Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Program Zelená úsporám je opět aktivní

Led 1309 Autor: Redakce

zatepleni strechaNaši zákonodárci nás většinou svými škrty a opatřeními zrovna netěší. Ministerstvo životního prostředí ČR ale nedávno představilo první návrh na druhou vlnu akce Zelená úsporám. Asi není nikdo, komu by tento pojem nic neříkal. Pro jistotu ale připomínáme, že ze státního rozpočtu budou vyčleněny nemalé finanční prostředky určené domácnostem i veřejným budovám snížit náklady na vytápění a pomoci s úsporou energií jako takových.

Možná právě nyní kroutíte hlavou, že první vlna podpory, realizovaná tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem v letech 2009 a 2010, se zrovna nevydařila a měla poněkud dramatický konec. To je ale vztyčeným prstem pro všechny, kteří se chystají zateplovat, aby o podporu nyní zažádali co nejdříve. Pojďme si ale připomenout, jak celý, již proběhlý program fungoval.

„Stará“ Zelená úsporám

Jak již bylo řečeno, Zelená úsporám odstartovala v roce 2009, přesněji tematicky na den Země 22. dubna. V podstatě nemůžeme říci, že by podpora Zelená úsporám nějak ovlivnila náš státní rozpočet. Financování bylo totiž závislé na prodeji emisních povolenek, a tak byla zavřena pusa i všem těm, kteří nesouhlasili s podporou financování zvelebování obydlí jednotlivcům. Podle exministra Bursíka je navíc zateplování a další opatření pro snížení spotřeby energií nejefektivnějším opatřením na snížení emisí skleníkových plynů, což vede ke zlepšení stavu ovzduší a životního prostředí jako takového.

Velký problém ale nastal z důvodu velkého počtu žadatelů o podporu. Kdo nežádal a zateploval, v podstatě okrádal sám sebe. Zelená úsporám tedy byla ukončena dalším ministrem Pavlem Drobilem 24. října. 2010- tedy až dávno po přečerpání peněz určených na podporu.

Na druhou stranu musíme podotknout, že všichni, kteří splnili podmínky a žádost podali včas, své peníze dostali. Celkem bylo vyplaceno asi 18 miliard korun.

Nová zelená úsporám 2013

zelena usporam 2013Nová zelená úsporám byla, vyhlášena nynějším ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou dne 27. listopadu 2012, se opět týká soukromých žadatelů, společenství vlastníků bytových jednotek, bytových družstev, měst a obcí a veřejných zařízení. A již „tradičně“ je hlavním úkolem programu snížení nároků na energie. Čím víc energie ušetříte, tím víc vám stát tentokrát ze státní pokladny, přidá.

V konečném důsledku se dotace může vyšplhat až na 50% z celkové investice. To je ale podmíněno úsporou energií alespoň ve výši 60 %. Podle ministerstva ŽP budou podmínky (uznatelné náklady) programu Nová zelená úsporám vyhlášeny co nejdříve. A proč to zdržení? Ministr čeká na vyhlášku o požadavcích na energetickou náročnost budov.

Pro přehlednost přinášíme přesný rozpis (zdroj mzp.cz)

zateplovani strechyHladina 1 – snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 % – podpora 25 % z uznatelných nákladů

Hladina 2 – snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 % – podpora 35 % z uznatelných nákladů

Hladina 3 – snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 % – podpora 50 % z uznatelných nákladů

Nová zelená úsporám-důležité informace

  • Ve všední dny do 16,00 je zřízena informační linka, na kterou si v případě nejasností můžete zdarma zavolat: 800 260 500.
  • Požádat o dotaci bude možné elektronicky nebo osobně na krajských pracovištích SFŽP.
  • První výzva předkládání žádostí pro soukromé osoby by měla být realizována v březnu 2013 (pro veřejné budovy od 2014) a příjem žádostí o dotace bude zahájen v srpnu 2013.
  • Na dotaci nemají nárok ti, kteří již získali dotaci z jiných zdrojů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist