Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Training Tips: Jak na výcvik psa hrou

Bře 1402 Autor: Monika Harcarikova

Asi nejdůležitějším prvkem ve vztahu člověka a psa je oboustranný respekt. Psi jsou fixováni na člověka snad nejvíce ze všech savců a pro společný spokojený život je potřeba si navzájem vymezit pravidla a připravit se na konkrétní životní situace. Ideální cestou je pro to výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Ten má být pro oba účastníky především zábavou.  

S výcvikem je ideální začít už v útlém věku pejska, kdy ještě nemá žádné návyky a lze se tak vyhnout nežádoucímu chování. Štěně je něco jako nepopsaná tabule, která čeká, jakou křídou a co na ni napíšete. Po příchodu do nového domova pes potřebuje krátký čas na orientaci v neznámém prostředí, poté je ale třeba začít s výcvikem.

Pro začátek platí zásadní pravidlo…

brit vycvik pamlsky…trénování povelů musí být hra pro oba účastníky. Nejlépe byste na první „lekci“ měli být s pejskem sami, aby si osvojoval, kdo je jeho pán. V průběhu tréninku není dobré kdykoliv zvyšovat hlas nebo působit negativně. Nezapomínejte, že je pro psa výcvik něčím novým a bude z něj na začátku možná rozpačitý. A co naopak bude na pejska fungovat nejvíce jako motivace? Samozřejmě nejčastěji pamlsek. Ve výcvikovém seriálu budeme používat Brit Training, který je pro psy chuťově zajímavý a zároveň není příliš kalorický. Navíc můžete pro svého psa vybrat velikost na míru.

Začínat by se mělo v klidnějším prostředí, kde hafíka nebude nic rušit a může se tak na vás plně soustředit. Dbejte na to, aby se před tréninkem také vyvenčil a vyvarujte se většího krmení předem, aby pes na pamlsky reagoval co nejaktivněji. Při správně provedeném povelu je potřeba psího kamaráda vždy pochválit. Vaše reakce je to jediné, z čeho pozná, že něco udělal správně. Chvalte slovně i gesty, samozřejmě jako odměnu dejte pamlsek.

Tresty ano či ne?

Pokud váš čtyřnohý přítel nebude zvládat povely správně, nereagujte přehnaně. Vyhněte se také jakýmkoli trestům, ať už fyzickým nebo slovním. Naopak ve chvílích nezdaru uměle vyvolávejte situace, při kterých psa pochválíte. Například trénujete povel „sedni“. Nedaří se a vy proto zopakujete povel „ke mně“, který pejsek zná, zvládne a dostane odměnu. Aby mělo cvičení nějaký řád, vždy dbejte na pauzy mezi cvičením naposledy zvládnutých povelů. Dáte psovi prostor pro odpočinek a zároveň udržíte jeho pozornost ve výsledku déle.

Jak tedy na to?

Brit Training na mobiluBudeme pravidelně zveřejňovat videa, ve kterých názorně uvidíte ty nejzákladnější povely, dozvíte se, jak je zvládnout a co dělat, když pejsek nechce spolupracovat. Kromě základního výcviku od píky (tedy funkční povely jako „ke mně“, „sedni“ nebo „zůstaň), se podíváme i na řešení konkrétních životních situací, které mohou vést k problémům. Jde například o štěkajícího rebela v bytě, bojácného pejska při cestování nebo seznamování s novými členy domácnosti. Pokud budete mít chuť se nejen přiučit, ale sdílet své pokroky, zaregistrujte se do školičky Training Tips na internetu, nebo v mobilu. Ostaně o této možnosti už jsme vás informovali zde.

Na první video se můžete těšit už příští týden!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

TOPlist