Šalotka – jemnější a sladší verze cibule
Cibule. Nepostradatelná surovina při vaření. Ale znáte jednu z jejích nejznámějších odrůd šalotku? Pojďme se s ní blíže seznámit.
Mnozí z nás znají šalotku pod názvem množilka. Toto lidové označení dostala díky jejímu způsobu množení, kdy v hlíně vytváří trsy. U nás se pěstuje žlutá a červená odrůda. Při nákupu bychom měli dát přednost cibulím, které jsou tvrdší, bez známek plísně a poškození.
Od cibule se šalotka liší ve způsobu růstu
Roste v trsech po více cibulkách, ve své chuti, která je jemnější, ve skladování – trvanlivost její kvality je vyšší, neraší a neztrácí na chuti. Velkou výhodou je, že se dají konzumovat i listy. Chutnají podobně jako pažitka. Dále šalotka obsahuje vitamín C, ovšem je ho o polovinu méně než v cibuli kuchyňské. Naopak obsahuje větší množství vitamínu B6. Přínosem pro vaše zdraví je obsah minerálních látek. Například vápník, jód, hořčík, sodík, draslík, zinek, železo, fosfor. Pomáhá při nachlazení, angíně, bolesti v krku, kašli, zácpě a nenadýmá. Snižuje hladinu krevního tlaku a cukru. Pro vaše zdraví je tedy velkým přínosem. Proto by na vaší zahrádce rozhodně neměla chybět.
A jak šalotku pěstovat?
Pokud nemáte zahradu, nezoufejte. Dá se pěstovat i na balkóně nebo za oknem. Vysazujeme koncem zimy – začátkem jara nebo začátkem října. Má ráda slunné místo a slehlou, suchou půdu, do které cibulku ponoříme ze tří čtvrtin. Na záhonku by měly mít mezi sebou mezery alespoň 15 cm a mezi řádky 30 cm. Po nějakém čase se cibulky rozdělí na svazek několika cibulek. Velikost jedné šalotky může být v průměru až 4 cm. Sklízíme po zvadnutí natě. Cibulky vyryjeme a necháme uschnout. Skladujeme v síťovce nebo v košíku na suchém, chladném místě.
Je skvělým doplňkem do pomazánek, salátů, polévek i omáček. Ve fantazii se meze nekladou. Dobrou chuť.
Komentáře k článku
Stejskal Josef 5.4.2015 (10:02)
prosim kde sehnat sadbu cibulky mnozilky dekuji za radu s pozdravem stejskal josef straz pod ralskem pionyru 315