Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Toužíte po dokonale čistém a zářivém venkovním nábytku? Máme tipy, jak na to!

Říj 2109 Autor: Claudie Kornelová

Nikdo nechce sedět na špinavé terase nebo jíst u znečištěného stolu. Abyste udrželi váš nábytek v původním stavu, je klíčové jeho rutinní čištění. Pro dosažení nejlepší výsledků byste měli venkovní nábytek čistit čtyřikrát ročně: jednou na začátku léta, jednou na konci léta a několikrát mezitím. V zimních měsících skladujte nábytek uvnitř, abyste zabránili dalšímu zvětrávání a zabarvování. Nejlepší způsob čištění zahradního nábytku závisí na materiálu položky. Zjistili jsme správný způsob čištění dřevěného, proutěného, kovového, skleněného a plastového nábytku. Tyto tipy na čištění zaručeně vdechnou vašemu zahradnímu nábytku nový život

nábytek

Vdechněte venkovnímu nábytku nový život. Zdroj foto: Pixabay.com – Mikes-Photography

Jak čistit dřevěný a proutěný venkovní nábytek

Zachraňte matný, špinavý dřevěný nebo proutěný nábytek pomocí těchto strategií snadného čištění. K odstranění špíny použijte jemné mýdlo na bázi oleje smíchané s teplou vodou. Pro DIY čistící roztok smíchejte ¼ šálku čpavku, 2 polévkové lžíce bílého octa a 1 litr teplé vody. Komerční čističe dřeva jsou také účinné při čištění zahradního nábytku, ale nezapomeňte si pozorně přečíst pokyny. Proutěné a natřené dřevo může vyžadovat zředění roztoku.

Chcete-li chránit svůj zahradní nábytek, pravidelně otírejte dřevo, abyste odstranili špínu, nečistoty a přebytečnou vodu. U tvrdého dřeva zvažte každoroční broušení a nanesení nového ochranného nátěru, jako je olej či polyuretanový nátěr. Abyste zabránili hromadění nečistot ve štěrbinách, postříkejte proutí vodou za pomocí hadice každých několik týdnů a následně nechte důkladně uschnout.

dřevěný nábytek

S dřevěným nábytkem zacházejte opatrně. Zdroj foto: Pixabay.com – Dean Moriarty

Jak čistit kovový, železný a hliníkový venkovní nábytek

Správné čištění je nezbytné pro zachování lesku kovového venkovního nábytku. U hliníkových kusů je oxidace nejčastějším problémem. Před čištěním odstraňte co nejvíce nedokonalostí pomocí leštící pasty na kov nebo pomocí roztoku bílého octa a vody v poměru 1:1. Vyvarujte se používání chemikálií, jako je čpavek a fosforečnan trisodný. Alkalické čistící prostředky způsobují oxidaci.

Abyste ochránili jeho přirozený lesk, často hliníkový nábytek umývejte a odstraňujte otřepy měkkým hadříkem navlhčeným neabrazivním čistícím prostředkem. Bojujte proti rzi tím, že ji zbrousíte (pískovým čističem) spolu s poškozeným nátěrem. Zbytky setřete hadříkem navlhčeným minerálním lihem nebo benzínem. Nejdříve použijte základní nátěr odolný proti korozi a poté přebarvěte barvou odolnou proti korozi.

Zvažte, zda váš nábytek z tepaného železa bude pískován nebo opatřen práškovým nástřikem, aby byla zajištěna větší ochrana. K ochraně po čištění naneste vrstvu (dvě pro železo) vosku, který se používá na auta.

kovový nábytek

Kovový nábytek ošetřete voskem na auta. Zdroj foto: Pixabay.com – bfluder

Jak čistit skleněný venkovní nábytek

Udržujte skleněné zahradní stoly zářivé pomocí několika jednoduchých čistících kroků. Nejprve odstraňte všechny přilepené nečistoty pomocí neabrazivního materiálu. Mnoho drhnoucích kartáčů sklo poškrábe, proto se rozhodněte pro ten, který bude zvládat náročné úklidové práce bez označení (poškození) nábytku.

Nejúčinnějšími čistícími prostředky jsou prostředky na mytí nádobí a na domácí čištění a úklid. Po počátečním čištění nastříkejte na povrch bílý ocet nebo čistič skla a setřete hadříkem z mikrovlákna nebo papírovou utěrkou. Minimálně jednou za měsíc otřete spodní stranu skleněného stolu, abyste zabránili nezvratné špíně. Rámy skleněných stolů očistěte podle druhu materiálů.

Aby byl skleněný venkovní nábytek čistý, měli byste skleněný stůl zakrývat, když se zrovna nepoužívá. Opravte malé škrábance a důlky ve skle pomocí sady na opravu skla.

skleněný nábytek

U skleněného nábytku můžete ošetřit drobné škrábance sadou na opravu skla. Zdroj foto: Pixabay.com – Jason Goh

Jak čistit venkovní nábytek z plastu a tvrdých pryskyřic

Pomocí těchto tipů odstraňte skvrny a nahromaděnou špínu na plastových zahradních židlích a stolech. Vytvořte si vlastní jemný čistící prostředek smícháním ½ šálku jedlé sody smíchané s 3,5 litry teplé vody nebo 3 polévkových lžic mycího prostředku na nádobí (který obsahuje v mírném množství bělící činidlo, ale není to nutnost) spolu se 3,5 litry teplé vody. U barevných plastů smíchejte ¼ šálku octa s 1 litrem teplé vody. Nejlepší je vyhnout se používání chlóru a bělidla na bílém plastovém nábytku, protože ten materiál sžírá.

U odolných skvrn navlhčete čistý hadr bílým destilovaným octem a otřete je. Dále také můžete navlhčit houbu a tu posypat jedlou sodou, čímž vytvoříte jemné brusivo, které bude odlupovat skvrny, ale nepoškrábe povrchy. Vyhněte se abrazivním čistícím prostředkům, které poškrábou plastový venkovní nábytek. Po umytí plastového nábytku jej ochraňte vrstvou vosku určeného pro automobily.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist