Stále máte doma kotel na tuhá paliva?
Se stoupajícími cenami za energie se lidé snaží šetřit po všech stranách. Mnozí z nás proto vytápějí kotli na tuhá paliva, jejichž provoz považujeme za mnohem levnější než topit plynem či elektřinou. Víte však o tom, že již před dvěma lety skončil prodej kotlů 1. a 2. emisní třídy, které velkou měrou škodí životnímu prostředí?
Hrozí vám pokuta?
Vlastníte-li kotel uvedených nejnižších emisních tříd, pak od roku 2022 ho již nebudete moci dle zákona z roku 2012 provozovat. V opačném případě vám hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč. Jak zjistíte, zda se legislativní změny týkají i vás? O tom, jestli je nutné stávající kotel vyměnit, se dozvíte z výrobního štítku nebo dokumentace k němu. Zde jsou uvedeny všechny informace týkající se emisní třídy.
Myslete na životní prostředí
Jak bylo zmíněno výše, hlavním důvodem pro výměnu kotlů je ozdravění ovzduší. Staré kotle na hnědé uhlí jsou nejčastějším zdrojem mikroskopického polétavého prachu a zdraví škodlivé látky benzopyren s karcinogenními účinky. Nepomůžete si ani při topení dřevem, neboť toto palivo do ovzduší vypouští terpeny pryskyřic.
Jaké jsou možnosti náhrady?
Jednou z alternativ je tepelné čerpadlo, které představuje moderní řešení vytápění. Díky jeho mimořádně nízkým provozním nákladům za topení tak nebudete muset sahat hluboko do peněženky, pomůžete životnímu prostředí a uspoříte rovněž čas a námahu. Vyhnete se nepříjemným činnostem, jako jsou vynášení popela, shánění a skládání dřeva nebo uhlí. Dalšími alternativními zdroji vytápění jsou solární kolektory využívající energie ze slunce, kogenerační jednotky s ročními náklady až o 50 % nižšími oproti běžnému topení plynem, či plynové kondenzační kotle nabízející dobrý poměr kvality a ceny. Oceníte u nich dlouhou životnost, efektivní provoz a možnost regulace na dálku.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.