Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Roztomilý ušák-Papillon

Říj 1315 Autor: Redakce

papilonPapillon, jinak také malý kontinentální Španěl je velmi staré plemeno. Byl zachycován na obrazech již během 12. století. Vyskytuje se také na obrazech takových umělců, jako je Goya, Tizian nebo Rembrandt. Nejoblíbenější byl ve šlechtických kruzích, jeho hrdými majitelkami byly například Madame de Pompadour nebo Marie Antoinette. Po skončení velké francouzské revoluce začala francouzská šlechta upadat a s tím se snižovala popularita tohoto plemene. Zájem o něj se nejvíce rozšířil po druhé světové válce.

Vzhled

Stavba jeho těla je velmi souměrná, s mírně obdélníkovým tvarem. Jeho tělo je jen o trochu delší než jeho výška. Výška v kohoutku je okolo 28 cm a jeho váha je do 2,5 kg. Hrudník má široký s mírně vztaženým břichem. Jeho pohyb je velmi elegantní a vděčí za to pevným a štíhlým končetinám. Jeho tlapky vypadají jako zaječí. Jeho ocas je vysoko posazený s bohatou srstí. Jeho hlava je souměrná s jemným štíhlým čumákem. Jeho oči jsou velké a hnědé ale nejsou vypoulené. Svůj název získal díky svým charakteristickým uším, které připomínají motýlí křídla.

papilon pesPodle toho se také rozděluje na dva druhy. Papillon, který má uši vzpřímené, široce rozevřené a směřující do stran. Druhá varianta je phaléne (můra). Tento druh má ouška převislé. Oba druhy jsou porostlé velice jemnou a dlouhou srstí. Tento druh pejska se pyšní jemnou, dlouhou a lesklou srstí. Na krku je tato srst o něco delší a vytváří zde límec a náprsenku. Barevné zbarvení je možné jakékoli, musí ale vždy mít bílý základ. Průměrná délka jeho života bývá kolem 13-15 let.
Toto plemeno je na péči celkem nenáročné. I přes to, že na to nevypadá, je pejsek celkem odolný a vydrží i dlouhé procházky. Jeho srst stačí jednou až dvakrát za týden pročesat, v období línání samozřejmě více. Nemusíme ho stříhat, po koupání stačí opatrně vyfénovat.

Povaha

papilon povahaTento malý kontinentální španěl je skvělé, společenské plemeno. Je velice závislý na svých pánech. Jeho povaha je velice živá a sebevědomá. Také je velice zvědavý a také může být skvělý hlídač. Je citlivý a špatně se vyrovnává se samotou. Je velmi inteligentní, učenlivý a díky tomu se nechá velmi snadno vycvičit. Velmi dobře se snáší s ostatními zvířaty a také s dětmi.

Díky jeho citlivosti velmi špatně snáší hrubé zacházení a příliš tvrdou výchovu. Neumí se také srovnat s velkou přísností, kterou však ani nepotřebuje. Moc často neštěká, nekouše a díky jeho předkům se stále umí elegantně pohybovat a neničit nic kolem sebe. Skvělým společníkem bude jak pro mladou rodinu, tak i pro seniory. Má totiž rád pohyb ale rád se také jen tak povaluje.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist