Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Štěnice se vracejí do našich domovů

Úno 1229 Autor: Dana Peštová

Štěnice patří mezi ploštice, přesněji řečeno ploštice infrařádu Cimicomorpha. Jedná se o poměrně značně specializované vnější parazity, kteří se živí krví svého hostitele. Mezi nejběžnější hostitele štěnicovitých patří lidé a ptáci včetně drůbeže, ale i netopýři.

štěnice domácíPokud se ráno budíte poštípaní především v oblasti krku, rukou, nohou a hýždí, ale nenalézáte ve svém příbytku komáry, ani jiný krev sající hmyz, pravděpodobně se vám doma zabydleli štěnice. Jedná se o štěnice druhu Cimer lectularius (Štěnice domácí), která byla popsána již Carlem Linné. Tento parazit je rozšířen téměř po celém světě a znovu začíná masově zaplavovat i Českou republiku. Štěnice parazitující na ptácích se liší od druhu štěnic parazitujících na člověku.

Jak již název řádu napovídá, jedná se o plochý hmyz. Štěnice během vývoje prochází různými stádii. Dospělec měří cca půl centimetru. Štěnice jsou světloplaché, sají v noci a k ránu. Samice kladou každý den cca 1 až 2 vajíčka, ze kterých se po několika dnech líhnout malé 1mm průhledné larvičky, které ale již sají krev.

Proto není lehké zamoření štěnicemi hned v počátku identifikovat. Podle toho, jak jsme na bodnutí štěnice citlivý, může se nám objevit malý pupínek jako od komára nebo větší červený flek, který svědí i bolí. Často jsou přítomny 2-6 pupínků blízko u sebe, jak se štěnice během sání pustila a přisála na jiném místě poblíž. Štěnice raději sají krev dětí, protože mají jemnější kůži. Někteří jedinci nemusí být poštípání vůbec, i když spí ve stejné místnosti.

Jak se zbavit štěnic

Štěnice jsou velmi odolným parazitem, na kterého nezabírají běžné prostředky proti lezoucímu hmyzu. Přežije i úklid domácnosti chlorovými prostředky. Zalézá do škvír v montovaném nábytku, prasklin zdí, spár v podlaze, podlahových lišt. Teplota 60 stupňů spolehlivě zničí všechna vývojová stádia štěnic. Tyto malé mršky ale vydrží bez problémů několik měsíců hladovět. Svou kořist naleznou vždy spolehlivě, podle stop vydechovaného CO2. Donedávna se věřilo, že jsou štěnice v našich zeměpisných šířkách vyhubené. Může za to z velké části plošné používání DDT v 50 a 60 letech minulého století. Štěnici se povedl úspěšný návrat do našich postelí. Štěnice nepreferují špinavé neudržované byty. To je velký omyl a mýtus. Líbit se jim bude kdekoliv, kde je dostatek vhodné potravy. Mezi sociálními vrstvami obyvatel štěnice rozdíly nedělají.

Postřik proti štěnicím

Krom oslovení specializovaných firem, které vás díky postřiku nebo použitím dýmovnic štěnic zbaví, můžete zkusit i boj po vlastní ose. Na internetu lze koupit přípravek k-othrine, který je velmi účinný na blechy a měl by působit i na štěnice. Některé populace štěnic jsou ale zvlášť odolné a postřik má na ně pouze odpuzující účinek. Dalším účinným dostupným prostředkem, který lze koupit, je Cimetrol.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

5 reakcí na Štěnice se vracejí do našich domovů
 • Eda 26.12.2014 (14:33)

  Zde najdete všechny informace o štěnicích: http://www.stenice-doma.cz

 • Hubení štěnic v Brně : www.deraservis.cz 19.6.2014 (17:19)

  http://www.deraservis.cz – levně, rychle, diskrétně

 • Vlaďka 20.5.2014 (22:06)

  Dobrý den, se štěnicemi jsem si užila své a už to nikdy nechci zažít. První a hlavní poznatek je, že jakmile je objevíte, volejte o pomoc odborníky, spreje z drogerie jsou úplně k ničemu. Druhý poznatek je, že né každá firma si s nimi umí poradit a mě se stalo, že ke mě chodil technik 4x za sebou a štěnice ne a ne zmitet. Další firmu jsem si pečlivěji prověřila a měla jsem štěstí, byly u mě jednou a vše zlikvidovali. Doporučuju!!
  http://www.hubenistenic.cz/

 • Vlasta 19.1.2014 (21:44)

  Dobry den jak se zbavit stenic

 • Jacob 12.4.2013 (15:49)

  Pokud nepomohou žádné postřiky, je nezbytné to řešit deratizací. Osobně mám dobré zkušenosti s firmou – http://www.deraplus.cz/

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist