Proliferace jabloně – choroba, která nás připravuje o kvalitní sklizeň
Proliferace jabloně je bakteriální choroba, kterou způsobuje fytoplazma Candidatus Phytoplasma mali. Proliferace jabloně je rozšířena již od počátku 20. století, kdy začala v řadě evropských zemí páchat nemalé ekonomické škody.
Výskyt
K šíření docházelo hlavně v 70. letech výsadbovým materiálem. Následnou kontrolou a opatřeními se podařilo výskyt snížit až do doby, kdy v 90. letech přichází nová vlna výskytu a většího šíření. V České republice je v posledních letech znovu zaznamenán zvýšený výskyt.
Hostitel
Hlavními hostiteli jsou druhy rodu jabloň. Ojediněle je hostitelem také třešeň, meruňka, hrušeň, hloh, lilie, šalvěj, jetel, svlačec a další. S výjimkou hlohu však není dokázáno, zda v epidemiologii choroby mají nějakou úlohu.
Známé hmyzí vektory
Fytoplazmu proliferace jabloně u nás přenáší mera černožilná, v jiných částech Evropy také křísek trnkový. U jednotlivých přenašečů se liší intenzita výskytu a schopnost přenosu fytoplazem.
Mera černožilná
Mera černožilná je nejrozšířenější merou v České republice. Hlavním hostitelem se jí stal hloh, dále je ale i na hrušních, mišpulích a jabloních. Hostitelskou rostlinou pro vývoj mery je jabloň.
Fytoplazmy
Fytoplazmy jsou pouze v cévních svazcích. Jejich koncentrace v podzemní i nadzemní části jabloně se v průběhu roku mění. Množení fytoplazem probíhá při nižších teplotách. Vyšší letní teploty jejich koncentraci v nadzemních částech snižují.
Příznaky
- Listy jsou menší a palisty zvětšené
- Očka a výhony prorůstají (metlivost)
- Stopky květů jsou nápadně dlouhé
Další nebezpečnou vlastností této choroby je přecházení do latentního stavu (někdy dokonce i několikaleté období latence). Proliferace je evidentní většinou jen u rychle rostoucích rostlin, a to především u těch mladých krátce po jejich napadení.
Možnost záměny
Jabloň někdy napadají i jiné fytoplazmy s projevem příznaků podobných proliferaci jabloně. Především se jedná o žloutenky aster a stolburu. Pokud v nevhodnou dobu provedeme pomocí silného řezu zmlazení, následuje u vzrůstných odrůd silné obrůstání. Následky mohou připomínat některé symptomy napadení proliferací jabloně. Barevné změny a chlorózy mohou být způsobeny nedostatečnou výživou. Nedostatek zinku může vést k růžicovitosti výhonů. Tracheomykózy po sobě zanechávají příznaky podobné nedostatku živin a vody.
Přenos
Fytoplazmy se nepřenáší pylem ani semeny. Přenos je dílem hmyzích přenašečů a také člověka, který vegetativně množí rostlinný materiál. Hmyz se po uplynutí inkubační doby od styku s infikovanou rostlinou stává infekční, přenašeč je infekční celý život.
Význam
Dochází k vysoké hospodářské škodlivosti. Sklizeň je malá. Slupka napadených plodů je silnější a drsnější, plody jsou nevybarvené a obsahují méně aromatických látek, cukru a kyselin.
Ochrana rostlin
Likvidace napadených rostlin zpomaluje šíření infekcí. V době náletu mer je také na místě provést preventivní insekticidní ochranu.
Mera jabloňová
Na podzim klade dlouhá vajíčka, která jsou o velikosti přibližně jednoho milimetru. Způsobuje velké škody na květech jabloní. Její larvy lezou po vylíhnutí do pupenů a poškozují ho sáním. Takto znehodnocují nejen květní ale i listové pupeny. Brzdí je v dalším vývoji. Listy sice později vyrostou, jsou ale nenávratně poškozené a květy bývají v dolní části slepené.
Mera skvrnitá
Sající larvy poškozují listy, květy i výhony. Larvy jsou zploštělé, nejdříve žluté a ke konci vývoje tmavnou. První generace vajíček je nakladena do okolí pupenů, další po skupinách na listy, řapíky a letorosty. Dospělí jedinci mají zbarvení do žluta s nádechem červené. Během roku se vyvinou 3 generace.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.