Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Světlušky: 7 skvělých způsobů, jak je přilákat na svou zahradu, abyste se z nich mohli radovat příští léto

Zář 2213 Autor: Claudie Kornelová

Světlušky, které jsou vlastně druhem brouka, jsou jedineční tvorové. Tento hmyz, kterému se také říká bleskovky, je nejaktivnější v letních měsících a snadno ho poznáte podle mihotavého světla, které vydává jeho tělo. Luciferin, organická sloučenina, která se nachází v bříšku světlušky, podléhá chemické reakci se vzduchem, který se do bříška dostane. Výsledkem je mihotavá záře, která dokáže rozzářit letní noc.

světlušky

Světlušky na zahradě jsou doslova pohádková podívaná. Zdroj foto: Unsplash.com – Jerry Zhang

Pokud na vaší zahradě není mnoho světlušek a vy byste to rádi změnili, můžete udělat několik věcí, které je přilákají na váš pozemek. Přečtěte si několik nejlepších způsobů, jak přilákat světlušky na svůj dvůr, abyste se mohli příští léto těšit z jejich jemné záře.

Nechte trávu růst

Pokud necháte trávu růst o něco déle, můžete zvýšit počet světlušek na zahradě, protože mají rády vyšší trávy nebo keře. Během dne je často najdete viset na stéblech vyšší trávy. Pokud sekáte trávu příliš často nebo ji sekáte příliš krátce, může to tento svítící hmyz od poflakování odradit.

Pokud máte rádi krátký trávník nebo se obáváte klíšťat, zvažte vysazení vyšších okrasných trav po obvodu dvora. Například fontánová tráva nebo pampová tráva mohou při výsadbě na vybraných místech pomoci přilákat světlušky a vy se nebudete muset obávat, že celý váš trávník bude vypadat přerostle.

tráva

Nechte trávu růst, světlušky to milují. Zdroj foto: Unsplash.com – Světlušky na zahradě jsou doslova pohádková podívaná. Zdroj foto: Unsplash.com – Ochir-Erdene Oyunmedeg

Zajistěte dostatek jídla

Jídlo je vždy důležité, když se snažíte vytvořit příjemné prostředí pro jakéhokoli tvora. Čím se živí světlušky? Světlušky získávají potravu ze dvou hlavních zdrojů: drobných zahradních škůdců a pylu a nektaru z rostlin.

Světlušky si pochutnávají na žížalách, slimácích, hlemýždích, hlísticích a dalších drobných škůdcích, kteří se nacházejí na zahradě. Pokud se snažíte podpořit návštěvu světlušek na vaší zahradě, nepřijímejte přehnaná opatření, abyste tyto škůdce na zahradu nepustili. Na zahradu můžete také přidat kvetoucí rostliny, které světlušky přilákají. Světlušky se mohou zastavit a dokonce se zdržet, pokud najdou velký zdroj květů, které jim nabízejí pyl a nektar k pití.

Přidejte vodní prvek

Kde žijí světlušky? Světlušky se vyskytují v mnoha mírných pásmech Severní Ameriky i celého světa. Společným znakem oblastí, kde se světlušky shromažďují, je však voda. Rády se zdržují v blízkosti stojatých vod nebo v oblastech, kde je vysoká vlhkost.

Přidání vodního prvku, jako je fontána nebo jezírko, může pomoci přilákat více světlušek na váš dvůr. Pokud však žijete v klimatických podmínkách, kde jsou komáři problémem, měli byste zvážit, zda vám přilákání světlušek pomocí stojaté vody stojí za kompromis v podobě většího počtu komárů, kteří by mohli přenášet nemoci.

fontána

Stejně tak milují vodu, ať už stojatou či ve formě dekorace na vaší zahradě. Zdroj foto: Unsplash.com – Michael M

Vypněte venkovní osvětlení

Pokud už dávno začalo léto a vy se stále ptáte: „Kdy vylétnou světlušky?“, je možné, že se na vašem dvoře nezdržují, protože není dostatečná tma. Tento hmyz dává přednost tmavším místům, kde snáze uvidí světla ostatních světlušek. Pokud máte rozsvíceno příliš mnoho venkovních světel, například světla na verandě nebo solární světla, která osvětlují krajinné prvky, zkuste je vypnout, abyste potenciálně přilákali více světlušek.

Zatažené žaluzie a závěsy ve vašem domě mohou také pomoci zabránit tomu, aby světlo v interiéru odradilo světlušky od návštěvy. Pokud se navíc váš dům nachází na rušné ulici, kde projíždí spousta světel automobilů, můžete si nainstalovat plot nebo vysadit vysoké keře, abyste zablokovali část nadbytečného světla.

Vysaďte původní borovice

Místní druhy stromů, zejména původní borovice, mohou pomoci přivést na váš dvůr více světlušek. Původní borovice mají velmi hustou korunu, která zabraňuje pronikání světla zvenčí skrz větve. Vzniká tak ideální místo pro shromažďování světlušek, kde budou moci jasně vidět světla ostatních. Když jehličí borovic spadne na zem, může to také vytvořit ideální hnízdo, kam může samička světlušky naklást vajíčka.

borovice

Borovice světlušky milují, protože v nich mohou klást vajíčka. Zdroj foto: Unsplash.com – Dušan veverkolog

Naskládejte dřevo na hromadu

Zásoby palivového dříví pro váš domov vám také mohou pomoci získat více návštěv místních světlušek. Některé světlušky při kladení vajíček vyhledávají ztrouchnivělé dřevo a larvy světlušek se živí plži, červy a slimáky, kteří se často nacházejí v hromadách dřeva.

Pokud nemáte palivové dřevo nebo se vám nelíbí, jak hromada dřeva v krajině vypadá, můžete také nechat několik hromad klacků na různých místech po dvoře. Ty mohou podobně povzbudit více světlušek, aby se zdržovaly v okolí.

Nepoužívejte chemické pesticidy

Vyhnout se používání chemických pesticidů je jedním ze způsobů, jak být dobrým sousedem volně žijícím živočichům na dvorku, včetně světlušek. Chemické pesticidy mohou být škodlivé pro larvy světlušek, které se vyvíjejí v hromadách listí nebo pod zemí. Tyto jedovaté látky mohou být nebezpečné i pro dospělé světlušky, které mohou pesticidy na trávě nebo jiných rostlinách pozřít nebo se s nimi dostat do kontaktu.

Místo používání nebezpečných chemických látek najděte bezpečnější způsoby, jak škůdce na zahradě udržet mimo dosah. Mezi několik možností patří vytrhávání plevele dříve, než má šanci vyrůst, ruční odstraňování škodlivých živočichů nebo volba bezpečnějších pesticidů na rostlinné bázi.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist