Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Přírodní ochrana brambor proti mandelince

Čvn 1127 Autor: Redakce

Brambory jsou nejpěstovanější plodinou na našich zahradách. Je to především z důvodu, že brambory zakoupené v supermarketech nemají dobrou kvalitu a nedají se uskladnit. Pěstování brambor není nijak náročné a vrací se k němu stále více zahrádkářů. Brambory jsou poměrně odolné, trpí jen plísní, proti které ale existují účinné postřiky. Větší starosti nám dělá mandelinka bramborová.

Mandelinka bramborová

mandelinkaMandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata) patří mezi mandelinkovité brouky. Byla k nám zavlečena v době druhé světové války z Ameriky a nyní páchá na bramborových polích asi největší škody, protože se její larvy i dospělci živý nadzemními částmi bramor a vysávají cévní systém. Dospělci mandelinek přezimují zahrabaní v zemi, na jaře vylézají a kladou zespodu listů brambor žlutá vajíčka. Z těch se po několika dnech líhnou červeno-černé žravé larvy. Až se larvy dostatečně nasytí (asi za 3 týdny) dojde k podzemnímu zakuklení a vývin dospělého jedince.

Vzhledem ke snížení zelené listové plochy ožíráním, dochází k silnému oslabování rostlin, které jsou náchylnější i na houbové choroby. Hlavně ale dochází k výraznému snížení výnosnosti až o desítky procent.

Jak na mandelinku bramborovou

Samozřejmě existuje spousta rad, jak se zbavit mandelinky. Pokud máte jen malé políčko, lze je sbírat ručně. Larvy i dospělé brouky dáte do skleničky s vodou a pokud objevíte list s vajíčky, tak ho odtrhnete celý. Mandelinky nechte zahynout v uzavřené skleničce, v otevřených prostorech přežijí, jsou totiž velmi dobří plavci.

larva mandelinkyNěkdo tvrdí, že mandelinkám vadí postřik mýdlovou vodou nebo kávová sedlina. Nejúčinější jsou ale chemické postřiky v době líhnutí larev. Pokud chcete mít zahrádku co nejméně zaneřáděnou chemickými látkami, zkuste například přírodní postřikový insekticid s účinnou látkou spinosad (přírodní produkt získaný fermentační činností užitečných bakterií) ve formě suzpenzního koncentrátu. Postřik je  určený k ochraně brambor, ale dokonce i révy vinné, jabloní, květáku, hlávkového zelí, růžičkové kapusty, brokolice, póru, cibule, papriky a rajčat proti mandelince a dalším žravým škůdcům. Jednoduše ho zředíte vodou.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist