Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Škůdci a nemoci ořešáků, lísek

Lis 1219 Autor: Aneta Skotníková

oresakMezi nejoblíbenější skořápkovité ovoce u nás patří bezesporu ořešák královský a líska obecná. Ořešák královský nebo také vlašský, původně ze západní a střední Asie, se pěstuje již od pravěku pro své dřevo a semena. Pěstuje se v oblasti kukuřičné, řepařské, bramborářské a podhorské. Po celé Evropě se vyskytuje líska obecná, výjimkou nejsou ani oblasti v Africe, malé Asii, na Kavkaze a v Sírii.

Na každé dřeviny a rostliny číhají škůdci, ani skořápkovitému ovoci se nevyhnuli. Mezi ty nejčastější patří nosatec lískový. Hnědý brouk, se skvrnitými krovkami, jehož nos odpovídá délce jeho těla, vykusuje v květnu a červnu hluboké otvory do oříšků, kam poté kladou samičky vajíčka. Larvy poté vyžírají plody. Nepřímou ochranou před tímto škůdcem je prokypřování půdy, kdy se zničí populace larev. Účinným postřikem je přípravek Nurelle v jarních měsících.

Dalším škůdcem je například vlnovník. Ten vytváří na listech vypouklé zduřeniny, kde jsou malí bělaví roztoči. Vlnovník nezpůsobuje výrazné škody. Proto postačí likvidace napadených listů a plodů. Chemická ochrana pomocí přípravku Vertimac se vyplácí aplikovat na jaře v době rašení listů.

plody liskyPíďalky, zelenohnědé housenky, ožírají listy tohoto ovoce. První generace motýlů létá nejprve v dubnu až květnu a letní generace v červnu až červenci. Kladou velké množství vajíček. Z chemických přípravků se užívá Calypso nebo Decis.

Listy od krajů ožírají housenky pilatky. Mají černou hlavu a žlutozelené až modrozelené tělo. Při slabším výskytu stačí mechanické odstranění housenek, jinak se provádí postřik.

Antraknózu ořešáku způsobuje houba Gnomonia leptostylla. Na listech ořešáku vznikají hnědě skvrny, které mohou vznikat i na listových řapících, na plodech a výjimečně i na letorostech. Napadené listy se deformují, zasychají. Ochranou proti této nemoci je včasný sběr a likvidace napadeného listí. Vhodné je ošetření ořešáku přípravkem Kuprikol 250 SC nebo Fungicidy s obsahem mědi.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist