Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Topná sezóna začala

Zář 1319 Autor: Redakce

Meteorologové letos předpovídají dlouhou a krutou zimu. Možná by proto stálo za zamyšlení, zda není ta správná chvíle na změnu dodavatele plynu, který se stává hlavním zdrojem tepla v řadě domácnosti.

vytapeni plynemLoni a předloni se odborníci předháněli v radách, jak změnit dodavatele plynu a zákazníci plynárenských společností vesele vyhledávali alternativní dodavatele. V letošním roce připravili velcí hráči na trhu protitah – slevové akce, při nichž zlevnila RWE své tarify o 10 % a Pražská plynárenská nabídla slevu 11 % těm, kteří uzavřeli smlouvu alespoň na tři roky. I když se přechodem k malým dodavatelům dají ušetřit řádově stokoruny ročně, spoustě klientů administrativní náročnost nestojí za to, aby dodavatele měnili.

Odborníci na energetiku ale před podpisem smluv na několik let dopředu a fixací ceny varují. Sice získáte slušnou slevu, cenu si zmrazíte, ale pokud ceny plynu během několika měsíců zlevní, vy budete platit stále stejně. Od firmy, jíž jste se „upsali“ na několik let dopředu, nebudete moci odejít k levnější konkurenci a ve výsledku na celé slevové akci hodně proděláte. Přitom pružným reagováním na pohyb ceny plynu změnou dodavatele můžete ročně ušetřit až 10 000 Kč.

plynNenechte se proto nalákat na slevové akce a spíš důvěřujte svému zdravému rozumu. Zdravé tržní prostředí, ve kterém se můžete volně pohybovat, vám rozhodně zaručí nižší cenu, než pokud bezhlavě skočíte na slevovou akci.

Topíte plynem, ale nechce se vám měnit dodavatele plynu? Zkuste ušetřit nejprve sami!

Při dodržování úsporných opatření můžete ušetřit ročně až několik tisíc korun. Stačí, když se budete chovat ekonomicky a při topení dodržovat pár jednoduchých pravidel:

  • Větrejte úsporně. Lepší, než otevřít na celou noc větračku, je lepší třikrát denně na zhruba 10 minut otevřít okno dokořán. Vzduch v místnosti se rychleji vyvětrá, ale přitom neuteče tolik tepla.
  • Programujte. S regulovatelným termostatem můžete nastavit rozdílnou teplotu na noc a den. Už jen pár stupňů, které na teplotě uberete v noci, vám ušetří stovky korun.
  • Nechte prostor kolem radiátorů volný. Spousta lidí postaví přímo před radiátor stůl, sušák na prádlo nebo křeslo. To je ale velká chyba – teplo se pak těžko rozptyluje po místnosti a vy máte potřebu zvyšovat výkon plynového kotle.
  • Dobrá izolace je nezbytná. Uznáváme, že zaplatit novou izolaci domu, může být finančně náročné. Zkuste ale najít místa, kterými nejvíc utíká teplo z místnosti, a odizolujte je. Levné gumové těsnění dokáže udělat velkou službu, k prahům pod dveře můžete položit k tomu určené plyšáky nebo srolovanou deku.
  • Větší vlhkost zahřeje. I když se to nezdá, pokud v místnosti udržujete vlhkost kolem 50 %, budete mít pocit, že je teplota zhruba o 2°C vyšší než ve skutečnosti je.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist