvátila a věřím, že i Vás zaujme. Má hodně toho, co může nabídnout.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist