Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Ptáme se za vás-rozhovor s chovatelkou psů

Led 1419 Autor: Redakce

polakova lenkaLenka Poláková je dlouholetá chovatelka psů. Nedávno si otevřela internetový obchod s chovatelskými potřebami (www.pejsekakocicka.cz). Obrátili jsme se na ní s prosbou o rozhovor a ráda souhlasila. Ptali jsme se nejen na její vlastní psíky a obchod, ale také nás zajímaly názory na mnohdy poněkud kontroverzní témata.

Leni, představ se nám a popiš, jak začal tvůj život se psy?

Jmenuji se Lenka Poláková a momentálně žiji (a myslím že už napořád) v příměstské části města Mnichovo Hradiště – Dneboh se svým manželem a dvěma dětmi ve věku 19 (dcera Lucie) a 16 (syn Martin).  Můj život se psy začal před 15ti lety, kdy jsem hledala kamaráda a rodinného přítele a hlavně pejska k dětem. Osud tomu chtěl, aby to byl zrovna Kavalír King Charles španěl.

Proč jsi zvolila kavalíry a nyní i border kolii?

kavalir sampion

Vzhledem k tomu, že když jsem byla malá, tak jsme doma neměli jiné zvířátko než rybičky, hledala jsem rasu, která bude milovat celou rodinu, je nekonfliktní jak k členům své „smečky“, tak k jiným lidem, i jiným psům, je nenáročná na péči a co víc –nebude vyžadovat každodenní 2 a více hodinové řádění a venčení. Kavalír toto všechno splňuje ve všech směrech, je neúnavný parťák při každodenních aktivitách, ale bude i nehnutě ležet vedle vás na gauči. Vítá každého hosta tak jako by ho už dávno znal, miluje a rozdává svojí lásku všem členům rodiny bez rozdílu. Je to zkrátka malý psík s velikánským srdíčkem, ale dušičkou hedvábnou. Je určen všem lidičkám s otevřeným srdcem, kteří mu můžou dát lásku a péči, kterou si zaslouží.

Border kolie rozšířila naší smečku v červenci 2013 a to proto, že jsem po 15ti letech s kavalíry potřebovala něco akčnějšího a živějšího. I vzhledem k mému zdravotnímu stavu-nemocnému srdíčku, kdy mám doporučené procházky a tůry i jízdy na kole a i proto, že jsem se do border kolií zamilovala již před dvěma lety na víkendovém setkání kavalírů, kde je měla s sebou naše předsedkyně klubu.

modra boreder kolieJsou to kašpárci, kteří plní každé vaše přání a v každé chvíli jsou připravené s vámi cokoliv podnikat. Neustále rozesmátí, kontaktní a připravení na cokoliv – to jsou border kolie. Tak proto.

Jaké jsou tvoje kinologické aktivity?

Moje kynologické aktivity spočívají v rozšiřování – dovozu chovných jedinců do ČR, jejich vystavování a poskytování jejich kvalit pro chovatele v ČR. Většina mých pejsků je junioršampionem, nebo šampionem ČR a věřte, je to dlouhá cesta. Poslední náš kavalíří přírůstek ze země původu (Anglie) – Clopsville Breezer , čeká na splnění poslední podmínky šampiona ČR a v letošním roce bude soupeřit o grandšampiona ČR.

Měla jsi někdy psa lidově řečeno „bez papírů“-tedy bez průkazu původu (PP)?

Nikdy jsem neuvažovala o pořízení pejska bez PP a mám proto několik důvodů.

Člověk se rozhodne pořídit si psího kamaráda. Někdo si zamiluje štěňátko voříška od sousedů, někdo zajde do útulku pro nějakého opuštěného psíka… a někdo si vybere své „plemeno snů“. Někdo ví rovnou, že chce psa jedině s PP, někdo váhá, někdo ani netuší, jaký je rozdíl mezi psem s PP a bez. A právě ti nejčastěji podstupují, i když nevědomě, riziko a pořídí si štěně bez PP.  Mnoho lidí stále neví, proč by na koupi psa bez PP (průkazu původu) mělo být něco rizikového. Množitelé těchto pejsků jsou většinou mnohem lepší obchodníci, než chovatelé čistokrevných psů, a také je jim většinou jedno, komu štěně prodávají, takže neváhají potencionálním zájemcům nabulíkovat hromadu nesmyslů, jenom aby prodali. (Nechci se dotknout těch slušnějších, kteří své fenky kryjí a odchovávají štěňata „sobě pro radost“, ale i ti by se měli zamyslet…)

Ráda bych upozornila alespoň na základní rizika. Průkaz původu je dokladem, že své peníze zaplatíte opravdu za to, co jste si vybrali. Koupě štěněte bez PP se dá přirovnat k situaci, kdy si koupíte v obchodě novou plazmovou televizi a doma v krabici najdete rychlovarnou konvici – dostanete jiné zboží a ještě zaplatíte přemrštěnou cenu.

Upozornění: Pokud se zde mluví o psech bez PP, pak se jedná o psy vydávané za určitou rasu, ale bez dokladu, že se skutečně jedná o zástupce daného plemene. Nemluvíme o křížencích, kteří jsou jako takoví nabízeni. Ti většinou vzniknou (nešťastnou) náhodou a ne jako produkt cíleného krytí.

Jaká tedy mohou být zmíněná rizika?

Víte, že…

1. …u štěněte bez PP nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vyroste opravdu vaše vybrané plemeno?

Jsou-li rodiče bez PP, mohou sice vypadat jako poměrně typičtí zástupci plemene, ale jelikož nemáte doklad o jejich předcích, nelze nikdy předem vytušit, co ze štěňátka vyroste, jaký předek se projeví.

2. …je důležité znát zdravotní stav rodičů vašeho štěňátka?

Většina plemen trpí ve své populaci nějakou zdravotní zátěží. Nejznámější jsou např. dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, hluchota, entropium/ektropium… Psi a feny v čistokrevném chovu by měli mít vyšetření na problémy týkající se konkrétně jejich plemene. Jedinci s těžkým stupněm postižení nejsou do chovu pouštěni vůbec, s lehčími stupni jsou chovatelem používáni s větší rozvahou. Bohužel právě ti, kteří se nedostali do čistokrevného chovu pro těžké zdravotní problémy, jsou často právě rodiči oněch „štěňat bez PP po rodičích s PP“.

3. …až na několik málo výjimek (konkrétně vím jen o pointrech a NKO) neexistuje už mnoho let „nadpočetné štěně“?

Ani vysoký počet štěňat ve vrhu, ani případná exteriérová vada u štěněte není důvodem pro nevydání PP. Lži o nadpočetných štěňatech jsou bohužel dodnes častým argumentem množitelů psů bez PP, na který se mnoho lidí nechá nachytat.

4. …množitelé psů bez PP prodávají velmi často štěňata za ceny blížící se ceně štěněte s PP?

Pan Novák potká v parku paní Veselou, mají podobné pejsky, tak se dají do řeči: „Jorkšír?“ „Ano, jorkšír.“ „S papírama?“ „Ale kdeže, na co by nám byly nějaké papíry. My máme psa pro radost a ne na parádění!“ „To náš je s papírama, chtěli jsme mít jistotu, že to bude opravdu jork.“ „Ale prosím vás, tolik peněz vyhodit za papíry! Ten náš stál jenom 10 tisíc!“ „Hmmm, to ten náš s PP stál 12.“ A pro paní Veselou jede záchranka…

Ano, je to tak. Velmi často cena štěněte bez PP dosahuje téměř k ceně štěněte s PP. Bohužel se kupující málo zajímají.

5. …s pejskem s PP nemusíte chodit na výstavy?

Průkaz původu je tady pro vás a ne vy pro něj. K ničemu vás nezavazuje, do ničeho vás nenutí.

6. …pejsek s PP nevyžaduje žádnou zvláštní péči?

Pes se neptá, jestli má PP nebo ne. Chce stejně jíst, stejně venčit, stejně odčervit a naočkovat, stejnou péči o srst… Pokud je v pořádku. Bohužel je větší předpoklad dědičných nemocí (viz výše) a tudíž i větší „naděje“ na častější návštěvy veterináře. Jediná úspora při koupi štěněte bez PP je (většinou) nižší kupní cena. Ta se vám ale může velmi nevyplatit.

7. …můžete při troše štěstí sehnat štěňátko s PP za nižší cenu, než je pro dané plemeno běžná?

Chce to pátrat, hledat, kontaktovat více chovatelů, třeba si i počkat. Ale určitě to stojí za to.

8. …i pes se dá koupit na splátky?

Většina chovatelů vám umožní i splátkový kalendář. Dobře totiž většinou víme, jaké to je, když nemáte potřebnou částku právě pohromadě.

9. …velmi často koupí štěněte bez PP podporuje kupující týrání zvířat?

Ano, valná část štěňat bez PP pochází bohužel z velkochovů, kde se chovají psi jen kvůli zisku – takže feny jen rodí a rodí, neexistuje říje, aby fena nebyla nakryta (ve 4-5 letech jsou zdravotně naprosto odrovanané), a za minimální náklady – tedy bez potřebné péče o rodiče i mláďata. Štěňata jsou prodávána předčasně (dříve než v 7 týdnech by štěně od matky jít nemělo a to i tehdy, když už fena nekojí delší dobu), bez očkování a odčervení a často podvyživená. Ta, která se neprodají tady, putují do výkupů. Koupí štěněte od takového velkomnožitele sice můžete získat „dobrý pocit“, že jste jednomu štěněti pomohli (i na to množitel často sází), ale podporujete tak týrání řady dalších.

Máte ještě nějaký rozumný důvod pro pořízení psa bez PP?                           

Opravdu přeji všem, kdo si hodlají pořídit psího kamaráda, nebo o tom uvažují, šťastnou ruku při výběru…. Při výběru chovatelské stanice, štěstí na rozumného chovatele a hlavně, aby psí kamarád splňoval vše, co od něj budoucí majitel očekává 🙂

Co se tvého obchůdku týče, velmi nás zaujalo, že se na rozdíl od většiny jiných majitelů v chovatelském světě pohybuješ a dokážeš tak fundovaně poradit zejména začátečníkům. Ocení to zákazníci?

pejsekakocicka obchodZákazníci jsou opravdu rozmanití, většinou vědí, co si objednat, ale je pravda, že se na mě obracejí začátečníci s prosbou o radu, například jaké granulky jsou pro jejich pejska ty nejlepší. Právě proto, že jsem dlouholetou chovatelkou a sama se zajímám o složení a správné poměry látek v granulích, troufnu si říci, že mám v tomhle směru přehled. A jsem moc ráda, že prozatím komu jsem poradila, byl spokojený. A tak bych to ráda měla i do budoucna – spokojený zákazník, který se bude vracet je pro mě tou nejlepší odměnou a důkazem toho, že to co dělám, dělám dobře. Pak má moje práce smysl.

Fotogalerie Lenky Polákové

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist