Sedmikráskou proti jarnímu nachlazení
Přechod zimy na jaro sebou bohužel přináší velkou nepříjemnost v podobě jarního nachlazení, které je opravdu velmi nepříjemné a bohužel se vyhne jen malému procentu z nás. Proti této nepříjemnosti však lze bojovat i přírodní cestou a právě v takovém případě nastupuje na scénu květina, která má krásu i ve svém názvu, a to sedmikráska. O jejích léčebných účincích věděli již ve středověku. Jedlé a účinné jsou jak květní úbory, ale také i lístky. Květní úbory jsou velice účinné na potíže s horními cestami dýchacími, ale krásně dokáží vyčistit celou pokožku. Řekněte sami, čekali byste, že takto malá a nenápadná květina, kterou chce ze svého trávníku většina z nás vyhnat, je takto skvělou pomocnicí pro nás organismus?
Planá sedmikráska
Sedmikráska chudobka neboli planá sedmikráska je právě ta, která má blahodárné účinky na naše tělo. Tato rostlina může naprosto bez problémů vyrůst až do výšky 25 centimetrů. Takového vzrůstu dosáhne ale jen zřídka, protože jí většinou z našeho trávníku odstraníme mnohem dříve. S touto krásnou květinou se můžeme běžně setkat po celé Evropě, ale potkat jí můžeme i v západní Asii.
Co způsobuje léčivé účinky?
Sedmikráska je květinou bohatou na obsah tříslovin, saponinů, minerálních látek a organických kyselin. Jak jsme již zmiňovali výše, sbírat můžeme jak květní úbory, tak i lístky. Nejvhodnější dobou pro sběr jsou jarní měsíce, protože právě v tomto období rostlina obsahuje nejvíce potřebných látek.
Kdy se můžeme na sedmikrásku spolehnout?
Obecně můžeme říct, že sedmikráska hlavně pomáhá při zánětech horních cest dýchacích. Má výborné desinfekční účinky a velmi dobře pomáhá při odkašlávání. V případě, že jste prodělali zápal plic, vsaďte také na sedmikrásku, váš organismus skvěle posílí! Skvělým pomocníkem je rostlina i v boji s nepříjemným astmatem. V tomto případě dobře dokáže mírnit s astmatem spojené křeče. Sedmikráskou si však můžeme pomoci i v případě zánětu močových cest, či ledvin. Ze sedmikrásky však můžeme připravit i léčebnou koupel, která nám díky protizánětlivým účinkům pomůže při léčbě ekzémů, lupénky či akné. Obklady ze sedmikrásek můžeme také přikládat na oči, ve kterých nás trápí nepříjemný zánět. Při používání sedmikrásky se navíc rozhodně nemusíme bát žádných vedlejších účinků.
Recept na sirup ze sedmikrásek
Sirup je díky své tuhé konzistenci, barvě a podobné chuti někdy nazýván medem, třebaže se včelami nemá nic společného. Hodí se jako sladidlo, ať už do čaje, nebo třeba na lívance místo sirupu javorového. V podstatě ho ale použijete všude tam, kde klasický med. Přidat můžete také pampeliškové květy nebo třeba prvosenku jarní. Ale pozor, pokud nemáte vlastní na zahrádce, do lesa se na ní vydat nesmíte, je totiž chráněná.
- 3 litry květů
- 400 g třtinového cukru
- 1 BIO citron
- 1 l vody
Postup:
Na čistém místě bez dopravy natrháme mladé nezaprášené sedmikráskové květy, které rozložíme na čistou utěrku necháme mírně zavadnout. Vyleze z nich hmyz, který zde má často úkryt.
Citron a nejlépe v bio kvalitě omyjeme a nakrájíme na plátky.
Do hrnce dáme květy, cukr, plátky citronu a vodu. Směs za stálého míchání přivedeme k varu a na plotně necháme zchladnout. Vychladlou směs necháme pod pokličkou louhovat 24 hodin, v lednici klidně i 48 hodin.
Následně směs scedíme a z květů ještě vymačkáme vodu. Vaříme na mírném plameni za občasného zamíchání asi 1,5 hod, dokud není směs přiměřeně tuhá. Tuhost sirupu zkusíme talířkovou zkouškou, kterou znáte z našich receptů na marmelády. Na talířek kápneme trochu sirupu a necháme zchladnout. Lžičkou pak zkusíme, zda je konzistence správná. Zejména na začátku varu sbíráme pěnu.
Horkou směs nalíváme do čistých suchých sklenic, zavíčkujeme.
Proslazené květy použijte do smoothie. Využít ale můžete i květů čerstvých. Kromě svých léčebných účinků, rostlina také krásně vypadá. Lístky sedmikrásky se rozhodně nebojte využít při přípravě salátů či polévek. Rostlina skvěle doplní vaše jídlo a dodá mu opravdu velmi originální vzhled.
Zkuste pěstovat sedmikrásku okrasnou
Pokud se vám tato rostlina opravdu líbí, můžete také velmi jednoduše pěstovat sedmikrásku okrasnou. Její pěstování je velmi nenáročné a tak se ho rozhodně nemusíte obávat. Základním bodem úspěchu je rostlinu vysadit na světlé stanoviště. V případě, že bychom rostlinu umístili spíše do stínu, sedmikráska by pak mnohem méně kvetla.
Nejznámější kultivar sedmikrásky
Super Enorma, to je název pro asi nejznámější kultivar sedmikrásky. Mluvíme o plnokvěté odrůdě, která se skvěle hodí pro případné pěstování na zahradách v záhoncích, nebo v truhlících. Záleží pouze na našich preferencích, nebo možnostech. I u tohoto kultivaru platí to, že je mnohem lepší rostlinu umístit na slunné stanoviště. Dařit se jí sice bude i na místě v mírném stínu, její květ však nebude tak bohatý.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.