Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Rhodéský Ridgeback

Úno 1201 Autor: Monika Kerdová

ridgebackToto plemeno nalezneme v literatuře pod různými názvy jako třeba: Rhodesian Lion Dog, African Lion Dog, African Bull-Dog nebo Ridgehound.

Původně byl Ridgeback chován pro stopování jihoafrické zvěře. Později se využíval i pro lov lvů.  Nikdy to ale nebylo jeho hlavní uplatnění.

Předky tohoto plemene se stali starobylí psi s pruhem obráceně rostoucí srsti na hřbetě patřící Hotentotům. Jejich stopa končí na začátku 16. století, ale existovali nejspíš ještě dříve. První kontakt s evropskými osadníky přišel v 17.stol., kdy je nejprve považovali za škodnou a chtěli se jich zbavit. Po čase si však uvědomili, že tito psi jsou výtečně přizpůsobeni africkému podnebí a tak došlo k tomu, že v polovině 19. století se začali hotentotští ridgebackové křížit se psy dovezenými z Evropy, mezi nimiž byli honiči, mastifové a také německé dogy. Tímto vznikl velký, výkonný honič, který se ideálně hodil k lovu velké africké zvěře. Od evropských psů získal vzrůst, čich a pevnou povahu, po psech Hotentotů zdědil rychlost a odolnost vůči tropickým chorobám.

Ve druhé polovině byli vybraní psi převezeni více na sever do tehdejší Rhodesie (nyní Zimbabwe), kde se úspěšně zapojili do chovu. Potomci těchto psů byli ve smečkách používáni na lov lvů a levhartů z koňského hřbetu. Typická smečka ridgebacků se skládala překvapivě pouze ze tří kusů. Díky své odvaze získali výše zmíněná označení „africký lví pes“ nebo „rhodéský lví pes“.

Kvůli snaze typově plemeno sjednotit a upevnit vznikl po roce 1920 chovatelský klub. Od třicátých let byl rhodéský ridgeback vyvážen do světa, Indii a Kanadu nevyjímaje.

Vzhled

Pro toto plemeno je typický především pruh srsti na hřbetě, kde rostou chlupy „proti srsti“. Obvykle nalezneme žluté až červené zbarvení srsti (zbarvení srsti je pravděpodobně dědictví po německých dogách).  Psi dorůstají výšky 63-69cm s průměrnou hmotností kolem 36kg. Feny mívají 61-66cm a hmotnost průměrně 32kg.

Lebka Ridgebacka je plochá, oči hnědé až světle hnědé s černými okraji víček. Tento pes má inteligentní výraz. Uši jsou velké, vysoko nasazené a přiléhají k hlavě. Tělo toho plemene je silné, dobře osvalené s hlubokým hrudníkem. Končetiny jsou také silné a dobře osvalené. Ocas je u kořene silný a ke špičce se zužuje. Srst je krátká, hustá, hladká a lesklá. Černá barva je, kromě hlavy, nežádoucí.

Povaha

Rhodéský Ridgeback je tvrdý při lovu, ale laskavý ke své rodině. Nemá rád cizí lidi. Je výborný hlídač a štěká, jen když se opravdu něco děje. Tito psi potřebují důsledný, ale ne tvrdý, výcvik. V současné době je nejčastěji využíván jako rodinný pes, protože se hodí i k dětem (pokud ho neškádlí).

Fotogalerie Ridgeback

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist