Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Rozumíte různým typům tkanin a materiálů na ložní prádlo?

Dub 1319 Autor: Redakce

flanelove povleceniVybírat ložní povlečení není zrovna jednoduché. Většinou vybíráme očima, tedy podle barev, které nás zaujmou, nebo které se nám hodí do ložnice či pokoje. Ovšem zamyslet bychom se měli i nad materiály. Ne každý je totiž vhodný pro každého a také mají různé vlastnosti, které nepřímo ovlivňují i náš spánek.

To stejné samozřejmě platí i pro vhodnou přikrývku a polštář. Vždy byste měli sáhnout po materiálech, které se dají vyprat. Peří už je dávno překonaný materiál a většina z nás preferuje hypoalergenní lůžkoviny v zimním i letním provedení. Také výběr polštářů je nepřeberný. Pokud si ale zvyknete na anatomické, zdravotní polštáře, už nebudete ty klasické nikdy chtít a svůj vlastní zdravotní polštář budete s sebou vozit i na dovolenou. Samostatnou kapitolou jsou matrace. Toto téma je natolik rozsáhlé, že se mu budeme věnovat v některém z následujících článků.

Vraťme se ale k materiálům ložního prádla. Jakým materiálům dáváte přednost vy? Klasické bavlně, chladivému saténu nebo hřejivému flanelu? Pro pořádek si jednotlivé materiály alespoň v krátkosti představíme.

Materiály ložního prádla

Bavlna

bavlnene povleceni a prehozyExistuje velké množství druhů bavlny, jako rostliny a stejně tak i způsobů jejího zpracování. Bavlna je pro výrobu ložního prádla velmi vhodná, protože dokáže odvádět vlhkost z pokožky a velmi snadno se udržuje. Hlavními parametry, které ovlivňují kvalitu, jsou délka a jemnost bavlněných vláken.

Biobavlna

Rovněž bio produkty jsou čím dál vyhledávanější. Bavlna, která je pěstována v rámci ekologického zemědělství bez použití umělých hnojiv, pesticidů a insekticidům, je většinou v té nejvyšší kvalitě. Jde ale spíše o váš pocit, že jste si koupili produkt, který zbytečně nezatížil životní prostředí.

Žerzej

Bavlněný žerzej je tkaný materiál, který je velmi poddajný a pružný. Je na omak měkký a hebký při styku s pokožkou. Díky své pružnosti se hodí zejména pro výrobu napínacích prostěradel a podobně.

Krep

krepove povleceniTaké si pamatujete na krepové povlečení našich babiček? Už dávno se ale nejedná o naškrobený nepříjemný materiál. Naopak, klasická nehladká struktura si nachází stále více příznivců. Velkou výhodou totiž je, že se při správném vyvěšení po praní téměř nemusí žehlit. Díky krepové struktuře materiál přímo nedoléhá na pokožku, což je velkou výhodou pro všechny, kterým je stále vedro. Ostatní ho využijí v létě, kdy může pokožka dýchat a usnadní se také odvod přebytečné vlhkosti.

Bavlněný flanel

Flanel je lehká tkanina upravená česáním po jedné nebo obou stranách. Velmi dobře se hodí jako zimní povlečení protože krásně hřeje. Unikátním materiálem je krepový flanel, který se nežehlí.

Bavlněný perkál

Další z rodiny bavlněných materiálů, které jsou velmi příjemné pro pokožku. Navíc velmi dobře vyrovnává teploty a saje přebytečnou vlhkost. To oceníte zejména v létě. Tento materiál je pro svůj moderně matný vzhled velmi vhodný i pro dekorativní užití, jako jsou povlaky na polštářky a podobně.

Mercerovaná bavlna (Damaškové povlečení)

Že vám tento pojem nic neříká? Tento materiál je totiž spíše známý pod pojmem umělý satén. Oproti klasickému saténu je mnohem levnější, ale svůj hebký lesk a splývavý vzhled si zachovává. Satén milují zejména muži, dokáže totiž výborně chladit, a tak přispívá k dokonalému spánku. A jak se umělý satén vyrábí? Bavlněná příze se máčí a napíná v hydroxidu sodném.

Známým pojmem je také bavlněný satén, který se vyrábí zcela odlišně-tkaním z česané bavlny v atlasové vazbě.

Mikrovlákno

povleceni z mikrovlaknaMikro a nano jsou předpony, které v dnešní době slýcháme stále častěji. Mikrovlákno je velmi lehký, hedvábně hladký a jemný materiál, který navíc netvoří hrudky ani při častém praní (samozřejmě v závislosti na kvalitě a výrobci). Jistě oceníte, jak je tento materiál příjemný na pokožce a jeho snadnou údržbu. Pokud povlečení po vyprání dobře vyvěsíte, nemusí se žehlit. Zdaleka největší výhodou je ale fakt, že mikrovlákno dokáže regulovat teplotu, takže přispívá k optimálním podmínkám pro spánek.

Bambus

bambusove povleceniBambusová tráva je další rostlinou, ze které se vyrábí velmi pohodlné ložní prádlo, ale také ručníky a oblečení. Velmi výhodné také je, že bambus roste velmi rychle a je bez problémů možné pěstovat ho v bio kvalitě. Jako spotřebitel jistě oceníte neuvěřitelnou schopnost bambusových tkanin sát vodu. V kombinaci s česanou bavlnou pak dostanete materiál, který lze prát v pračce na 40 stupňů, a který se velmi snadno žehlí.

Je na vás, jaký materiál pro ložní prádlo zvolíte. Vždy se ale zaměřte na jeho kvalitu. Jen tak dostanete povlečení s dlouhou životností a ve stálých barvách. Velmi důležitým parametrem je tzv. dostava. Jde o celkový počet nití na udané ploše. Obecně platí, že čím více nití, tím lépe, protože je materiál pevnější, ale zároveň hladší.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist