Přírodní ochrana proti škůdcům na vaši zahradu
Nikdo z nás nechce na zahradě, které jsme věnovali tolik péče a úsilí, mít nepříjemné škůdce, kteří mohou zmařit mnoho času a práce a dokonce zničit úrodu. Je mnoho cest, jak s těmito škůdci bojovat. Kromě agrotechnického a chemického způsobu máme na výběr i biologický a biotechnický způsob boje s malými nepřáteli na naší zahradě. Ačkoli názvy mohou znít odborně, se všemi způsoby se každý z nás zajisté setkal. Při agrotechnické ochraně jde hlavně o správný výběr semen, správný termín výsevu i správné půdní podmínky a dále následná péče v podobě hnojení, pletí a zalévání. Chemická ochrana, jak už sám název říká, je používání chemických přípravků. Co tedy rozumíme bio ochranou rostlin před škůdci na zahradě?
Používání běžných chemických přípravků s sebou nese samozřejmě mnoho nevýhod. Škodlivé látky se uvolňují jak do ovzduší a půdy, tak do rostlin samotných, takže ohrožujeme přírodu i sebe. V dnešní době máme možnost si vybrat i ochranu přírodní. Mnoho lidí žije v přesvědčení, že není na tu chemickou ochranu a že přípravky na přírodní bázi takzvaně nepomohou ani neuškodí. Během posledních deseti let však došlo ke značnému vývoji těchto přírodních přípravků. Můžeme tedy bezpečně rostliny chránit, aniž bychom cokoli poškozovali a nebezpečí tak nehrozí ani dětem, ani domácím mazlíčkům. Zároveň nejsou ohroženy ani užitečné včely nebo slunéčka sedmitečná. Na trhu se nyní vyskytuje celkem slušná nabídka bio přípravků proti škůdcům.
Přípravky s olejem ze stromu Pongamia pineta
V přírodní řadě Natura s obsahem oleje z indického stromu Pongamia pineta, najdeme jak koncentrát k ředění, tak přípravek k okamžité aplikaci. Přípravky působí kontaktně na savé škůdce, jako jsou mšice, molice, třásněnky, svilušky, červce i puklice. Zároveň působí protipožerově, protože rostliny ošetřené touto ochranou škůdcům nechutnají.
Koncentrát lze využít na celé zahradě, od okrasných rostlin, přes zeleninu a drobné ovoce, až po velké ovocné stromy. Působí i na americké padlí, které napadá angrešt a rybíz, takže má i fungicidní schopnost. Aplikovat ho je možné i ve zralosti, neboť ochranná lhůta je pouze jeden den. Koncentrát odměřujeme pomocí odměrky a aplikujeme postřikovačem, pečlivě, na všechny napadené části rostliny, zejména na spodní strany listů, kde se škůdci často nacházejí. Aplikují se do takzvaného počátku skanutí, kdy se kapky postřiku začínají spojovat a stékat. Po týdnu je možné postřik zopakovat znovu. Přípravek je schválený pro systém ekologického zemědělství, takže vypěstovat můžeme i bio zeleninu a ovoce.
Pokud chceme ošetřit menší počet rostlin nebo rostliny v interiéru či zimní zahradě, využít můžeme přípravek určený k okamžité aplikaci. Aplikace je pomocí rozprašovače je jednoduchá, jediné, co je třeba je před použitím protřepat. Tato kapalina obsahuje i další složky, které působí jako hnojivo a další přírodní olej, který rostlinám dodává lesk, takže pokud nám kromě ochrany záleží i na estetické stránce rostliny, je to určitě to pravé.
Přípravek s obsahem pomerančového oleje
Dalším přípravkem s velkou účinností proti škůdcům je přípravek s obsahem pomerančového oleje, lisovaného za studena. Nabízí ho výrobce Biocont Laboratory. Zde není potřeba žádné ochranné lhůty a přípravek aplikujeme v koncentraci 0,4%. Navíc je obohacen o hnojivé látky. Aplikaci opakujeme po třech týdnech a škála použití je také široká. Působí na zeleninu, jahody, ovocné stromy i pokojové rostliny. Ochrání rostliny před stejným spektrem škůdců jako předchozí přípravek, obsahuje navíc prospěšný bor a působí i proti padlí a některým houbovým infekcím.
Ostatní způsoby přírodní ochrany
Samozřejmě to nejsou jediné přípravky z přírodních surovin, jako ochrana působí například i přípravky s obsahem přesličky polní, který nabízí Bio Plantella. Stromy můžeme chránit i pomocí lepicího pásu prosti lezoucímu hmyzu. Další možnosti biologické ochrany jsou samozřejmě i s pomocí nepřátel škůdců v podobě dravého nebo parazitujícího hmyzu. Zde je nejdůležitější predátora vysadit ve správném termínu, aby škůdce úspěšně zlikvidoval. Tato metoda je většinou úspěšná zejména ve skleníku. Do sféry biotechnologické ochrany spadají například feromonové lapače, které lákají hmyz, který v nich uvízne a následně může být zničen.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.