Border kolie
Toto staré, pracovní plemeno získalo nynější název až od roku 1915. Jako plemeno uznáno až v roce 1976. Dříve se všem podobným psů říkalo skotské kolie, a nebo pracovní kolie. Slovo kolie má nejasný původ. Nejčastěji se spojuje s plemenem ovcí ze Skotské vrchoviny, které se jmenuje „colley sheep“. Navíc v anglosaském slovníku toto slovo neslo i význam „černý“. A barva border kolií je především černo-bílá. Další možnost výkladu původu slova kolie je ta, že „collie“ znamená ve skotské gaelštině „užitečný“ a toto přídavní jméno se k plemeni více než hodí.
Podle všeho je toto plemeno považováno za nejdokonalejšího ovčáckého psa na světě. Jeho sláva se ale nese až od roku 1876, kdy se začaly pořádat soutěže ovčáckých psů. Border kolie většinou nenašly přemožitele, a tak jim musela být zřízena samostatná kategorie. Díky televizním přenosům (samozřejmě o mnoho let později) se o výjimečnosti plemene dozvěděla i široká veřejnost.
Při práci se nejčastěji pohybují mlčky, přikrčeně, někdy se dokonce i plazí a pak vyrazí. Při své inteligenci a přehledu, hravě zvládne jeden pes celé stádo. Komunikace s pastýřem je naučenými signály, při kterých se nejčastěji používá píšťalka.
Tipická základní sestava povelů by mohla vypadat asi takto:
- Zastav se, kde jsi
- Jeden dlouhý hvizd
- Vstaň a jdi dál
- Dva krátké hvizdy
- Kolem stáda zleva
- Opakované krátké hvízdání
- Kolem stáda zprava
- Opakované delší hvízdání
- Přestaň a vrať se ke mně
- Plesknutí do nohy
Vzhled
Široká lebka. Čenich se směrem k nosu zužuje. Nos černý (může být i hnědý). Daleko od sebe posazené oči oválného tvaru, středné velké, hnědé (výjimečně modré) barvy. Jemný, bystrý, pozorný a inteligentní výraz.
Trup má atletický s dobře klenutými žebry. Široký hrudník. Tělo je mírně delší, než je výška v kohoutku. Ta se pohybuje mezi 46 cm a 53 cm. Oválné tlapky. Ocas je nízko nasazený, dobře osrstěný a na konci zatočený nahoru.
Nejčastější barvou je černo-bílá. Dále je možné zbarvení hnědo-bílé, trikolorní, blue-merle, red-merle a další.
Povaha
Border kolie je vnímavá, čilá a doslova posedlá prací. Dokonce se o ní šíří fámy, že je to hyperaktivní plemeno. Opak dokládá fakt, že borderky se úspěšně používají pro nevidomé a své uplatnění našly i při canisterapii. Pro svou neagresivní povahu jsou vhodné k dětem jakéhokoliv věku. Velmi rychle se učí.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.