Sladký život s kakaovými boby
Tvrzení, že se ženy bez čokolády neobejdou, považuju za nepřesné. Stejně jako to, že čokoláda není zdravá. Duševně pracující a lidé ve stresu by sice měli dávat přednost konzumování luštěnin, obilovin a přiměřeného množství ovoce, ale malý kousek čokolády po obědě, může udělat radost srdci. Francouzky to ví a s chutí si vychutnají jednu kostičku kvalitní čokolády u kávy. Čokoláda obsahuje teobromin (uvolňuje cévy a tím se snižuje tlak, stimuluje srdce) a nepatrné množství kofeinu.
Proč si dopřávat kvalitní čokoládu?
Snad proto, že kvalitní čokoláda potěší tělo i duši. Malý kousíček čokolády voní Brazílií (jejíž kakaovníky jsou proslavené) a historií lákavého kontinentu.
Ať už jsou jejími původci Aztékové nebo Olmékové (jak uvádí některé prameny), do Evropy se dostala v 16tém století a kakaovníky se rozšířily až do Indie. V Jižní Americe se čokoláda pila jako našlehaný nápoj, v Anglii se její konzumace zvýšila až s jejím oslazením. V současnosti se doporučuje (stejně jako u ostatních produktů, které konzumujeme) kontrolovat obsah kakaové sušiny v čokoládě a její povrch (čokolády by měla být lesklá a beze změn na povrchu – například zašednutí).
Kterému typu zpracování čokolády dáváte přednost?
Jsou to snad pralinky, tyčinky, sušenky, pudinky, sufflé (nákyp), organická čokoláda nebo Profiterol? Osobně mám ráda pikantní čokoládu nebo čokoládový dezert s malinami. Karobová čokoláda, ani jogurtová nebo karamelová poleva mne zatím nijak neoslovily… Zato čokoládový koláč Lenky Požárové (sypaný mořskou solí) ano.
Další mistrovské kousky jsem objevila na stránce světové soutěže čokoládových mistrů (World Chocolate Masters). Pozor si ale na čokoládu dávejte, pokud jste alergici nebo máte dráždivější děti (dlouhodobě se zkoumá vliv jídelníčku na hyperaktivitu dětí). Dobrého pomálu platí i s čokoládou…
Co připravit pro návštěvu, když máme třicet minut a hodinu?
Během třiceti minut můžeme připravit nečekané návštěvě ovoce namáčené v čokoládové polevě.
Připravíme si ovoce (jablka, tvrdší hrušky, jahody, banány), špejle a čokoládu (kousky čokolády nebo hotovou polevu). Ovoce si očistíme, necháme oschnout. Mezitím si připravíme polevu (kvalitní poleva by měla obsahovat minimálně 35% kakaové sušiny) a posypku. Ovoce napichujeme na špejli a namáčíme do čokolády, poté můžeme posypat posypkou (barevná rýže, kousky mandlí nebo ořechů, atp.). Necháme zaschnout na roštu, poté můžeme buď ze špejlí stáhnout, nebo servírovat přímo na špejlích.
Máme-li více času, pak můžeme připravit čokoládové muffiny (anglicky cup cakes). Stačí mít doma silikonovou formu (pozor na obsah ftalátů) nebo vyšší papírové košíčky.
Troubu roztopíme na 180 stupňů Celsia a než se dostatečně zahřeje, připravíme si těsto. Smícháme si dva hrnky polohrubé mouky, jeden hrnek cukru (ideálně mletého), vanilkový cukr, prášek do pečiva, dvě vejce a půl hrnku oleje (nebo si můžeme roztopit máslo) a kakao. Pro lepší chuť můžeme do směsi nalámat kousky čokolády (nebo použijeme čokoládové kousky určené pro pečení). Obdobou těsta může být banánovo-čokoládové, skořicové, skořicovo-jablečné nebo mrkvové. Zdobit můžeme čokoládovou polevou, posypkou nebo krémem. Pokud bychom měli více času, lze do krému usadit marcipánovou dekoraci, kterou si buď doma vymodelujeme, nebo koupíme hotovou.
Sladit život si můžeme různě – kousky čokolády, polibky našich dětí, radostí ze života… Nečekejte, až vás začnou mít rádi ostatní, mějte se rádi sami.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.