Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Puchrovitost švestek dokáže pořádně potrápit

Čvc 1903 Autor: Redakce
Nemocí, s nimiž mohou pěstitelé švestek přijít do styku, je bohužel hned několik. Mezi ty nejčastější zajisté patří puchrovitost, moniliová hniloba plodů, virové onemocnění šarka a pseudošarka či červená skvrnitost. My se dnes zaměříme na již zmíněnou puchrovitost, její projevy a jak se jí případně vyvarovat.
puchrovitost svestek

Houbovité onemocnění

Původcem, jenž za puchrovitostí švestek stojí, je houba zvaná Taphrina pruni neboli Kadeřavka švestková. Kromě samotných švestek se s ní taktéž můžeme setkat u meruněk nebo třešní. To, že máte dočinění právě s touto houbou, poznáte velice snadno. Vše začíná už v období jara, kdy jsou napadeny květy stromu a Kadeřavka se následně přenese na malé švestičky. Napadené plody se vyznačují bílým povlakem, nejsou schopny dozrát a nemají správný tvar.
Kromě změn barev a viditelných deformací se puchrovitost projevuje také uvnitř. Dalším jevem, jímž se vyznačuje, je totiž chybějící pecka. U postižených plodů si lze též všimnout jejich nadměrné velikosti oproti zdravým kouskům. To je způsobeno tím, že houba vyvolává nadměrný růst buněk. Dále je běžná extrémní přecitlivělost na špatné počasí. Stačí několik deštivých dnů a plody začínají hnít a padat na zem.

Vsaďte na odolné odrůdy

Pokud jste se už s puchrovitostí setkali a víte, o jaké zlo se jedná, jistě budete chtít udělat vše proto, abyste se jí příště vyhnuli. Kromě řešení v podobě různých postřiků, jako je třeba Champion, jež se aplikuje brzy na jaře ještě před tím, než se začnou objevovat první kvítky, existují i další možnosti. Problému se dá předejít výsadbou odolných druhů, jako jsou například rané odrůdy.
Pokud to nevíte, tak rané odrůdy se vyznačují tím, že dozrávají cca o 30 dnů dříve než švestka velkoplodá. Pořídit si tak můžete švestku bryskou nebo švestku katinku. Obou stromům se zpravidla velice dobře daří a jejich výnosy bývají velké.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Puchrovitost švestek dokáže pořádně potrápit
 • Václava Svobodová 24.6.2020 (14:08)

  Dobrý den, máme na zahradě asi 3 letý strom švestky. Zatím švestka neměla plody, tak jsme se těšili, že už letos budou. Krásně kvetla, ale…………Po odkvětu se na listech objevila kudrnatost.
  Nevím, co s tím dělat, použila jsem hnojivo PKV na ovocné stromy, ale zatím žádný účinek není vidět. Stříkala jsem také proti mšicím a použila i kávovou sedlinu proti mravencům.
  Můžete mi, prosím, poradit, co se s tím dá dělat ?? Chtěla jsem přiložit foto, ale bohužel nejde to………….

  Děkuji.
  V.Svobodová

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist